Diğer

TV Sinyal Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

TV sinyal yok sorunu birçok kullanıcının yaşadığı bir sorundur. Bu sorun birden fazla problem yüzünden ortaya çıkabilir. Sorunu çözmek için yapılması gereken ilk şey problemin ne olduğunu tespit etmektir. Problem tespit edildikten sonra nasıl bir çözüm yolu yürütüleceğine karar verilebilir. TV’de sinyal yok uyarısı çıkmasının temel nedenleri çanak antende ve kabloda yaşanan sorunlardır.

Kablonun hasar görmesi veya kopacak seviyeye gelmesi sinyal yok uyarısının sürekli görülen sine neden olur. Ayrıca çanak antenin yere düzgün sabitlenmemesi veya vidalarının çürümesi gibi sorunlar sinyal alınmamasına neden olur. Sinyal yok sorunu ile karşılaştığınız durumlarda çanak anteni uydu alıcısını ve tüm kabloları kontrol etmeniz gerekir. Bu kontroller sırasında sorunun temelinde neyin yattığını öğrenebilirsiniz.

Pin

Çanak Antenden Kaynaklanan Sorunlar

TV ekranına beliren sinyal yok sorunu can sıkıcı bir durumdur. Bu durumun ortaya çıkmasında birçok etmen yer almaktadır. Problemin meydana gelmesinde televizyon veya uyduda yaşanan sorunlar yer alır. Televizyona sinyal gelmemesinin en büyük nedeni çanakta yaşanan sorunlardır. Çanak antende yaşanan bir sorun televizyona sinyal gelmemesine veya az gelmesine neden olabilir.

Bu nedenle sinyal alamama durumunda kontrol edilmesi gereken ilk yer çanak antenlerdir. Çanak antenin tabanının sağlam bir şekilde yere tutunup tutulmadığına bakılmalıdır. Yere monte edilen vidaların çıkması veya sallanır konumda olması televizyona sinyal gitmemesine neden olur. Televizyona sinyal gitmeme sorunun çözülebilmesi için çanak antenin ayakları yere iyice sabitlenmelidir. Ayrıca sağlam olmayan vidalar sağlamlaştırılmalıdır.

Uydu Kablosundan Kaynaklanan Sorunlar

TV sinyal yok sorunu uydu kablosunun zarar görmesi ile de meydana gelebilir. Uydu anten kablosunun sağlam olmaması televizyona daha az sinyal gitmesine neden olur. Televizyonunuz zayıf sinyal veya sinyal yok uyarısı veriyor ise uydu kablonuzu kontrol etmeniz gerekebilir. Uyudu kablosunda herhangi bir kırıklık veya kopukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kabloda herhangi bir kopukluk var ise kablo tamir edilmelidir. Aksi halde televizyonunuz sinyal yok veya düşük sinyal uyarısı vermeye devam edecektir.

Pin

Uydu Alıcısından Kaynaklanan Sorunlar

Sinyal yok uyarısı birçok neden yüzünden meydana gelebilir. Televizyonda kullanılan uydu alıcısının hasar görmesi sinyal yok uyarısının görülmesine neden olabilir. Televizyonda sinyal yok uyarısı yazmaya devam ediyor ise uydu alıcısı kontrol edilmelidir. Uydu alıcısının bozulup bozulmadığını kontrol etmek için yedek bir uydu alıcısı televizyona bağlanır. Bağlanan yedek alıcı sinyal yok uyarısının kalkmasını sağladı ise sorun uydu alıcınızdan kaynaklanıyor demektir. Bu durumda uydu alıcınızı yenisi ile değiştirmeniz gerekir.

Sinyal Yok Uyarısının Diğer Nedenleri

TV sinyal yok uyarısı çanak anten, uydu kablosu veya uydu alıcısında yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca bu uyarının ortaya çıkmasında yer alan etmenler şöyle sıralanabilir:

  • Anten kablosunun Hasar görmesi
  • Çanak antenin yerinin sağlam olmaması
  • Anten kablosunun sürekli sallanması
  • Uydu anteninin vidalarının çıkmış olması
  • Anten kablosuna yabancı cisimlerin girmesi
  • TV’de yer alan anten girişinin bozulması
  • Uydu alıcısının içerisine su girmesi
İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu