İnternet

İnternet Bağlantımı Nasıl Güvenli Hale Getirebilirim?  

Güvenli internet bağlantısı birçok açıdan oldukça önemlidir. İnternet kullanımının mümkün hale getiren bu bağlantı, iş ve hobi amacıyla internet üzerinden vakit geçirmek için ihtiyaç duyduğumuz bir bağlantı olarak ele alınmaktadır. Ancak internet bağlantısı ile ilgili yapılan en büyük hata yalnızca başarılı bir bağlantı sunmasının yeterli olduğunu düşünmektir.

İnternet bağlantılarının başarılı bir bağlantı sunması yeterli değildir. Sunduğu başarılı bağlantının yanı sıra güvenli olması da gerekmektedir. Bu noktada evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız internet bağlantınızı birkaç farklı yöntem sayesinde çok daha güvenli hale getirebilmenin mümkün olduğunu dile getirmek gerekir. Siz de güvenlik tedbirleri sayesinde internet bağlantınızı güvenli hale getirebilir ve böylelikle internet bağlantısı güvenli değil problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternet Bağlantısını Güvenli Olması Neden Önemlidir?

Günümüzde herhangi bir ev ya da iş yerinde internet bağlantısının olmaması oldukça düşük bir ihtimal haline gelmiştir. Kablosuz ağ sistemine sahip olan internet bağlantıları cihazların kolaylıkla internete bağlanmasını sağlar. Bunun yanı sıra günümüzde birçok işin internet üzerinden yeni dijital ortamda gerçekleşiyor olması internet bağlantılarının önemini artıran bir etken haline gelmiştir. Ancak bu noktada kullanıcıların internet bağlantısını güvenli hale getirmek için gerekli yöntemleri göz ardı etmesinin çok büyük bir problem olduğunu mutlaka dile getirmek gerekir.

Ev ya da iş yeri gibi yaşam alanlarınızda kullanmakta olduğunuz internet bağlantınız güvenli olmadığı takdirde siber saldırı gibi birçok farklı rahatsız edici durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu doğrultuda internet bağlantılarının güvenli olmasının çok önemli olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Pin
İnternet Bağlantımı Nasıl Güvenli Hale Getirebilirim?  

İnternet Bağlantısını Güvenli Hale Getirmek İçin İzlenmesi Gereken Yöntemler

İnternet bağlantımı nasıl güvenli hale getiririm internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Bu doğrultuda bağlantınızı daha güvenli hale getirmek için en önemli rolü internet servis sağlayıcınız oynamaktadır. Ancak kullanıcı olarak sizlerin de alabileceği birçok farklı önlem olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz.

Güvenli olmayan internet bağlantısı siber saldırılara açıktır. Bu durum internet bağlantınızın kimlik hırsızlıklarına ya da kötü niyetli kişilerin cihazlarınıza sızmasına açık olduğunu gösterir. Eğer internet bağlantınızın güvenli olduğundan emin değilseniz mutlaka daha güvenli hale getirmek için belirli yöntemler izlemeli ve tedbirler almalısınız.

İnternet bağlantınızı daha güvenli hale getirmek için izlemeniz gereken yöntemlerin başında Wi-Fi ağ adınızı değiştirmek bulunur. Hemen ardından güçlü bir şifre belirlemek ve ağ şifrelemesini etkinleştirmek de internet ağınızın çok daha güvenli olmasını sağlayacak en önemli tedbirler arasında bulunmaktadır. Gün içerisinde pek çok kullanıcı evde olmasa dahi interneti açık bırakmakta ve bu durum güvenli olmayan ağlara saldırı gerçekleşmesini çok daha kolay hale getirmektedir. İnternet ağınız güvenli olsa dahi evde olmadığınız ya da internette kullanmadığınız zamanlarda cihazınızı pasif hale getirmek yani kapatmak siber saldırı gibi istenmeyen durumlardan korunmanızı sağlayacaktır. Tüm bunların haricinde internet bağlantılarınızı daha güvenli hale getirmek için izleyebileceğiniz yöntemleri listelemek gerekirse;

  • Güçlü bir hayır yöneticisi şifresi belirlemek,
  • Varsayılan IP adresini değiştirmek,
  • DHCP işlevini devre dışı bırakmak,
  • Uzaktan erişimi devre dışı bırakmak,
  • Yönlendiriciyi güncel tutmak,
  • Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları korumak.

İnternet Güvenli Bağlantı Sorunu Nedir?

İnternet güvenli bağlantı sorunu çeşitli internet sayfalarına giriş yapmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz bir problemdir. Güvenli bağlantı gerektiren bir site bilgisayarınıza güvenli olarak bağlanmaya çalışıyorsa site sertifikası ve bağlantı yönteminin gerçekten güvenli olduğunu anlamak adına sistem girişimi kontrol edecektir. Eğer sitenin sertifikası ve bağlantı yöntemi tamamen güvenilir değilse bu durumda güvenli bağlantı sorunu ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Güvenli bağlantı kurulamadı olarak da bilinen ve sayfanın hata açıklaması ile karşılaşmakta olan bu sorunu ortadan kaldırmak için güvenlik istisnası tanıma seçeneği bulunmamaktadır.

Pin
İnternet Bağlantımı Nasıl Güvenli Hale Getirebilirim?  

İnternet kullanımının her geçen gün daha yaygın hale geliyor olması internet üzerinden sisteminize erişerek bilgilerinize bir başka kullanıcıya aktarmak isteyen kötü niyetli yazılımcıların sayısının da artmasını sağlamıştır. Kötü niyetli yazılımcıların birçok farklı yöntem ile bilgisayarlarınıza giriş yapabileceğiniz dile getirmek mümkün olabilir. Ancak bu noktada internet bağlantınızı daha güvenli hale getirmek için izleyeceğiniz yöntemlerin meydana gelebilecek problemler için engel teşkil edeceğini ve önlem olacak dile getirmek mümkündür.

Güvenli İnternet Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Güvenli internet bağlantısı nasıl yapılır sorusuna verilmesi gereken internet hizmeti aldığınız şirkete göre değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda her şirketin gizlilik için uyguladığı yöntemlerin birbirinden farklı olması güvenli internet bağlantısı yapmak için izlemeniz gereken adımları değiştirmektedir. Dolayısıyla güvenli internet bağlantısı yapmak için internet hizmeti aldığınız şirket ile iletişime geçebilir ve talebinizi iletebilirsiniz.

Güvenli internet bağlantısında gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızda güvenli aramayı aktif hale getirmekte siber saldırı gibi istenmeyen durumlardan uzak durmanızı sağlayacaktır. Bunun içi;

  • Bilgisayarınızda bulunan güvenli arama ayarları bölümüne gidin,
  • Uygunsuz sonuç filtresini aktif hale getirin.

İnternet sitelerinde araştırma yaparken karşılaşabileceğiniz internet bağlantısı güvenli değil ne demek sorusuna yanıt olarak giriş yapmakta olduğunuz internet sitesinin kullanıcılarını koruma altına alacak bir sertifikaya sahip olmadığı şeklinde yanıt vermek mümkündür. Bu gibi internet sitelerine giriş yapmak sistem için zararlı olabileceği için sistem otomatik olarak koruma altına almakta ve siteye giriş yapmanızı engellemektedir.

Bu durumda pek çok kullanıcı vpn ile güvenli internet bağlantısı nasıl yapılır hakkında araştırma yapmaktadır. VPN ile güvenli internet bağlantısı için bilgisayar ya da telefonunuzda güvenilir bir vpn bağlantısı kurmanız ve aktifleştirmeniz yeterli olacaktır.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu