Mobil

iPhone Rar ve Zip Dosyası Nasıl Açılır?

iPhone rar ve zip dosyalarının nasıl açılacağı İPhone kullanıcı tarafından merak edilen soruların başında gelmektedir. Telefonun depolama alanının dolmaması için kullanılan bu dosyaların açılması çoğu İPhone kullanıcısının yapamadığı bir işlemdir. Dosyaların açılamaması sorunu İPhone kullanıcıları arasında popüler bir sorundur. Bu sorunun temelinde İPhone telefonlarda bulunan İOS işletim sistemi yatmaktadır. İOS işletim sistemi Android işletim sisteminden daha katı kuralları olan bir işletim sistemidir. Android telefonlarda kolayca yapılan birçok işlem İOS işletim sisteminde eziyete dönüşmektedir. İOS işletim sisteminin telefonları korumak için geliştirdiği güvenlik önlemleri nedeniyle ZIP ve RAR dosyaları açılamamaktadır.

 ZIP ve RAR dosyaları sıkıştırılmış dosyalar olduklarından İPhone tarafından tehlikeli olarak sınıflandırılan dosyalardır. Bu nedenle bu dosyaların indirilmesi için İOS işletim sisteminde bir yöntem bulunmamaktadır. Bu dosyaların indirilebilmesi ve açılabilmesi için başka uygulamaların indirilmesi gerekmektedir. İPhone telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar ile RAR ve ZIP dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. Kullanacağınız uygulama sayesinde dosyaları indirme ve açma gibi birçok işlemi kolayca yapabilirsiniz. İPhone telefonunuzda gerekli yazılım olmadığı için bu uygulamaları kullanmak haricinde pek de çareniz yoktur aslında. Bu noktada önemli olan indirilecek olan uygulamanın güvenilir olmasıdır. Güvenilir olmayan bir uygulama telefonunuza zarar verebileceği için uygulama seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir.

Pin

ZIP ve RAR Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

iPhone rar ve zip dosyalarının nasıl indirileceği ve açılacağı İPhone kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Indirme işleminin nasıl olacağına ek olarak bu iki dosyanın ne işe yaradığı ve aynı dosyalar mı oldukları da İPhone kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Bu iki dosya benzer gibi görülseler de farklılıkları olan ve farklı işlemler için kullanılan dosya türleridir. ZIP ve RAR dosyalarının farklılıkları kadar birçok benzerlikleri de vardır. Her ikisi dosya türü de kolayca sıkıştırılabilen dosyalardır. Sıkıştırılma işlemi sayesinde telefonunuzda daha az yer kaplayan bu dosyalar ayrıca şifrelenebilen dosya türleridir.  Benzerlikleri ile dikkat çeken bu dosya türleri aralarında bazı önemli farklar vardır:

 • RAR dosyaları, daha küçük boyutlu dosyalardır. ZIP dosyalarına kıyasla daha verimli olan RAR dosyaları daha çok tercih edilen taraftır aynı zamanda.
 • Ayrıca, RAR lisanslı bir üründür ve kullanılması için gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Buna karşın ZIP dosyası lisanslı değildir ve kullanımı için herhangi bir ücret ödenmesi gerekemez.
 • ZIP ücretsiz olduğu içi daha çok tercih edilmektedir.

RAR ve ZIP Dosyalarını Izip Uygulaması Sayesinde Açın

iPhone rar ve zip dosyalarını iZip uygulamasını kullanılarak telefonunuza kolayca indirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle sıralanabilir:

 1. Telefonunuzdan App Store uygulamasını açın
 2. Bu uygulamadan arama yaparak iZip klasörünü bulun
 3. Bulduğunuz iZip klasörünü telefonunuza indirin ve gerekli kurulumları yapın
 4. Kurulumun ardından açmak istediğiniz dosyaları aratın
 5. Açmak istediğiniz ZIP dosyasını bulmak için dosyaya tıklayın.
 6. Dosyayı şimdi aç seçeneğine basarak dosyanızı açın
 7. Bu işlemler yaptığınız taktirde seçtiğiniz RAR veya ZIP dosyası telefonunuza dakikalar içinde inecektir.
 8. Yine aynı uygulamayı kullanarak bu dosyaların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz

Unzip Uygulaması ile Sıkıştırılmış Dosyalarınızı Açın

iPhone rar ve zip dosyalarını Unzip uygulamasını kullanılarak telefonunuza kolayca indirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle sıralanabilir:

Pin
 1. App Store’dan Unzip uygulamasını telefonunuza indirin
 2. Uygulamayı telefonunuza kurun
 3. Telefonunuzun dosya bölümünü açın
 4. Açmak istediğiniz RAR ve ZIP dosyasını bulun ve seçin
 5. Seçilen dosyayı basılı tutun ve ardından Paylaş yazan yere tıklayın.
 6. Paylaşım altında açılan pencereden ZIP dosyasını kopyalama seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 7. Sıkıştırılmış dosyayı açmak için yeni bir klasör oluşturun.
 8. Bunu yapmak için arşiv dosyasına tıklayın.
 9. Bir sonraki pencerede, RAR veya ZIP dosyanızdaki verilere güvenle erişebilirsiniz.

Documents Uygulamasını Kullanarak İPhone’da RAR Dosyaları Açma

iPhone rar ve zip dosyalarını görüntüleyebilmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin büyük çoğunluğu İOS işletim sistemi tarafından desteklenmediğinden dosyaları indirirken veya açarken sorunlar yaşamaya devam edebilirsiniz. Telefonunuza güvenli olmayan uygulamalar indirmek istemiyor veya güvenli bir yöntem kullanmak istiyor iseniz Dosyalar (Documents) klasörünü kullanabilirsiniz.

Documets uygulaması, iOS işletim sisteminin kullanıldığı tüm İPhone telefonlarda ve iPadler de bulunan bir dosya yöneticisidir. Bu dosya yöneticisi sayesinde telefonunuzdaki pdf’leri açmanız ve çeşitli dosyalara erişmeniz mümkündür. Ayrıca Dosyalar klasörünü kullanarak sıkıştırılmış dosyalar olan ZIP ve RAR dosyalarını da görüntülemeniz mümkündür.

Documents uygulamasını kullanarak zip ve rar dosyalarını açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. RAR veya ZIP dosyanızı kopyalayın
 2. Kopyalanan dosyayı Dosyalar klasörüne yapıştırın ve kaydedin
 3. Dosyalar uygulamasını çalıştır seçeneğine basın
 4. Sonrasında açmak istediğiniz zip ve rar dosyasına tıklayın
 5. Dosyayı ayıklama seçeneğine tıklayın
 6. Ayıklama işlemin ardından sıkıştırılmış dosyanızın adında bir klasörünüz olacaktır
 7. Bu klasöre tıklayarak zip ve rar dosyasını görüntüleyebilirsiniz
 8. Ayrıca dosyayı paylaşma işlemini de bu yöntem sayesinde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.
İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu