İnternet

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Instagram’ın var olan özellikleri kimimizin takdirini toplayabiliyorken kimimiz için de oldukça gereksiz olarak görülebiliyor. Son görülme özelliği hakkında hangi tarafta olduğunuzu bilmesek de bu özelliğe dair Instagram son görülme nasıl kapatılır? Konusunda bilgi vereceğiz. Instagram son görülme kapatmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Instagram uygulamasına giriş yapın. Ardından hesap bilgileriniz ile hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ alt kısımda yer alan profil ikonunu kullanarak, profilinize giriş yapın.
  Instagram son görülme kapatma -1Pin
 • Profil sayfanıza girdikten sonra sağ üst kısımda yer alan üç çizgi işaretine dokunun ve Ayarlar sekmesine giriş yapın.
 • Ayarlar açıldıktan sonra menüde Gizlilik seçeneğini bulun ve buna dokunarak giriş yapın.
 • Burada karşınıza çıkacak olan Hareket Durumunu Göster yazısının yanında yer alan butonu kullanarak aktif durumdan pasif duruma getirin.

Bu işlemlerle beraber Instagram son görülme kapatma tamamlanmış olacaktır. Bu işlemden sonra artık sadece özelliği aktif olan kullanıcıları görebilirsiniz. Bu bahsettiğimiz işlemler mobil cihazlar içindir. Bilgisayardan kapatmak içinse şu adımları uygulamalısınız.

Instagram Son Görülme Özelliği Bilgisayardan Nasıl Kapatılır?

Instagram son görülme özelliği bilgisayardan nasıl kapatılır?

 • Bilgisayarınızdaki herhangi bir tarayıcıyı kullanarak www.instagram.com adresine giriş yapın. Buradan hesap bilgilerinizi kullanarak, hesabınıza giriş yapın.
 • Profilinize giriş yaparak, Ayarlar kısmını açın.
 • Burada yer alan Hareket Durumu başlığı altındaki Hareketler Durumunu Göster seçeneğinin tikli olduğunu göreceksiniz.
 • Bu tiki kaldırarak hareketler durumunu göster özelliğini pasif hale getirebilirsiniz.
 • Bu işlemle beraber DM kutusuna girdiğinizde takipçilerinizin veya sohbet ettiğiniz kişilerin son görülmesini göremez hale geleceksiniz.

Instagram, bilgisayarlarda da kullanıcılara sunmuş olduğu bu özelliği, son görülme konusunda meraklı olan kullanıcılara veya bu özellikle beraber işi gereği avantaj sağlayabilecek kişiler için sunduğunu söyleyebiliriz. Instagram’ın son görülme özelliğini ilk defa kullanmaya başlamasıyla beraber birçok tartışmaya konu olmuş durumdaydı.

Getirdiği güncellemelerle beraber WhatsApp özelliklerine benzemesiyle beraber bu özellikler çiftler arasında büyük sorunlara yol açabileceğiyle ilgili sosyal medyada pek çok espriyle karışık şekilde haberler gündeme gelmişti. Zaman geçtikçe tıpkı sunduğu diğer özellikler gibi bu son görülme özelliğine de pek çok kullanıcı ayak uydurmayı başardı. Bunun temel sebebi de Instagram’ın kullanıcılar tarafından çok sık şekilde kullanılıyor olması olabilir. Peki bu Instagram son görülme özelliği ne işe yarar?

Instagram Son Görülme Özelliği Ne İşe Yarar?

Son görülme özelliği, Instagram’ın mesajlaşma yani DM (Direct Message) bölümünde kullanıcıların “şu an aktif”, “10 dakika önce aktifti” gibi bildiriler sunan bir özelliğidir. Bu özellikle beraber Instagram’a giriş yapmış olan kullanıcıların tıpkı WhatsApp gibi son girişlerini görebiliriz. Elbette bu özelliği kullanmak tamamen kullanıcıların isteğine kalmış bir durumdur. Kullanmak istenilmediği takdirde az önce bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak bu özelliği devre dışı bırakmak mümkün.

Son görülme özelliği hayatımıza Instagram tarafından 2018 yılında girmiştir. Instagram kullanıcılarının her ne kadar ilk dönemlerde pek ısınamadığı bir özellik olsa da aylar içerisinde platformdaki kullanımı açıklığa kavuşarak en çok kullanılan özelliklerden biri olarak yerini almış durumda.

Instagram Son Görülmeye Nasıl Bakılır?

Her ne kadar eski bir özellik olsa da bazı kullanıcılar bu özellikten bir haber olabilir. Instagram kurdu kişiler bu özelliği geldiği günden beri kullanmakta olmakla beraber nasıl çalıştığı hakkında da yeterli bilgiye sahip. Fakat bu özelliği yeni fark eden kullanıcılar Instagram son görülmeye nasıl bakılır? Konusu hakkında araştırmalar yapmaktadır. Son görülmeye bakabilmek için ilk olarak bu özelliği aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Eğer bu özelliğiniz kapalıysa, son görülmeleri görmeniz mümkün değildir. Bunun için az önce bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak bu özelliğiniz aktif değilse, aktif etmeniz ve bunu tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir:

 • Instagram uygulamasını telefonunuzda açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Mesajlar bölümüne girmek için Instagram anasayfasında sağa doğru kaydırın ve mesajlar bölünü açın.
 • Eğer ilgili kullanıcıların bu özelliği aktifse, burada son görülme anlarını görebilirsiniz.

Son görülme özelliğine bakmak bu kadar basittir.

İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu