Bilgisayar

Dolar İşareti Nasıl Yapılır? Klavyede Dolar İşareti Yapma

Dolar işareti nasıl yapılır? Dijital çalışma ortamlarında sıklıkla kullanılan bilgisayar iş hayatında çok büyük bir yere sahiptir. Finansal alanda çalışan kişiler genellikle sunumlarında veya makalelerinde bilgisayarlarda bulunan tuşlar yardımıyla işaretler ve semboller kullanarak işlemlerini kusursuz bir şekilde kısa sürede tamamlarlar.

Dolar İşaretinin Anlamı Nedir?

Dolar işareti günlük döviz işlemlerinde kullanımı en çok gerçekleşen sembollerden birisidir. Finansal işlemlerin çok yapıldığı alanlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dolar işareti yapabilmek için bilgisayarlarda çeşitli kombinasyonlar bulunmaktadır.

ABD’nin para birimi dolar, tüm Dünya ekonomisine yön vermektedir. Bu yüzden sıklıkla bilgisayarlarımızda dolar simgesi olan $ işaretini kullanmamız gerekebiliyor. Peki bu dolar işareti nasıl yapılır?

Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Pin
Klavyede Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Genellikle tüm bilgisayar klavyelerinde 4 tuşunun hemen üstünde yer alan $ işareti bulunmaktadır. Yani ilgili fonksiyonu kullanarak 4 tuşuna bastığınızda dolar işareti yazabilirsiniz. Sadece 4 tuşuna basıldığında sadece 4 yazmanızı sağlayacaktır. Dolar işareti yapmak için 4 tuşu ile Alt Gr tuşunu kullanmalısınız. Yani Alt Gr tuşuna basılı tutarak 4’e basmanız halinde $ işaretini yazabilirsiniz.

Alt Gr + 4 olarak yapılan kombinasyon çeşitli bilgisayar ve klavye türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Klavye üzerindeki tuşlara semboller işlenmektedir. Bazı klavye modellerinde bu semboller farklı tuşlara atanabilir. Örneğin dolar işareti 5 rakamına entegre edilmiş bir klavyeye sahipseniz Alt Gr + 5 kombinasyonunu kullanarak $ (dolar işareti) yapabilirsiniz.

Klavyede Dolar İşareti Yapma

Klavyede dolar işareti yapmak için bir diğer yöntemse karakter eşlem menüsünde atanmış kodu kullanmaktır. Karakter eşlem bilgisayarlarda olan tüm sembolleri içeren bir tablodur. Bu tabloda her karaktere farklı atanmış kod bulunmaktadır. Bu kodları kullanarak ilgili sembolleri yapmak mümkündür.

Başlat menüsünde karakter eşlem araması yaparak bu tabloya ulaşabilirsiniz. Bu tablodan kullanmak istediğiniz karakteri seçerek kopyalayabilirsiniz. Ardından kullanmak istediğiniz herhangi bir yere yapıştırarak, kolay bir şekilde hiçbir kombinasyon bilmenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Kopyaladığınız sembolleri makalelerde, verilerde veya günlük işlerinizde basit bir şekilde yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımızı incelemek isterseniz, yandaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz; Word Sayfayı İkiye Bölme, Üçe Bölme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu