Bilgisayarİnternet

Google Chrome Otomatik Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Google Chrome otomatik doldurma kapatma işlemi için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Her gün ziyaret ettiğimiz web siteleri için şifre yöneticileri ve otomatik doldurma araçları kullanabiliyoruz. Giriş bilgilerimizi kayıt altına alarak verileri otomatik olarak doldurma işlemi yapıyorlar. Şifre yöneticilerinde fark edilen güvenlik açıkları nedeniyle verilerinizin çalınmasını önlemek için otomatik doldurma özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz.

Google Chrome Otomatik Doldurma Kapatma

Chrome için birçok otomatik doldurma aracını eklenti olarak kullanabileceğiniz gibi kullanıcılar genellikle kendi özelliği olan otomatik doldurma yöntemini kullanmaktadır. Chrome her ne kadar Google gibi bir teknoloji devi tarafından geliştirilse de güvenlik konusunda eksiklikleri bulunmaktadır. Bu nedenle şifre yöneticisi araçlarında tespit edilen güvenlik açıklarını kapatana kadar otomatik doldurma özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz. Google Chrome otomatik doldurma kapatma şu şekilde yapılmaktadır:

 • Google Chrome uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan üç nokta üst üste simgesine tıklıyoruz.
  Google chrome otomatik doldurmaPin
 • Bu simge bize bir menü açacaktır. Bu menüden Ayarlar bölümüne tıklayarak giriyoruz.Google chrome otomatik doldurma kapatmaPin
 • Ayarlar sekmesine girdiğimizde bu sayfanın alt kısımlarında yer alan Otomatik Doldurma kısmını buluyoruz.
  chrome otomatik doldurma kapatmaPin
 • Otomatik Doldurma kısmına girdikten sonra yeni bir pencere açılacaktır. Tüm verileriniz bu pencere içerisinde yer almaktadır.
  Google Chrome Otomatik Doldurma Özelliği Nasıl KapatılırPin
 • Bu bölümde Şifre Yöneticisi, Ödeme yöntemleri, Adresler ve daha fazlası gibi seçenekler bulunur. Sırasıyla tüm seçeneklere tıklayarak otomatik doldurma ayarlarını kapatmanız gerekecektir.
  Google Chrome Otomatik Doldurma KapatmaPin

Otomatik doldurma özelliğini kapatmak şu an için güvenlik endişelerinden kurtulmanın en kolay yoludur. Güvenlik açısından daha emin olmak için tüm verilerinizi manuel olarak silebilirsiniz.

Verilerinizi silmek için kayıtlı olan otomatik doldurma adreslerinden herhangi birini seçin. Ardından yanında yer alan üç nokta simgesine tıklayın ve seçeneklerden Kaldır olanı seçin.

Otomatik Doldurma Özelliğinin Avantajları ve Dezavantajları

Modern tarayıcılar günümüzde otomatik doldurma özelliği olmadan bir hayli kullanışsız oluyordu. Çünkü bu özellik birçok bilgiyi depolar ve formları hızlı bir şekilde doldurmanıza yardımcı olurlar. Birçok geliştiricinin bu görev için özel olarak uygulamalar üretmesinin temel sebebi de budur.

Daha Hızlı Veri Doldurma

Bilgilerinizi doğru bir şekilde kaydederseniz otomatik doldurma özelliği sayesinde birkaç saniye içerisinde tüm verilerinizi ilgili alana girebilirsiniz. Bu özelliği kullanmadan ilgili formu doldurmanız birkaç dakikanızı alabilir. Dolayısıyla oldukça kolaylık sağlayan bir özellik olduğu için sizlere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Otomatik doldurma özelliği sadece Google Chrome tarayıcısında değil günümüzde neredeyse tüm tarayıcılarda yerleşik bir özellik olarak gelmektedir.

Tekrarlanan Verilerde Kolaylık Sunar

Otomatik doldurma özelliği sayesinde tekrarlanan verilerin girişlerinde büyük bir kolaylık sunar. Örneğin internetten alışveriş yaparken sürekli aynı adresi doldurmaktan kurtulursunuz. Bu sayede üye olduğunuz herhangi bir farklı web sitesinde adres bilginizi otomatik olarak birkaç tıklama yaparak saniyeler içerisinde girebilirsiniz.

Şifre Düşünmekten Kurtulursunuz

Otomatik doldurma özelliği sayesinde şifrelerinizi de saklayabilirsiniz. Bu sayede yüzlerce web sitesine giriş için kullandığınız kullanıcı adı, e-posta ve şifreleri hafızanızda saklamaktan, hatırlamaktan kurtulmuş olursunuz. İlgili siteye ait kaydettiğiniz şifreler ile tek bir tıklama yaparak, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.

Yeterince Güvenli Olmaması

Tarayıcıların üzerine kaydettiğimiz veriler gerçekten güvende olmayabilir. Herhangi bir virüs veya kötü amaçlı basit bir komut dahi tüm verilerinizi ifşa edebilir. Bu yüzden otomatik doldurma özelliğini kullanırken bunu da göz ardı etmemiz gerekir.

Tarayıcılar Hata Yapabilir

Tarayıcılar herhangi bir web sitesine giriş yapabilmek için giriş bilgilerinizi kolaylıkla getirerek, hatasız bir işlem yapabilir. Fakat adres bilgileriniz birden fazlaysa, otomatik doldurma özelliğini kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Adres bilgileri konusunda hata yapabiliyorlar.

Chrome hakkındaki bir önceki yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu