İnternet

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Uyarısı

Instagram hesabın başkasının eline geçti uyarısı, son dönemlerde Instagram kullanıcılarının en çok aldığı uyarılardan birisidir. Bu uyarıyı alıyorsanız, hızlıca neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Hesabım Çalınmış Olabilir Mi?

 Instagram hesabım başkasının eline geçti uyarısı alıyorsanız temel iki sebebi olabilir.

  1. Hesabınız çalınmış ve gerçekten başkasının eline geçmiş olabilir.
  2. Hesabınızda çok fazla takip etme veya takipten çıkma işlemi yaptıysanız hesabınızda güvenlik amacıyla şifre değişikliği yapılmış olabilir.

Yukarıda yer alan sebeplerden hangisiyle karşı karşıyaysanız bu sebebe uygun şekilde hesabınızı kurtarma adımlarını uygulamalısınız.

Instagram Hesabımı Tekrar Açabilir Miyim?

Instagram hesabınız herhangi bir şekilde başka birinin eline geçmediyse ve hesabınız için kaydettiğiniz telefon veya e-posta adresiniz değiştirilmediyse hesabınızı kurtarma yani tekrar açma şansınız var.

Facebook ile oturum açma: Hesabınızda sorun yaşamadan önce Instagram hesabınıza Facebook ile oturum açma seçeneğiyle giriş yapıyor ve Instagram şifrenizi bilmiyorsanız, Instagram tarafından hesabınızın güvenliği sağlanması için Facebook ile oturum açma seçeneğini geçici olarak devre dışı bırakmıştır. Şifrenizi tekrar değiştirene kadar bu işlem ile oturum açamazsınız. Instagram’ın hesabın sahibi siz olduğunu anlayana kadar bunu engeller.

E-posta veya telefon ile oturum açma: Instagram güvenliğiniz açısından şifrenizi değiştirene kadar telefon veya e-posta ile oturum açmanıza izin vermeyecektir. Çünkü Instagram telefonunuzun da çalınma ihtimalini göz önünde bulundurmaktadır.

Bu doğrultuda ilk olarak hesabınızın çalınıp çalınmadığını öğrenebilmek için birkaç işlem yapmanız gerekmektedir.

Eğer Instagram hesabınız Facebook ile bağlantılıysa ilk olarak Facebook’a erişim sağlamalı ve oturum etkinliklerini kontrol etmelisiniz. Buradan hesabınıza erişim sağlamış tanımadığınız cihazların olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Facebook Hesabınızın Güvenliğini Sağlayın

Instagram hesabınıza Facebook ile oturum açarak giriş yapıyorsanız, ilk olarak Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamalısınız. Facebook hesabınızda oturum açarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook’a giriş yaptığınızda sağ üst bölümde yer alan Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın. Buradan Ayarlar’a girin, Güvenlik ve Gizlilik sayfasına geçin. Giriş Yaptığın Yerler kısmından hesabınıza giriş yapmış olan cihazları görebilir ve size ait olmayanları kaldırabilirsiniz. Aynı kısımdan izin verilen girişler bölümünü de kontrol edebilirsiniz.

Hesabınızda güvenliği arttırmak için “Tanınmayan girişler hakkında uyarı al” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu hesabınızın güvenliğini arttıracak ve takip etmenize yardımcı olacaktır.

Bu işlemin yanı sıra hesabınızı daha güvenli hale getirmek için aynı bölüm içerisinde yer alan Uygulamalar ve İnternet Siteleri sekmesini bulun ve hesabınıza hangi uygulamalar ile giriş yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Eğer kullanmadığınız uygulamalar varsa kesinlikle kaldırın.

Instagram Uygulamanızı Açın

Hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlayabilmek için şifremi unuttum yönteminden hesabınıza kayıtlı olan e-posta adresinizin doğruluğunu kontrol edin.

Hesabınız ele geçirilmiş olabilir

Instagram uygulamasına giriş yaparak şifremi unuttum yöntemini deneyin. Şifremi unuttum kısmında istenen e-posta adresi için size ait olan e-posta adresini deneyerek kontrol edin. Instagram’a göndereceğiniz şifremi unuttum kısmında sizin e-posta adresiniz için hata almanız durumunda hesabınız başkasının eline geçmiş olabilir. Bu aşamada Instagram’dan yardım almanız gerekecektir.

Çok fazla takip isteği gönderdiyseniz uyarı alabilirsiniz

Hesabınızdan çok fazla takip etme isteği veya takipten çıkma işlemi yaptığınızı düşünüyorsanız şifre değişikliği sistem tarafından yapılmış olabilir. Bunun için şifremi unuttum seçeneğini kullanabilirsiniz.

Şifremi unuttum ekranı gelmiyor

Şifremi unuttum kısmına erişim sağlayamıyorsanız bazı işlemler yapmanız gerekebilir.

Telefonunuzun ayarlarına giriş yapın. Buradan uygulamalar seçeneğine geçin. Ardından Instagram’ı bularak uygulamayı durdurun ve uygulama hafızasında bulunan verileri temizleyin.

  • Instagram uygulamasını açın.
  • Giriş yapma kısmında yer alan şifremi unuttum seçeneğine dokunun.
  • Buradan şifre almak istediğiniz hesabın kullanıcı adını veya e-posta adresini yazın.
  • Hesaba kayıtlı olan e-posta adresini doğru yazmanız halinde ilgili e-postaya Instagram tarafından bir şifremi unuttum bağlantısı gönderilecektir.
  • Hesabınızın kayıtlı olduğu e-posta adresine girin ve mailleri kontrol ederek, Instagram’dan gönderilen şifremi unuttum e-postasını bulun. E-posta içerisinde yer alan bağlantıyı kullanın.
  • Açılan sayfada sizden yeni şifrenizin belirlenmesi talep edilecektir. Şifrenizi girin ve ardından doğrulama için tekrar aynı şifreyi girin. İki adımda da şifrelerin aynı olması gerekmektedir aksi halde hata alabilirsiniz.
  • Şifrenizi belirledikten sonra Instagram uygulamasına dönün.
  • Hesabınızın kullanıcı adını veya e-posta adresini kullanarak ilerleyin. Ardından belirlediğiniz şifreyi kullanarak Instagram’a giriş yapın.
İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu