İnternet

Instagram Hesabı Kaç Gün Sonra Silinir?

Dönem dönem birçok kullanıcı Instagram hesabı silme işlemlerini araştırabiliyor. Instagram hesabı kişinin tercihine bağlı olarak geçici olarak dondurulabilir veya tamamen silinebilir. Bu içeriğimizde Instagram hesabı kalıcı olarak silme ve Instagram hesabı kaç gün sonra silinir? Hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgilere geçmeden önce Instagram hesabı silinince ne olur? Bundan bahsedelim.

Instagram sosyal medya platformu hem dünyada hem de ülkemizde en yaygın kullanılan platform haline gelmiştir. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2022 yılında en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğu da resmi olarak açıklanmıştır. Sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları değerlendirmede aynı kategori içerisinde yer aldığı için paylaşılan veriler ise şu şekildedir: WhatsApp kullanımı %82, Youtube kullanımı %67,2 ve Instagram kullanımı da %57,6’dır. Erkekler sıralamaya göre %85,9 oranıyla WhatsApp kullanırken, %70,8 oranında Youtube ve %61,5 oranında da Instagram kullanmaktadır. Kadınlarda ise sıralama %78,1 WhatsApp, %70,8 Youtube ve %55,9 Instagram’dır.

Instagram Hesabı Silinince Ne Olur?

Instagram hesabı silme adımlarına geçmeden önce karar verebilmeniz için Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap silme işlemleri arasındaki farktan bahsedeceğiz.

Instagram hesap dondurma işlemi geçici bir işlemdir. Hesabınızı dondurma adımını tamamladığınızda profiliniz geçici olarak gizlenir. Bununla beraber profil bilgileriniz, takipçileriniz, beğenileriniz, yorumlarınız ve fotoğraflarınız geçici olarak diğer kullanıcılardan gizlenmiş olur. Hesabınızı yeniden aktif ettiğinizde yani hesap dondurma işlemini iptal ettiğinizde tüm bilgileriniz ve verilerinize tekrar sorunsuz bir şekilde erişebilirsiniz.

Instagram hesap silme işlemi ise dondurma işlemine benzese de verilen süre tamamlandıktan sonra tekrar geri alınamaz. Yani silinecek olan hesap 30 gün içerisinde tekrar açılmazsa, tamamen silinir ve hesabınız ile profil bilgileriniz, takipçileriniz, beğenileriniz, yorumlarınız ve fotoğraflarınız silinir ve tekrar erişim sağlanamaz. Ek olarak Instagram tarafından şöyle bir bilgilendirme de mevcut: Hesabınız silindikten sonra kullanıcı adınız farklı bir kişi tarafından alınmazsa tekrar aynı kullanıcı adıyla kaydolabilir veya bu kullanıcı adını başka bir hesaba ekleyebilirsiniz. Hesabınız topluluk kuralları sebebiyle kapatılırsa, aynı kullanıcı adı tekrar kullanılamaz.

Instagram Hesabını Silmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Kişisel veya işletme hesabı fark etmeden tüm Instagram profilleri hesaplarını istedikleri zaman kolay bir şekilde silebilir. Eğer verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız, Instagram hesabını silme adımlarına başlamadan verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Fotoğraf ve gönderilerinizin bir kopyasını kaydederek, hiçbir veri kaybı yaşamadan hesabınızı tamamen silebilirsiniz. Bu işlemi silme adımını başlatmadan uygulamasınız. Aksi halde veri indirme aracına erişim sağlayamazsınız. Instagram verilerinizi indirmek için yapmanız gerekenler:

  • Instagram profilinize giriş yapmalısınız. Bunun için mobil cihaz veya masaüstü herhangi bir cihaz kullanabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sağ alt kısımda yer alan profil ikonuna tıklayarak profilinize geçin. Buradan ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Gizlilik ve Güvenlik sekmesine girin ve İndirme İste seçeneğine tıklayın.
  • Instagram verileriniz için bağlantı linki almak istediğiniz e-posta adresinizi girin.
  • 48 saat içerisinde Instagram Verileriniz başlığına sahip bir e-posta alacaksınız. Bu e-posta içerisinde bağlantı içeren verileriniz bulunacaktır. Bağlantıyı kullanarak verilerinizi indirebilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabı kalıcı olarak silmek için iki farklı yöntem bulunur. Aşağıdaki adımları takip ederek, Instagram hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

Yöntem 1# Instagram Hesap Silme Linki

  • Bir mobil tarayıcı veya bilgisayar tarayıcısı kullanarak Instagram Hesap Silme Linki ‘ne tıklayın. Sayfaya girdiğinizde sizden hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. İlgili hesaba bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
  • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan Hesabı neden silmek istiyorsun? Sorusuna yanıt vermeniz gerekecektir. Burada açılır menüde yer alan hesap silme gerekçenize dair ilgili seçeneği seçin. Doğrulama için tekrar hesap şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi girdikten sonra devam edin.
  • İşlemin bu adımında kırmızı renkli butonda yer alan “Hesabı kalıcı olarak sil” bölümüne tıklayın ve hesap silme işleminizi tamamlayın.

Yöntem 2# Uygulama Üzerinden Instagram Hesap Silme

Instagram hesap silme işlemini uygulama üzerinden yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:

  • Instagram uygulamasına giriş yaparak, sağ üstteki üç çizgi simgesine tıklayın.
  • Ardından Ayarlar > Hesap > Hesabı sil adımlarını takip edin.
  • Son olarak Hesabı sil butonuna tıklayarak, hesap silme işlemini tamamlayın.

Hesabım Kaç Gün Sonra Silinir?

Instagram hesap silme işlemi esnasında size şu uyarıyı yapmaktadır: “Hesabınızın silinmesini talep ettiğiniz andan itibaren 30 gün süre zarfı içerisinde hesabınız silinmektedir. 30 günün ardından hesabınız ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra bilgilerinizi geri getiremezsiniz.”

Instagram’da hesap silme işlemi anında gerçekleşmez. 30 gün süre boyunca Instagram tarafından hesabınız ve verileriniz gizlenir. 30 gün içerisinde tekrar giriş yapmanız halinde silme işlemi iptal edilmiş olur. Eğer 30 gün boyunca giriş yapmazsanız, hesabınız tamamen silinir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu