Bilgisayar

Lenovo G500 Serisi Laptop BİOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Lenovo G500 serisi laptop BİOS güncellemesi nasıl yapılır sorusuna yanıt bularak BIOS ön yükleme sisteminizi güncelleyebilir ve cihazlarınızı daha iyi bir performans ile kullanmaya devam edebilirsiniz. BIOS, kısaca bilgisayara olan temel giriş ve çıkış sistemlerinin kısaltmasıdır. Lenovo bilgisayarlarda BIOS;

 • Ana karttaki temel giriş ve çıkış programlarına,
 • Sistemin yapılandırma bilgilerine,
 • Sistemin başlatılmasındaki otomatik denetlemelere,
 • Ön kurulum programlarını da içeren ROM programlarına

Entegre edilmiştir. BIOS ön yükleme sistemi temelde donanımlar ile yazılımlar arasındaki bağlantıyı kontrol eder. İşletim sistemi ile donanımlar arasındaki bağlantıyı denetler.

Lenovo G500 serisi laptop BİOS güncellemesi nasıl yapılır konusu ile alakalı olarak yapacağınız güncelleme Lenovo bilgisayarların şu işletim sistemlerini destekler;

 • Microsoft Windows 7
 • Microsoft Windows 8
 • Microsoft Windows 8.1
 • Microsoft Windows 10

Lenovo bilgisayarlarda daha alt ve üst işletim sistemleri kullanıyorsanız, BİIOS güncelleme hakkında yeterli desteği bulamayabilirsiniz.

Lenovo G500 Serisi Laptop BİOS Güncellemesi

Lenovo G500 serisi laptop BİOS güncellemesi nasıl yapılır sorusuna iki farklı şekilde yanıt alabilirsiniz. Bunlar;

 • BIOS’u Windows yardımı ile güncelleme
 • BIOS’u yardımcı program aracılığı ile güncelleme

Şeklindedir. Her iki adımda da BIOS ön yükleyiciyi başarı ile güncellemeniz mümkün olur. Seçeceğiniz h er iki yöntemin de yükleme ve kurulum adımlarını takip ederek başarılı bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.  

Lenovo G500 serisi bilgisayarınızda BIOS güncellemesini sistemin kendi güncellemesi ile yapmanız çok kolaydır. Windows güncellemeler alanını denetleyerek burada herhangi bir BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir BIOS güncellemesi geldiği anda güncelleme için gerekli izinleri verebilir ve güncellemenin sistem tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu adımda sizden sadece izinlere onay vermeniz istenir. Bunun haricinde güncelleme adımları sistem tarafından otomatik olarak ilerler. Güncelleme bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Lenovo BIOS güncellemesini yardımcı programlar ile yapmak istediğinizde;

 • Öncelikle BIOS güncelleme dosyasını indirmeniz gerekir. Güncelleme dosyasını Lenovo resmi sayfasından ya da diğer güvenilir indirme kaynaklarından kolaylıkla indirebilirsiniz.
 • Dosyayı indirme sırasında sizden kaydedilmek üzere klasör seçimi yapmanız istenir. Gerekli kurulum klasörünü seçerek indirme işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.
 • BIOS güncelleme dosyası bilgisayarınıza indikten sonra bilgisayarınızdan bu dosyanın bulunduğu klasöre ilerleyin ve kurulum dosyasını açarak işleme devam edin.
 • Kurulum aşamasında hangi BIOS ön yükleme sisteminin hangi platformda geçerli olacağından emin olmak için sihirbaz kullanıcı arayüzünü takip etmeniz önerilir.
 • Kurulum dosyasını açtıktan sonra kurulum aşamalarını yönlendirmeniz ve “Yükle” ile “Bitir” izinlerini vermeniz yeterlidir.

Kurulum tamamlanana kadar bilgisayarınızı ya da kurulumu yarıda kapatmamanız önemlidir. Bu durum bilgisayar içerisindeki dosyaların hasar görmesine neden olur. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Lenovo G500 serisi laptop BİOS güncellemesi nasıl yapılır konusunda gerekli bilgiye sahip olduktan sonra kurulumu dakikalar içerisinde yapabilmeniz mümkün olur. Bu aşamada bilmeniz gereken en önemli detay yapılandırma yardımcı program üzerinde yaptığınız değişiklikler ile ilgilidir. Eğer BIOS sisteminin varsayılan ayarlarını kendinize özel şekilde değiştirdiyseniz bu ayarları güncelleme öncesinde bir kaynağa not etmeniz gerekir. Böylece güncelleme sonrasında aynı ayarları tekrar düzeltebilir ve değiştirebilirsiniz.

Lenovo G500 Serisi Laptop BİOS Güncellemesine Dair Bilinmesi Gerekenler

Lenovo bilgisayarınızda yapacağınız BİOS güncellemesine dair bilmeniz gereken önemli detaylar şu şekildedir;

 • Yapacağınız güncelleme işleminde karşılaşacağınız arayüz, modellerdeki farklılıktan dolayı değişebilir. Ortalama olarak birbirine yakın olan arayüzlerde, aradığınız bütün menüleri yine bulabilmekle birlikte, basit tema ve yer değişiklikleri olabilir.
 • BIOS ön yükleme sisteminde herhangi bir güncelleme ve sürüm yükseltme yaptığınızda herhangi bir şekilde geriye dönme şansınız yoktur.
 • Güncelleme yaptığınız sırasında herhangi bir nedenle terslik yaşanması ihtimaline karşın, işlem öncesinde bütün dosyaları yedeklemeniz önerilir.
 • BIOS güncellemesi sırasında bilgisayarınızın elektriğinin kesilmemesi işlemin sağlıklı şekilde sonlanabilmesi açısından önemlidir.

Lenovo G500 serisi laptop BİOS güncellemesi nasıl yapılır sorusuna yanıt ararken bu konulara da dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede yapacağınız güncelleme hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve işlemi sonuçlarını bilerek gerçekleştirebilirsiniz.

Lenovo Bilgisayarlarda BIOS Güncellemesi Neden Gerekli?

Bilgisayarlar genel olarak belirli dönemlerde güncellemeye ihtiyaç duyan teknolojik cihazlardır. Bu cihazlarda belirli dönemlerde yapılacak güncellemeler sistemin daha hızlı ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Gelen her yeni güncelleme sistemin gelişmesine ve yükseltilmesine yöneliktir. Bununla alakalı olarak BIOS sistemlerinde de belirli dönemlerde yapılacak güncellemeler, yazılım ve donanımların daha iyi çalışmasını sağlar.

İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu