İnternet

WhatsApp Takip Programı Nasıl Anlaşılır?

WhatsApp, kullanılan en popüler anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Hatalı kullanımı sonucunda riskler ortaya çıkabilir. WhatsApp takip programı nasıl anlaşılır? Kullanıcıların bu konudaki en büyük korkularından biri uygulama içerisinde casusluk yapılmasıdır. Bu konuda şüpheleriniz varsa konumuzun tüm detaylarını okuyabilirsiniz.

WhatsApp gibi bir uygulama kullanırken güvenlik oldukça önemlidir. Sık kullandığımız bir uygulama olup birçok kullanıcının da kendine ait hassas verilerini paylaştığı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu nedenle kimsenin bizi gözetlemediğinden emin ve güvenli bir şekilde uygulamayı kullanmak isteriz. WhatsApp’ta takip edilip edilmediğimizi anlamanın birkaç yolu vardır.

WhatsApp’ım Takip Ediliyor Mu? – Bağlı Cihazlar

Bu adımda WhatsApp’ın hangi cihazlara bağlı olduğunu kontrol edebilirsiniz. WhatsApp Web kullanımı günümüzde oldukça artmıştır. Bir işyerinde veya farklı bir bilgisayarda WhatsApp Web kullanıp, bunu açık bırakabilirsiniz. Bu da bir casusluğa ve takip edilmeye yol açabilir. Bunu kontrol edebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Pin
WhatsApp Takip Programı
  • Android veya iOS telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın.
  • Android cihazlarda, sağ üst kısımda yer alan üç nokta üst üste simgesine tıklayın. iOS cihazlarda ise sağ altta bulunan “Ayarlar” kısmına tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılacak olan menüden Bağlı Cihazlar seçeneğini bulun.
  • Bağlı Cihazlar seçeneğine dokunarak, karşınıza gelecek olan cihazları inceleyin.
  • Eğer cihaz listesinde yabancı bir cihaz adı bulunuyorsa, doğrudan o cihazı kaldırın. Güvenliğinizden emin olmak için tüm cihazları da kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Bu cihazlardan birisine tıklayarak, tarih verilerini görebilirsiniz. Bu tarih verilerinde hesabınıza nereden ve hangi tarihte eriştiğinizi inceleyebilirsiniz. Bununla beraber hangi cihazda ne işlem yaptığınızı hatırlayarak, buna bağlı bir şekilde yol izleyebilirsiniz. Yani casusun kim olduğunu da bulabilirsiniz.

Bir diğer adım ise WhatsApp casus yazılım kullanımıdır.

WhatsApp Takip Programı – Casus Yazılım

Birisi telefonunuza casus yazılım yüklemiş olabilir. WhatsApp takip programı adı da verilen bu tür yazılımlar ile telefonunuza veya bilgisayarınıza erişim sağlayarak WhatsApp’ta yaptığınız tüm yazışmaları ve işlemleri görebilirler. Bu yazılımlar normal şartlarda göremeyeceğiniz yazılımlardır. Arka planda çalışırlar ve fark etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Bahsedeceğimiz hususları değerlendirerek karar verebilirsiniz:

  • Mobil veri tüketiminizin arttığını fark ettiyseniz ve alışkanlıklarınızın tamamen aynı olmasına rağmen durum böyleyse, bir sorun olabilir.
  • Telefonunuzun şarjı çabuk bitiyorsa, enerji tüketimi fazlaysa bu da araştırmanız gereken bir durumdur. Eğer buna sebep olacak bir şey yapmıyor veya yüklemediyseniz, ayarlardaki pil seçeneklerinden durumu inceleyebilirsiniz.
  • Telefonunuzdan bildirim sesi geliyor fakat ortada bir bildirim yoksa, bunu birkaç defadan fazla yaşadıysanız burada da bir sorun olabilir.
  • Telefonunuzu yoğun veya uzun bir şekilde kullanmamanıza rağmen telefonunuz aşırı ısınıyorsa, kötü amaçlı uygulamalara maruz olabilirsiniz. Bu uygulamaların sıcaklık artışındaki etkisi oldukça yüksektir.

Bu tür hususlar ile karşı karşıyaysanız, telefonunuzda bir casus yazılım yani WhatsApp takip programı yüklenmiş olabilir. Bu tür programların yüklenmesinde temel olarak birine telefonunuzu ödünç vermeniz veya internetten güvenilir olmayan bir şey indirmenizden kaynaklanır. Bu tür uygulamalardan kurtulmanın en temel çözümü ise fabrika ayarlarına sıfırlamak olacaktır. Bu işlemle beraber telefonunuza yüklenmiş olan casus yazılım ortadan kalkacaktır. Kulağa her ne kadar iyi gelmese de en temel ve etkili çözümü fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. WhatsApp hakkında yayınlamış olduğumuz diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

WhatsApp bağlı cihazları nasıl görebilirim?

Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın, ardından Android için sağ üstte bulunan üç nokta, iOS için sağ altta bulunan “Ayarlar” kısmına giriş yapın. Bağlı cihazlar sekmesine tıklayın. Karşınıza WhatsApp’a bağlı cihazlar bölümü çıkacaktır.

WhatsApp mesajların başkası tarafından okunduğunu nasıl anlarım?

Eğer WhatsApp Web üzerinden takip edildiğinizi düşünüyorsanız “Bağlı Cihazlar” bölümüne girin. Burada WhatsApp uygulamanıza bağlanan bir cihaz var ise listelenir. WhatsApp’ınıza bağlanmış olan cihazın en son ne zaman hesabınıza girdiği de “Son Görülme tarih ve saati” olarak bu bölümde yer almaktadır.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu