Mobil

WhatsApp İçin Video Boyutu Küçültme

WhatsApp için video boyutu küçültme işlemi, telefon kameralarının gelişmesi ile popülerleşti. Bu yazımızda WhatsApp için video boyutu küçültme işlemine dair alternatif yöntemler sunacağız.

Telefonda çekilen video boyutlarının devasa şekilde artmış olması WhatsApp üzerinden medya göndermeyi zorlaştırmaktadır. Video dosyasının boyutunu küçültmek aynı zamanda video kalitesini düşürmek anlamına gelir. Video küçültme işlemlerini android uygulamalar, iOS uygulamalar veya tarayıcınızın üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Her birini ayrı ayrı inceleyerek sizlere bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Çevrimiçi video sıkıştırıcı kullandığınızda (tarayıcı üzerinden, bilgisayardan) videoyu yüklemek ve sıkıştırılan videoyu indirmek için internet hakkınızın azalacağını unutmayın. Online video sıkıştırıcı kullanmak istediğinizde videoyu site üzerine yüklemeniz, ardından tekrar indirmeniz gerekmektedir. Oysaki programlar aracılığı ile bu işlemi yapmanız, size zaman kazandıracaktır. Bu sebeple ücretsiz video kompresörü için Android, iOS uygulamaları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

iPad ve iPhone için WhatsApp İçin Video Boyutu Küçültme

IPad ve iPhone’da WhatsApp için video boyutu küçültme işlemi yapabileceğiniz onlarca uygulama bulunuyor. Bu uygulamalara App Store üzerinden video compress yazarak ulaşabilirsiniz. İşte karşınızda ücretsiz video kompresörü olan programlar.;

Video Compress – Shrink Videos

Oldukça işlevsel olan bu uygulama ile saniyeler içerisinde video dosyasının boyutunu küçültmek mümkün. Uygulamayı App Store üzerinden indirmek için alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 • Uygulamayı açın, karşınıza reklam gelmemesi için interneti kapatmak kolay bir çözüm yolu olacaktır.
 • Uygulama açıldığında yukarıda ilk resimde bulunan sıkıştırma simgesine tıklayın.
 • Ardından sıkıştırmak istediğiniz videoyu seçerek, sağ üstte bulunan onay işaretine tıklayın.
 • Compression Ratio bölümünde bulunan imleci hareket ettirerek video boyutunu küçültebilirsiniz.
 • Sağ üstte bulunan kaydet işaretine tıklayın.
 • Galerinizi kontrol edin, yeni video dosyası galeriye kaydedilecektir.

Compress Videos & Resize Video

Bir öncekiyle tamamiyle aynı özelliklere sahip ücretsiz video sıkıştırma programı. Uygulamayı AppStore üzerinden indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Video küçültme uygulamalarında genellikle mantık aynı şekilde çalışır. Uygulamaya girilir, video seçilir ve boyut istenen oranda küçültülür. Ardından kaydet butonuna tıklanarak, yeni video galeriya kaydedilir. Bir üstte bulunan programda detaylı şekilde anlatım yaptığımız için tekrar gerek duymadık.

Android WhatsApp İçin Video Boyutu Küçültme

Android işletim sistemine sahip cihazlarda da WhatsApp için video boyutu yapabileceğiniz onlarca uygulama bulunuyor. Program listesini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Compress Video Size Compressor

Android için kolay kullanıma sahip bir video sıkıştırma programı. 1 milyondan fazla insan tarafından indirilmiş olan popüler bir uygulama.

 • Uygulamayı yükleyin ve cihazınız üzerinde açın.
 • Import yazısına tıklayın.
 • Ardından “Video Compressor uygulamasına fotoğraflara, medyaya ve dosyalara erişme izni verilsin mi?” Şeklinde uyarı çıkacak. İzin ver seçeneğine tıklayın.
 • BROWSE FILES diyerek sıkıştırmak istediğiniz videoyu seçin. Sağ üstten NEXT butonuna tıklayın.
 • Dosya boyutlarını gösteren bir ekran karşımıza gelecektir. Bu ekrandan videoyu ne kadar küçütlmek istediğinizi seçerek, sağ altta bulunan COMPRESS butonuna tıklayın.

Video Kompresör: Çok Hızlı

Bu uygulama kendi kategorisinde oldukça popüler. 10 milyondan fazla indirme almış olan bu uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Video Dönüştürücü ve Kompresör

10 milyondan fazla indirme almış başka bir uygulama daha. Yukarıdaki resimli anlatımlardan bu programların ana mantığını aktarmayı başarabildiğimizi düşünüyoruz.

WhatsApp için video boyutu küçültme işlemi yapabileceğiniz en işlevsel uygulamaları sizler için derleyerek, nasıl kullanıldıkları hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Eğer uygulamakta zorlandığınız herhangi bir aşama varsa yorumlar kısmından bildirebilirsiniz. Bir önceki yazımızda iPhone WhatsApp’tan Gelen Fotoğraflar Galeride Gözükmüyor sorununa çözümler sunmuştuk, incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Büyük bir video nasıl gönderilir?

Büyük bir video transferinin en iyi yolu videoyu sıkıştırarak göndermek olacaktır. Videoyu sıkıştırmanın en iyi yolu ise video çözünürlüğünü düşürmek olarak değerlendirilebilir.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu