Bilgisayar

Et işareti nasıl yapılır? Klavyede at işareti (@) yapma

E-posta adreslerinin değişmeyen tek parçası olan et işareti (@) klavyede nasıl kullanıldığı her dönemde internet üzerinde en çok aratılanlar arasında yer alıyor. Peki et işareti nasıl yapılır? Yazımızın devamında tüm detaylarıyla bahsedelim.

İlk defa kullanımı 1500’li yıllara kadar giden @ işareti, bugün e-posta adresleri ve Twitter gibi platformlarda kullanımıyla karşımıza oldukça sık bir şekilde çıkmaktadır. At işareti geçmiş dönemlerde tüccarlar tarafından da kullanılmaktaydı. Bu dönemlerde “oranında” anlamını belirtmek için kullanılıyordu. “12 parça @ 1 dolar” buna benzer kullanımları mevcuttu.

Et İşareti Nedir? (@)

Kullanımına geçmeden önce et işareti nedir bundan bahsedelim. Yazı dilinde işaret bir olayı veya durumu açıklarken kullanılan semboller bütünüdür. Bilgisayar ve internetin gelişmesiyle beraber en çok kullanılan işaretlerden birisi olarak karşımıza et işareti çıkmaktadır. Et işareti kuyruklu a yani @ şeklindedir. Telaffuz ederken et olarak okunur. Et ve at olarak da kullanılmakta olduğu için kafanızın karışmasına gerek yok, tamamen ikisi de aynı işarettir. Uzun bir geçmişe sahip olsa da belgeli olarak ilk kullanımı 1971’den bu yana devam etmektedir. Geçmişte ticaret birimi iken günümüzde ise dijital dünyanın en önemli sembollerinden birisi olmuştur.

@ sembolünün kökenine dair bilim adamları arasında bir tartışma bulunmaktadır. Bazıları, o dönemki yazıcıların Latince ad (at) kelimesini basitleştirdiği ve altıncı yüzyıla kadar da uzandığına inanıyor. Diğer kesim ise sembolün kökeninin 16. Yüzyılda Venedik ticaretinde yaygın bir şekilde kullanılan pişmiş toprak kap olan amforanın kısaltması olduğuna inanılıyor. @ işareti 19. Yüzyılda standart daktilo klavyelerinde kullanılmaya başladı. Geçmişte finansal işlemlerde “oran oranında” ifadesini belirtmek amacıyla kullanılıyordu.

@ sembolünün günümüzdeki kullanımına 1971 yılında Amerikalı elektrik mühendisi olan Ray Tomlinson öncülük etmiştir. Bilgisayar dilinde de, finansal işlemlerde olduğu gibi iki varlık arasındaki ilişkiyi, nesnel ve ölçülebilir şekilde bağlantı kurarak belirtir. Bugün @ işareti tüm dünyada günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir.

1971 yılından itibaren bilgisayar ortamında kullanılmaya başlamıştır. Mail adresi oluşturma esnasında sunucuya bağlanma adını bildirmek için kullanılır. Yazı dilinde @ işareti olarak bilinir. Sosyal medya platformlarının gelişmesiyle et işareti (@) bir kullanıcıyı etiketlemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Et İşareti Nasıl Yapılır? (@)

Klavye üzerinde ilgili tuşları kullanarak basit bir kombinasyon yapılarak kullanılmaktadır. Et işaretini yapabilmek için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Ayrıca klavye çeşidine bağlı olarak da bu fonksiyonlar da değişebilir.

  • Q klavyeye sahip bir bilgisayarda et işareti nasıl yapılır için “Alt Gr” tuşuna basılı tutarak, 1 defa “Q” tuşuna basmanız yeterlidir. Eğer klavyeniz farklıysa ve “Alt Gr” tuşu bulunmuyorsa, “CTRL + Alt + Q” kombinasyonuyla da @ işareti yapabilirsiniz.
  • Bunlardan farklı olarak diğer kombinasyon ise NumPad alanında yer alan rakamlar yardımıyla yapılandır. “Alt” tuşuna basılı tutarak NumPad alanındaki rakamlardan “64” kombinasyonunu yapabilirsiniz. Bu kombinasyon yardımıyla da et işareti yapılabilir.

F Klavyede Et İşareti (@) Nasıl Yapılır?

F klavyesi olan bir bilgisayarda birçok kombinasyon ile F klavyede et işareti yapma işlemi gerçekleştirilebilir. “Alt Gr + F”, “Alt + 64 (NumPad)”, “CTRL + Alt + F” bu kombinasyonlardan herhangi birini kullanarak @ işareti yapabilirsiniz.

İngilizce Klavyede Et İşareti (@) Nasıl Yapılır?

İngilizce klavyesi olan bir bilgisayarda “Shift + 2” kombinasyonuyla et işareti yapılabilir. Shift tuşuna basılı tutarak 2 rakamına basmanız yeterlidir. NumPad’de yer alan 2 rakamı için geçerli değildir.

MAC’te Et İşareti Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda et işareti yapmak, Windows işletim sistemindeki cihazlardan farklıdır. Windows işletim sistemindeki bilgisayarlarda “Alt Gr” tuşu bulunurken, Mac işletim sistemindeki bilgisayarlarda “Option” tuşu bulunmaktadır. Et işareti kombinasyonu için Mac cihazlarda “Option + Q” tuş kombinasyonu kullanılır. İşaretin geniş bir kullanım alanı bulunduğu için klavye üzerinde simgesi belirtilmektedir.

Yani Windows cihazlarda alışkın olduğumuz “Alt Gr + Q” kombinasyonunun karşılığı Mac cihazlarda Türkçe Q klavye olması halinde “Alt (Option) + Q” şeklinde kullanılmaktadır.

Et İşaretini Kopyalayarak Kullanmak

Herhangi bir bilgisayar sisteminde @ sembolü kullanmanın bir diğer yolu da kopyalayıp yapıştırarak kullanmaktır.

Bunun için tek yapmanız gereken, bir web sayfasından kopyalama yapmaktır. Herhangi bir tarayıcı kullanarak internette “et işareti” araması yapmanız yeterlidir. Karşınıza birçok arama sonucu çıkacaktır. Bu arama sonuçlarından herhangi bir web sitesine girerek, oradan et işaretini kopyalamanız yeterlidir. Bunun ardından kullanacağınız alana sağ tıklayarak yapıştır özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca CTRL + V kombinasyonunu kullanarak da kolay bir şekilde yapıştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Klavyede At İşareti (@) Yapma

Klavyede at işareti yapma her işletim sisteminde farklıdır. Ayrıca kullandığınız F, Q veya İngilizce klavye türüne göre de farklılık gösterebilir. Az önce bahsettiğimiz yöntemlerin hangisi size ve bilgisayarınızın işletim sistemine uygunsa belirtilen kombinasyonu kullanarak at işareti yapabilirsiniz.

ir önceki yazımızı incelemek isterseniz, yandaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz; Dolar İşareti Nasıl Yapılır? Klavyede Dolar İşareti Yapma.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu