İnternet

Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?  

Sosyal medya hesabı çalınma problemi sosyal medya platformlarının oldukça yaygın bir kullanıma sahip olması ile meydana gelmiş problemlerden biridir. Günümüzde geniş bir kitle gününün büyük bir çoğunluğunu sosyal medya platformları üzerinde geçirmektedir. Sosyal medya platformlarında vakit geçirmek ve sizden başka kullanıcıların yaptığı paylaşımları görmek istiyorsanız mutlaka kendinize ait bir hesabınızın olması gerekir.

Bu noktada sosyal medya kullanımının her geçen gün daha farklı bir boyuta ulaşıyor olması yalnızca eğlence ya da hobi amaçlı değil, iş amaçlı olarak da kullanılmakta olan birçok farklı hesap olmasını sağlamıştır. Her halükarda hem sosyal medya hesabınızın bir başkasının eline geçmesi oldukça rahatsız edici bir durumdur ve bu gibi bir durum yaşadığınız takdirde mutlaka hukuki bir yol izlememiz gerekir.

Sosyal Medya Hesabı Çalınması Nedir?

Sosyal medya hesabı çalınması suç duyurusu yapılması gereken bir durumdur. Sosyal medya kullanımının her geçen gün artıyor ve daha geniş bir kitleye ulaşıyor olması, hesap çalınması gibi problemlerin de sayısını arttırmıştır. Eğer aktif olarak sosyal medya kullanıyorsanız çevrenizde birçok kişinin hesabının çalındığını görebilirsiniz. Hesap çalınması olarak adlandırılmakta olan bu durum tamamen size ait olan sosyal medya hesabının bir başkasının eline geçmesi demektir. Bu noktada sosyal medya hesabınızın çalınmasına sebep olan pek çok farklı etken olabileceğini dile getirmek mümkündür. Bu etkenler arasında;

  • Sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmak için belirlediğiniz şifrenin zayıf olması,
  • Hesap bilgilerinizi bir başka kişi ile paylaşmış olmanız,
  • Sosyal medya platformu üzerinde güvenilir olmayan bağlantılara tıklamak,
  • Hesabın özel olarak hacklenmesi bulunur.

Dolayısıyla sosyal medya hesabınızı güvende tutmak için uygulayabileceğiniz yöntemler olsa da bu işi profesyonel olarak yapan birçok farklılık kötü niyetli yazılımcı olduğunu dile getirmek mümkündür. Pek çok kullanıcı çeşitli sebepler dolayısıyla kullanmakta olduğu sosyal medya hesabının çalınması durumunda nereye başvuracağı konusunda kafa karışıklığı yaşar. Bu gibi bir durumda çalınmış sosyal medya hesabını almak için yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmak çok daha mantıklı bir yol izlemenizi sağlayacaktır.

Pin

Sosyal Medya Hesabı Çalmak Suç mudur?

Sosyal medya hesabı çalma suçu Türk Ceza Kanununun “Bilişim Alanında Suçlar” bölümü altında değerlendirilmekte ve 243. madde başta olmak üzere devamı maddelerinde düzenlenen hükümler ile uygulanmaktadır. Hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçların birleşim sistemleri üzerinden gerçekleştirilmesi yasada nitelikli hal olarak düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele edilmesi kanunu, sosyal medya hesabının çalınması durumunda izlenmesi gereken yollar için düzenlenmiştir.

Pek çok kullanıcı sosyal medya hesabının çalınmasının yani kullanıcının izni olmayan yollarla ele geçirilmesinin bir suç olduğunu bilmemektedir. TCK’nın bilişim sistemine girme başlıklı maddesinde sosyal medya hesabının ele geçirilmesinin hukuka aykırı olduğu ve ele geçirdiği hesabı kullanmaya devam eden kimsenin bir yıla kadar hapsine veya adli para cezasına karar verebileceğine dair bilgiler yer almaktadır.

Bunun yanı sıra bir kişinin bilişim sistemine izni olmadan girme, engelleme, bozma ya da verileri yok etme hapis cezası ile cezalandırılır bilecek bir suçtur. Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden ya da erişilemez hale getiren kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. 

Sosyal Medya Hesabı Çalındığında Hukuki Olarak Yapılması Gerekenler

Sosyal medyanın her geçen gün daha yaygın bir kullanıma sahip oluyor hale gelmesi insan yaşamındaki pek çok alışkanlığı değiştirmiştir. Pek çok insan öncelikli olarak sosyal medya hesaplarını kontrol ederek güne başlar. Eğer siz de hesaplarınızı kontrol ettiğiniz esnada bir başkasının eline geçtiğini fark ederseniz izlemeniz gereken ilk yöntem arkadaşlarınız ve aileniz gibi sizleri sosyal medya üzerinden takip eden insanlara hesabınızın çalındığını duyurmak olmalıdır.

Hesabınızı ele geçiren yani çalan kötü niyetli yazılımcıların pek çok farklı sebep dolayısıyla bu işlemi gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Sizlerin sosyal medya üzerinden iletişim halinde olan insanlara hesabınızın sizde olmadığına dair bilgi vermek, hacker olarak adlandırılan yani hesabınızı çalan kişilerin çevrenizdeki insanlar ile iletişim halinde olmasını engelleyecektir. Hesabınızı çalan kişiler sizlerle iletişim halinde olan kullanıcılardan farklı istek ve taleplerde bulunabilir. Hesabınızın çalındığına dair bilgi vermek hesabınızın çalındığı esnada meydana gelen hukuka aykırı fiillerden sorumlu olmanızı engeller.

Pin

Çevrenizdeki insanlara sosyal medya hesabınızın çalındığına dair bilgi verdikten sonra sosyal medya şirketine hesabınızın bir başkasının eline geçtiğine dair bildir yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız bu bildiri çalınan sosyal medya hesabını geri almak içinde önemlidir. Sosyal medya şirketi bu bildiri sonrasında sizden kimlik bilgilerinizi talep edebilir. Hesap bilgilerinizin değiştirilmiş olmasına yönelik olarak istenmekte olan kimlik bilgileriniz sayesinde hesabınız sizlere birkaç gün içerisinde iade edilir.

Sosyal Medya Şirketi Hesabımı İade Etmezse Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya hesabınızın bir başkasının eline geçtiğine dair bildiri yapıp gerekli bilgileri doğru şekilde aktardığınız takdirde sosyal medya şirketi hesabı size İade etmektedir. Ancak bazı durumlarda çeşitli etkenler sebebiyle sosyal medya şirketi hesaba sizlere İade etmeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken hesaba erişimin engellenmesini talep eden bir dilekçe ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvurmak olacaktır.

Sosyal medya hesabı çalınması suç duyurusu dilekçesi olarak da bilinen bu dilekçe Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderildikten sonra en geç 4 saat içerisinde hesabınıza erişim engellenecektir. Hesabınıza erişim engellendi dikten sonra bu kararı Sulh Ceza Hakimliğinin onayına sunmanız gerekir. Bu sayede hesabınızın kimlerin eline geçtiğini öğrenebilir ve ceza almaları için gerekli süreci başlatabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu