Xiaomi Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

Xiaomi klavye ayarları sayesinde kullanıcılar, cihazlarındaki klavyeyi kişiselleştirebilir. Son yıllarda popüler hale gelen cep telefonu markalarından biri ola Xiaomi, kullanıcıları için klavye ayarlarını oldukça gelişmiş bir şekilde sunar. Klavye ayarları sayesinde daha kolay bir kullanıma sahip olunabilir.

Xiaomi Klavye Ayarları Nerede?

Kullanıcılar, klavye ayarları için öncelikle klavye ekranına ulaşmalıdır. Cihazın ayarlar kısmından da klavye ayarlarına ulaşılabilse de herhangi bir uygulama üzerinden klavyeyi açmak daha pratiktir. Klavyede yer alan dişli simgesine tıklayarak Xiaomi klavye ayarları açılır. Dişli simgesine tıkladıktan sonra klavye ayarları menüsüne hızlı şekilde geçiş yapılabilir.

Diller

Cihazların hepsinde bulunan ortak ayarlardan biri diller kısmıdır. Klavyenin ana dilini belirlemek için bu ayarlar üzerinde değişiklik yapılabilir. Xiaomi telefon kullanıcıları, birden fazla dil biliyor ve telefonda kullanması gerekiyorsa farklı klavyeler oluşturabilir. Dillere göre alfabe ayarları değiştirilebilen klavyede Q ve F klavye seçenekleri de bulunur. Hızlı yazmak ve mesajlaşırken zorlanmamak için diller ayarlarından yardım alınabilir.

Tercihler

Tercihler menüsü üçer ayrılır; tuşlar, düzen ve tuşa basma şeklindedir. Kullanıcı deneyimi ile alakalı bir ayarlama olduğu için kişiler kendi isteklerine göre ayarlama yapabilir. Ayarlar sayesinde tuşların düzenlemesi, basma süreleri gibi farklı düzenlemeler yapılabilir. Xiaomi klavye ayarları kullanıcıların deneyimlerini daha iyi hale getirmek için sunulur.

Pin

Tema

Tema ayarları sayesinde klavyenin arka planını değiştirmek mümkündür. Arka plan rengini ayarlamak için tema kısmından düzenlemeler yapılabilir. Arka plan rengi dışında temayı değiştirmek için özelliklerden faydalanılabilir. Açık gradyan ve koyu gradyan dışında manzara görselleri de indirilebilir. Kullanıcılar, klavye temasını değiştirerek daha kişisel bir klavyeye sahip olabilir.

Metin Düzeltme

Tahmini metin ayarlaması olarak değerlendirilebilir. Kullanıcılar Xiaomi klavye ayarları sayesinde daha hızlı şekilde metinlerini oluşturabilir. Kelimelerin belirli kısımlarını yazdıktan sonra cihaz otomatik olarak tahmin eder, bu sayede kelimeleri uzun bir şekilde yazmaya gerek kalmaz. Metin kısa yolları oluşturmak için bu ayarlardan faydalanılabilir.

Kaydırarak Yazma

Benzer özellikleri diğer marka cihazlarda görmek mümkün olsa da oldukça farklı bir klavye ayarıdır. Klavyeden yazı yazmak için her tuşa ayrı bir şekilde basmak gerekir ve sonuçta ortaya kelimeler çıkar. Kaydırarak yazma ayarı tuşlara ayrı ayrı basmak yerine tuşlar arasında parmağın sürüklenmesini sağlar. Yazılacak kelime için parmağı hiç kaldırmadan her bir tuşa gidilmesi gerekir. Kullanım pratikliği açısından her kullanıcı farklı bir cevap verse de oldukça keyifli bir Xiaomi klavye ayarları olarak denenebilir.

Sesle Yazma

Sesle yazma özelliği için kullanıcılar farklı uygulamalardan yardım alabileceği gibi doğrudan klavyeden de faydalanabilir. Günümüzde pratikleşen teknolojiler sayesinde işler çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Metin yazmak için klavye ile herhangi bir temasta bulunulmasına gerek kalmadan sesli şekilde yazmak mümkün hale gelir. Günlük hayatta oldukça yardımcı olan özelliklerden biridir.

Sözlük

Kişisel sözlük ayarları olarak adlandırılan ayarlar sayesinde klavye ile metin yazmak çok daha kolay hale gelir. Kişisel olarak kısayol oluşturma imkanı sunar. Herhangi bir kelimenin kısaltmasını oluşturup kaydettikten sonra kullanıcılar, klavyede tuşlama yaparak kelimenin uzun halini ekranda görebilir.

Klavye Büyütme

Ayarlar menüsüne giriş yapıldıktan sonra Ek Ayarlar adı verilen pencereye geçiş yapılır. Kullanıcılar açılan pencere üzerinden şu ayarları yapabilir;

  • Diller ve Girişler.
  • Tercihler.
  • Klavye Yüksekliği.

Sunulan ayarların yetersiz kalması durumunda kullanıcılar ek klavye uygulamalarını tercih edebilir. Microsoft gibi ünlü şirketler tarafından geliştirilmiş klavye uygulamaları bulunur. Kullanışlı bir klavyeye sahip olmak için uygulamalara göz atılabilir.

Pin

Klavye Değiştirme

Xiaomi klavye ayarları konusunda yetersiz geldiğinde kısa süre içinde klavye değişikliği yapılabilir. Google Play Store üzerinden beğendiğiniz bir klavye uygulamasını indirebilirsiniz. İndirme sonrasında yapılması gerekenler;

  1. Ayarlar menüsü açılır,
  2. Diller ve Girişler seçilir,
  3. Klavyeleri Yönetme seçeneği seçilir ve kullanılmak istenilen klavye seçilir.

Xiaomi telefonlarda kullanılan klavye Gboard’dur, Google tarafından piyasaya sürülen bir klavye olarak bilinir. Birçok farklı telefon marka ve modelinde kullanılan klavye, çeşitli özelliklere sahiptir. Xiaomi klavye ayarları konusunda daha gelişmiş alternatifler arayan kullanıcılar, yeni klavye uygulamaları tercih edebilir. Google Play Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilecek çeşitli klavye uygulamaları bulunur. Kişisel klavyenizi oluşturmak için ayarlamalardan faydalanabilirsiniz.

İçeriği oyla post
Yorum yapın