Mobil

Telefon Ekranında Saat ve Tarih Gösterme Nasıl Yapılır?

Telefon ekranında saat ve tarih gösterme telefon ekranı kilitli olsa dahi ana ekranda saat ve tarih görmeniz konusunda size yardımcı olur. Telefon ekranından saati ve tarihi görmek için yapılması gerekenler ise telefonun işletim sistemine göre değişkenlik gösterir.

Android Telefonlarda Saat ve Tarih Gösterme

Android işletim sistemine sahip telefonların ana ekranında bir saat widget’ı bulunur. Telefonu kullanmaya başladığınızda otomatik olarak telefon ekranında saat belirir. Ancak birçok farklı etken telefon ekranında bulunan sakin ortadan kaybolmasına neden olabilir. Ana ekrandan silinen saat ve tarih göstergesini geri getirmek için ana ekranı uzunca basılı tutmak gerekir. Ardından açılan ekranda Widget’lar > Saat’e dokunarak ana ekranın gerekli bölümüne erişmek gerekir. Bu aşamadan sonra talep ettiğiniz saat stilini seçebilir ve ana ekrana sürükle bırak yöntemi ile konumunu ayarlayabilirsiniz.

Pin

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda tarih de saat gibi otomatik olarak gözükür. Ancak tarihin ya da saatin yanlış olduğunu düşünüyorsanız telefonunuzun ayarlar kısmından “Tarih ve Saati Değiştir” seçenekleriyle otomatik olarak ayarlama yapabilirsiniz.

iOS Telefonlarda Saat ve Tarih Değiştirme

iOS telefon ekranında saat ve tarih gösterme telefonun kendine ait bir özelliğidir. Dolayısıyla telefonu elinize aldığınız takdirde otomatik olarak saat ve tarih bulunur. Fakat silinen saat ve tarihleri değiştirmek ya da göstermek istiyorsanız izleyebileceğiniz yöntemler vardır.

Apple tarafından üretilen, iOS işletim sistemine sahip olan iPhone’larda ekran kilitliyken saat ve tarihi göstermek için öncelikle ayarlara gitmeniz gerekir.Ardından duvar kağıdına seçerek yeni bir duvar kağıdı seçmeli ve buradan saat ve tarih ayarlarını yapmalısınız.

Eğer telefonunuzun saati yanlışsa ayarların “Genel” kısmından “Tarih ve Saat” sıralamasını takip ederek otomatik ayarlama yapabilirsiniz.

Telefon Ekranında Saat ve Tarih Neden Gözükmez?

Telefonların işletim sistemi fark etmeksizin tarih ve saat ayarları otomatiktir. Yeni bir telefon alıp ekrana tıkladığınız takdirde karşınıza ilk olarak saat ve tarih çıkar. Ancak çeşitli sebepler dolayısıyla saat ve tarih gidebilir. Bu durumun sebebi tarih ve saat ayarlarını sıfırlanmış olması olabilir. Bu gibi durumlarda ayarlar üzerinden gerçekleştireceğiniz birkaç küçük adım ile saat ve tarihi tekrar ayarlayabilirsiniz.

Kilitli Ekranda Saat ve Tarih Ne Zaman Gözükür?

Telefonunuzu belirli bir süre kullanmadığınız takdirde kendini kilitler. Otomatik olarak gerçekleşen kilitleme şarjın daha uzun süre boyunca gitmesini sağlar. Otomatik olarak kilitlenen ekrana tıkladığınız takdirde kilitli ekran üzerinde saat ve tarih gözükür. Böylelikle saat yada tarihle ilgili bilgiyi ekran kilidini açmadan da alabilirsiniz. Bunun için telefonun otomatik olarak kilitlenmesi gerekir.

Ekrem Ne Zaman Otomatik Olarak Kapanır?

Telefon ekranında saat ve tarih gösterme kilitli ekran süresine göre değişkenlik gösterir. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip telefonların kilit süreleri birbirinden farklı olabilir. 30 saniye ile hiçbir zaman arasında farklı seçeneklere sahip olan kilitleme süresi, kullanıcı tarafından seçilebilir. Bu seçeneklerden sizin için uygun olanı tercih ederek otomatik kilitleme ile ekranda saat ve tarih görebilirsiniz.

İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu