Popüler Telefon Markaları Hangi Ülkelere Ait?

Doksanlı yıllarda hayatımıza giriş yapan Nokia telefon markası Finlandiya’da üretilmiştir. Üretildikleri ülkeler konusunda en başı çekmeyi hak etmektedir. Bu sektörün ilk öncüsü olan telefon markası ve üretildiği ülke denildiğinde ilk akla gelmesi gereken Finlandiya ve Nokia’dır demek yanlış olmaz.

2014 yılında oldukça komik bir rakama Microsoft tarafından satın alınan Nokia bugün Lumia adı altında varlığını sürdürmeye devam etse de eski günlerindeki popülerliğinden çok uzak. 1995 yılında kullanıma sunulmuş Nokia 2210 ile hemen ardından gelen ve tek tuşla kullanma kolaylığını ilk defa sunan Nokia 3310 kendi alanlarında rakipsiz modellerdi. Günümüzde hala Nokia 3310 dünyada en çok kullanılan marka diyen kullanıcılara rastlamanız mümkün. Akıllı telefonların gelişmesi ve internete bağlanma özelliğinin gelmesiyle beraber Nokia 3310 popülerliğini yitirmiş durumda.

Cep Telefonu Markaları

Telefon sektörü günümüzde öyle gelişti ki binlerce telefon markası karşımıza çıkıyor. Fakat kullanıcılar yine bilindik markalardan şaşmadan kullanıma devam ediyor. Çünkü bu bilinen markalar güven sağlamış isimlerdir. Telefon sektöründe diğer elektronik eşyalarda olduğu gibi güvenlik, servis ağı, yedek parça bulunabilirliğinin olması oldukça önemlidir. Popüler telefon markaları hangi ülkelere ait?

Samsung Nerede Üretiliyor?

Güney Kore telefon markaları için özellikle akıllı telefon sektöründe başlı başına bir pazar payına sahiptir. Telefonlarında bulunan sensör çeşitliliği, model sayısının fazla olması ve sağlam teknolojilerle kurulu altyapı şirketin en büyük kozudur. Samsung markasını tanımayan pek fazla insan bulmanız mümkün değildir. Japon telefon markaları arasında en güven duyulan marka Samsung’dur. Sadece telefon sektöründe değil diğer elektronik ürünlerde de bir hayli popüler bir güce sahiptir.

LG Telefonlar Nerede Üretiliyor?

Güney Kore merkezli olarak çalışan diğer ünlü marka ise LG’dir. Kore telefon markaları arasında en popülerlerden birisi olan LG, G5 modeli ile yapmış olduğu teknik hamle sayesinde popüler hale gelmiştir. Life is Good yani Hayat Güzeldir sloganıyla bilinen firma adını 1995 yılına kadar beraber üretim yaptığı Lucky Goldstar’dan almaktadır. Bugün Goldstar adı altında pek çok uydu alıcısı görebilirsiniz. Fakat firma artık lokomotif ürün olarak akıllı cep telefonları üretmektedir.

iPhone Nerede Üretiliyor?

Amerika merkezli olan iPhone sektörde büyük bir efsane haline geldi. Telefon sektöründeki en büyük paya sahip olan markanın kendine ait bir yazılım dili dahi bulunuyor. iOS yazılım diline ait telefonlarıyla popüler olan marka ayrıca bilgisayar üretimi de yapıyor. Apple çatısı altında birçok farklı ürün çeşitliliğini bünyesinde barındırmakta.

Sony Nerede Üretiliyor?

İletişim teknolojileri ve elektronik aletlerin üretimine Uzak Doğu’dan katılan ve her zaman adından sıkça söz ettiren bir diğer ülke ise Japonya’dır. Japonya’nın simgesini haline gelen markalardan birisi de Sony’dir. Z serisi akıllı telefon modelleriyle Sony markasını bugün birçok kişinin elinde görmeniz mümkün. Ayrıca Toshiba, Panasonic ve Fujitsu ise diğer Japon markalarıdır. Özellikle ev telefonları ve fax makineleri için bu dönemlerde Panasonic piyasanın çok büyük bir kısmına hakimdi.

HTC Nerede Üretiliyor?

Tayvan kaynaklı olan HTC günümüzde pek bilinmemektedir. Başarısız olan telefon markaları arasında yer alan HTC sunduğu özelliklerle ve rakiplerinin baskısıyla çok geride kaldı. Samsung ve Apple rekabetinin tam ortasında kalarak ezilen marka, yıllarca piyasada tutunmaya çalışsa da başarılı olamadı. Bir dönem Google’dan destek alan firma buna rağmen başarılı olamadı.

Huawei Nerede Üretiliyor?

Çin merkezli Huawei 1987 yılında kurulmuş olsa da ülkemizde tanınması birkaç yıl öncesinde başladı. Çin GSM teknolojileri konusunda oldukça başarılı olduğu için Huawei dışında Lenovo, Oppo ve Meizu gibi telefon markalarıyla da piyasada bilinmektedir.

Asus Nerede Üretiliyor?

Asus bir Tayvan ürünüdür. Ayrıca Acer ve Asus hem cep telefonu hem de elektronik eşyaların üretimini Tayvan’da yapmaktadır. Asus ZenFone 4 ile telefon sektörüne popüler bir şekilde giriş yapmış olsa da bilgisayar üretiminde de oldukça başarılıdır. Notebook, netbook ve bilgisayar donanım ekipmanları üretiminde bir dünya markası haline gelmiştir.

Vestel Nerede Üretiliyor?

Vestel markası ülkemizde en çok bilinen ve yaygın olarak her alanda kullanılan bir markadır. Vestel tamamen yerli üretimdir ve ülkemizde üretilmektedir. Venüs modeliyle hayatımıza girmiş olup belirli dönemlerde yeni modeller üretmeye devam etmektedir. Türk Telekom, Teknosa, Avea, Piranha, Casper gibi telefon markaları da yabancı şirketlerin Türk firmaları ile yapmış oldukları ortalıklar sonucunda üretilen markalardır.

Oppo Nerede Üretiliyor?

Çin’in yeni markasıdır. Oppo son dönemlerde popüler bir çıkış yakalamış olup özellikle kamera açısından oldukça gelişmiş donanımlar kullanmaktadır. Fotoğraf kalitesiyle kullanıcıların beğenisini yakalayarak, kendisine pazarda iyi bir ivme yakalatmıştır. Uzak Doğu menşei bir ürün olarak Çin’de üretilmektedir.

Xiaomi Nerede Üretiliyor?

Xiaomi 2010 yılında piyasaya çıkmış, ülkemizde de fiyat performans açısından çokça tutulan bir marka olmuştur. Asya kıtasında Çin’de üretilmektedir. İlk kurulduğu yıllarda MIUI arayüzüyle hizmet vermeye başlamıştır. Android için ROM yazılımını üretmiştir. Uygun fiyat ve yüksek performans politikasıyla pazarda kendisine iyi bir pay edinmiştir. Ülkemizde birçok kullanıcı bu markayı tercih etmektedir. Ayrıca sadece telefon sektöründe değil elektronik eşya ve akıllı ev sistemleri ürünlerinde de oldukça başarılı bir markadır. Son dönemlerde popüler olan robot süpürge alanında da öncü bir markadır.

İçeriği oyla post
Yorum yapın