Mobil

iPhone İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliği Nedir?

İyileştirilmiş pil şarjı, iPhone cihazlar için Apple tarafından geliştirilmiş bir özelliktir. iOS 13 ve daha yeni sürümler için geçerli olan bu özellik telefonlardaki pil ömrünü uzatabilmek için geliştirilmiştir.

İyileştirilmiş pil şarjı deneyimini sunabilmek için iPhone cihazlar, kullanıcının şarj etme alışkanlığını takip ederek öğrenir. Daha sonrasında ise şarj etme sürecini topladığı bilgilere göre yeniden düzenler. Tüm bu işlemler sayesinde pil ömrü mümkün olduğunca uzatılmaya çalışılır.

Lityum iyon piller, yapıları gereği belirli bir süre sonra ilk günkü performanslarını veremezler. iPhone cihazlarda yer alan pil sağlığı seviye olarak %80’e geldiğinde Apple bataryanın değişmesi gerektiğini belirtiyor. iPhone iyileştirilmiş pil şarjı özelliği sayesinde bu seviyenin %80’e inmesi en mümkün seviyede geciktiriliyor.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nasıl Çalışıyor?

İyileştirilmiş pil şarjı özelliğinin çalışma prensibi oldukça basit. Aktif edilmesi halinde telefonun tam şarjlı olarak geçirmiş olduğu süre mümkün olduğu kadarıyla azaltılıyor. Tam şarjlı olmayan pilin eskime hızı da buna bağlı olarak düşüş gösteriyor. Bunlara bağlantılı olarak da pil sağlığının %80 seviyesine gelmesi de doğal olarak daha uzun bir süreç haline dönüşüyor.

Bu özellik aktif hale getirildiğinde iPhone şarja takılı olan cihazı %80 seviyesine kadar şarj ediyor ve duraksıyor. Ardından burada devreye günlük şarj etme alışkanlığını takip eden bilgiler giriyor. Eğer telefonun şarjı günlük alışkanlıklara göre %80’e ulaştıktan sonra daha uzun bir süre şarja takılı olacağı bilgisini aldığında hemen aksiyon alarak şarja devam ediyor.

Cihazın buradaki temel amacı şarjdan çıkartıldığı anda tam şarjına ulaşmış olması. Aslında bu özellik bir nevi cihazın şarj etme hızını düşürüyor demek yanlış olmayacaktır. İyileştirilmiş pil şarjı telefonun hızlı bir şekilde tam şarj olmasını temel olarak engellemektedir.

İyileştirilmiş Pil Şarjı Nasıl Açılır?

Pil sağlığını daha uzun süre boyunca korumak için bu özelliği açmak isteyebilirsiniz. İyileştirilmiş pil şarjı nasıl açılır?

 • iPhone cihazınızın iOS 13 veya daha yüksek bir sürüme sahip olduğundan emin olun. Apple bu özelliği sadece iOS 13 ve üstündeki sürümler için sunmakta.
 • Sürümünüz uygunsa telefonunuzda Ayarlar menüsünü açın.iPhone İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliği NedirPin
 • Ardından Pil menüsüne girdikten sonra Pil Sağlığı adımını takip edin.
 • Eğer menüyü bulamadıysanız Ayarlar menüsünde yer alan en üstteki arama çubuğuna İyileştirilmiş Pil Şarjı yazmanız yeterlidir.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini aktif hale getirin.
 • Cihazınız artık bu özellikle beraber şarj etme alışkanlığınızı takip etmeye başlayacaktır.
 • Kapatmak için yine aynı adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Eğer tüm bu adımları uygulamanıza rağmen özellik aktif hale gelmiyorsa, cihazınızda konum ayarlarına izin vermeniz gerekmektedir. Bunun temel sebebi ise cihazınızın daha sık zaman geçirdiğiniz ortamlarda bu özelliği kullanıyor olmasıdır. Gerekli konum izinlerini vermek için şunları uygulayın:

 • Cihazınızda Ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Ayarlar menüsü açıldıktan sonra Gizlilik ayarlarına geçiş yapın.
 • Gizlilik seçeneklerinden Konum Servisleri yazan kısma girin.
 • Konum Servisleri menüsünde yer alan Sistem Servisleri ile devam edin.
 • Burada karşınıza çıkacak olan ayarların en altında yer alan Önemli Konumlar seçeneğine tıklayın.
 • Önemli Konumlar seçeneğini aktif hale getirin.

Bu adımlardan sonra iPhone sizin en çok vakit geçirdiğiniz ortamlarda bu özelliği aktif hale getirmiş olacaktır. iPhone Pil Döngüsü Öğrenme Rehberi başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık iphone iyileştirilmiş pil özelliğini bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu