Mobil

Xiaomi Bilinmeyen Kaynaklar Nerede? (Adım Adım Anlattık 2023) ✅

Xiaomi bilinmeyen kaynaklar nerede ve bilinmeyen kaynaklardan Xiaomi uygulama indirmesi nasıl yapılır soruları, birçok kullanıcı tarafından merak edilir. Bilinmeyen kaynaklar, genelde güvensizlik içerdiği için birçok cihaz tarafından desteklenme. Bu tarz kaynaklardan indirme işlemi yapmak istediğinizde cihazınızın bunu otomatik olarak engeller. Eğer her türlü riski göze alıp indirme işlemine devam etmek isterseniz, cihaz üzerinden bir takım izinleri aktif hale getirmeniz gerekir. Bu durumda indirme kaynağının ne olacağını bilmediğinizden bütün risklere karşı açık olmanız gerektiğini bilmelisiniz. İndirmekte kararlı olduğunuz uygulamalar için Xiaomi bilinmeyen kaynaklar nerede sorusunun yanıtına alt başlıklarda detaylı yanıt bulabilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklar Nedir?

Bilinmeyen kaynaklar bir diğer adı ile bilinmeyen uygulamalar şeklinde tanımlanır. Google Play haricinde tabletlere ve mobil cihazlara herhangi bir uygulamanın indirilmesinin güvenli olmadığı kullanıcılar tarafından bilinir. Eğer bu kaynak dışında bilinmeyen kaynaklardan bir uygulama indirmesi yapılacaksa bu durumda mutlaka uygulamanın APK ya da XAPK uzantısına sahip olması gerekir. Ancak güvenlik açıkları ile karşılaşmamak için her koşulda en güvenli adres Play Store’dir.

İndirmek istediğiniz kaynak Play Store dışındaysa ve APK uzantısına sahipse bu durumda %100 güvenilir ve indirilebilir algısı yaratmamalıdır. İndirmek istediğiniz uygulama dosyası yine güvenlik açığına sahip olabilir. Kaynağı belli olmayan herhangi bir siteden indirme işlemi yapmaya çalıştığınızda bu dosyayı cihazınıza kurmak için, tablet ve cep telefonunuzda bazı izinleri açmanız gerekir. Bilinemeyen kaynaklar konusunda bilgi sahibi olduktan sonra cihazınıza farklı kaynaklardan uygulama indime işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Xiaomi Bilinmeyen Kaynaklar Nerede? Adım Adım Anlattık 2023

Xiaomi bilinmeyen kaynaklar hakkında bilgi aldıktan sonra bu kaynakların hangi aşamalar ile kolayca açıldığını öğrenebilir ve bu işlemi birkaç basit adım ile kolayca tamamlayabilirsiniz. Xiaomi bilinmeyen kaynaklar nerede sorusunun detaylı yanıtı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Xiaomi cep telefonunuzun ana ekranına gelin.
 • Ana ekranda bulunan uygulamalar arasından Ayarlar klasörüne girin.
 • Ayarlar klasöründe yer alan Şifre ve Güvenlik adımına ilerleyin.
 • Açılan ekranda yer alan liste menü içerisinden Gizlilik seçimini yapın.
 • Gizlilik sekmesi içerisine girdiğinizde Özel Uygulama Erişimi sekmesine tıklayın.
 • Açılan yeni ekranda liste halinde ayarlar yer alır. Bu ekrandan Bilinmeyen Uygulamaları Yükle satırını seçin.
 • Son adımda karşınızda seçmek istediğiniz uygulamalar listesi görüntülenir. Buradan Chrome veya indirmek için tercih edeceğiniz uygulama hangisi ise bunu seçin.
 • İşleminizi kaydederek Ayarlar ekranını kapatın.

Adımlar sonrasında cihazınızda bilinmeyen kaynaklara izin vermiş olacaksanız. Eğer indirmek istediğiniz kaynak farklı bir uygulama üzerinde yer alıyorsa aynı adımlar ile yine uygulama ekranına gelebilir ve buradan diğer uygulamaları seçerek indirme işleminize devam edebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklar Neden Kaldırılmalı?

Android cihazlarda uygulama indirmek için tercih edilebilecek en güvenilir adres Play Store’dir. Xiaomi cep telefonları da Android işletim sistemine sahiptir ve kullanıcılar Play Store aracılığı ile güvenilir koşullarda milyonlarca uygulamayı cep telefonuna indirebilir. Android resmi uygulama indirme sayfası;

 • Resmi uygulamaları takip etme,
 • Güçlü güvenlik kurallarına sahip olma,
 • Güvenlik araştırmaları tarafından yapılan detaylı inceleme ve araştırmalar

Gibi hizmetler ile kullanıcılara son derece güvenilir hizmetler sunar. Android indirme mağazalarında bulunan uygulamalar kötü yazılım içermeme konusunda garanti verir. Herhangi bir uygulamada bir sakınca olduğu tespit edildiğinde, otomatik olarak sistem yazılımları tarafından silinir. Üçüncü tarafların indirme ve yükleme seçeneğine de sahip olan Play Store, kullanıcılarına güvenli koşullarda özgür uygulamalara sahip olma imkânı sunar. Bilinmeyen kaynaklı uygulamaların cep telefonuna indirilmesi durumunda oluşacak güvenlik açıklarının önüne geçilmesi adına, cep telefonu yazılımları kaynağı belli olmayan uygulama indirmelerini otomatik reddeder.

Xiaomi Bilinmeyen Kaynaklar Neden Riskli?

Xiaomi bilinmeyen kaynaklar sakıncalı ve riskli görünmesi nedeni ile birçok cihazda yasaklıdır. Ancak başka bir açıdan bakıldığında bu tür kaynaklar kullanıcılara farklı anlamlarda fayda sağlayabilir. Bilinmeyen kaynaklar bazı durumlarda kullanıcıların aradığı ancak Play Store içerisinde bulamadığı birçok uygulamaya erişim hakkı verir. Bu açıdan bakıldığında kullanıcılara istedikleri her uygulamaya sahip olabilmeleri konusunda özgürlük tanır. Ancak bunun yanında Google Play Store mağazası içerisinde yer almayan uygulamaların aynı zamanda Google güvenlik sistemleri tarafından denetlenmediği de bilinmelidir. Bu durum haliyle kullanıcıların olası bir risk ile karşılaşmaları durumunda yalnız kalmalarına ve sorumluluğu üstlenmelerine neden olur.

Bilinmeyen Kaynaklara Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Herhangi bir uygulamayı indirmeye karar verdiyseniz ve bu uygulama Play Store indirme mağazasında yoksa ve yükleme konusunda kararlı iseniz bu durumda bilinmeyen kaynaklara başvurmadan önce bazı konulara dikkat ederek indirme işlemini güvenilir koşullarda gerçekleştirebilirsiniz. Bilinmeyen kaynaklara başvurmadan önce bilmeniz gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

 • İndirmek istediğiniz uygulamayı bilinmeyen kaynaklar aracılığı ile indirmeden önce dosyayı güvenlik taramasından geçirmeyi deneyin. Üçüncü taraf uygulamalar olmadan indirme işlemini yapamıyorsanız bu durumda öncelikle dosyanın kurulum dosyasını cihazınıza indirin. Ardından kuruluma hemen başlamayın ve dosyayı mobil virüs tarayıcı uygulamalar yardımıyla taramadan geçirin. Güvenlik açısından uygun olduğunu düşündüğünüzde uygulamaları indirin.
 • Herhangi bir uygulamayı farklı kaynaklardan indirmeden önce benzer uygulamalar arasında araştırma yapın. Bu sayede farklı ve alternatif kaynaklara ulaşabilir, bilinmeyen kaynaklara gerek kalmadan alternatif uygulamayı Play Store uygulaması üzerinden indirebilirsiniz.
 • Uygulamalar cihazlara indirilme ve kurulum öncesinde bir takım izinler talep eder. Bu izinler için sizden onay istendiğinde izinlerin neler olduğunu ve sizden ne gibi konularda onay istendiğini incelemelisiniz. Bu aşamada eğer normalden sıra dışı bir izin istendiğini fark ettiğinizde uygulamayı cihazınıza kurmadan direkt olarak silmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Cihazınıza bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeye karar verdiğinizde bu adımdan hemen sonra cihazınızın bilinmeyen kaynaklara erişimine tekrar kısıtlama getirmelisiniz. Bu durum da bir sonraki adımda sizin onayınız olmadan mobil cihazınıza herhangi bir izinsiz uygulamanın indirilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Telefonlar hakkında daha fazla makale için Mobil kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu