İnternet

Kişinin Sosyal Medya Hesaplarını Bulma 🔎

Çevrenizde gördüğünüz birini sosyal medya üzerinden takip etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda kişinin sosyal medya hesaplarını bulma çabalarına girmeniz muhtemeldir. Bunun için birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Herhangi bir arama motoru kullanarak kişinin isim, adres veya telefon numarası bilgilerini kullanarak arama yapabilirsiniz.

Arama motorunda yapacağınız arama, o kişinin sosyal medya hesaplarından alınan veriler ile eşleşmesi durumunda karşınıza çıkacaktır. Genellikle kişi bulmak için uygulanan işlemlerden en zoru ad ve soyad kullanılarak yapılan aramalardır. Bu aramalarda karşınıza yüzlerce aynı ad ve soyada sahip kişiler çıkacaktır. Adres bilgisi ile arama yapmak genellikle konum kullanılarak yapılmaktadır. Bir konumda yani adreste o kişi daha önce bir paylaşım yaptıysa, o konum üzerinden kendisine erişim sağlamak mümkündür. Ancak bu kesin bir şekilde sosyal medya hesabını bulmanıza yardımcı olamaz. En net sonuca varılabilecek yöntem, telefon numarası kullanmaktır. Telefon numaraları tek kişi adına kayıtlı olduğu için veri kaydı da buna benzer olacaktır.

Kişinin sosyal medya hesaplarını bulabilmek sanıldığından daha kolaydır. Sosyal medya verilerimiz, sosyal medya platformları tarafından güvenli bir şekilde saklandığı söylenilse de durum böyle değildir. Verilerimiz çeşitli casus yazılımlar tarafından kullanılabilmektedir. Bu casus yazılımlar zarar verecek türden yazılımlar olmamakla beraber sosyal medya hesaplarımızda yaptığımız paylaşımlara erişim sağlayabilmektedir.

Bir kişiyi araştırarak sosyal medya platformlarında bulmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • E-posta ile sosyal medya hesabı bulma,
  • Fotoğraftan sosyal medya hesabı bulma,
  • Numaradan sosyal medya hesabı bulma,
  • Adres bilgilerinden sosyal medya hesabı bulma.

İnternette bir kişiyi bulmak için kullanabileceğiniz yöntemler bunlardır. İnternet üzerinden yaptığınız paylaşımlar Google algoritması tarafından indexlenerek, veri olarak işlenmektedir. Bu algoritma sayesinde internette herhangi bir arama motorunda kendi kullanıcı adınızı arattığınızda hesaplarınıza, paylaşımlarınıza ve fotoğraflarınıza erişebilirsiniz. Bu algoritma diğer kişilerde de tıpkı sizin hesaplarınızdaki gibi çalışmaktadır. E-posta ile sosyal medya hesabı bulma yönteminden bahsedelim.

E-Posta ile Sosyal Medya Hesabı Bulma 💌

Birinin ismini bilmeniz durumunda e-posta adresini kullanarak sosyal medya hesabını bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çünkü sosyal medya platformlarının tamamında e-posta doğrulama sistemi bulunmaktadır. Kullanıcı kayıt olduğu e-posta adresine, sosyal medya platformu tarafından gönderilen doğrulama e-postasını onaylamak zorundadır. Eğer isimle sosyal hesap bulma yöntemi işe yaramadıysa, bir de e-posta adresini kullanarak arama yapmayı deneyin. E-posta adresini arattığınızda, o e-posta adresini kullanan kişinin sosyal medya hesabıyla eşleşme olasılığı oldukça yüksektir. Eğer e-posta adresiyle arama yapmanıza rağmen herhangi bir eşleşme meydana gelmediyse, fotoğraf kullanarak deneyin. Fotoğraftan sosyal medya hesabı bulma yöntemini inceleyelim.

Fotoğraftan Sosyal Medya Hesabı Bulma 📷

İsimden sosyal medya bulmak ve e-posta adresiyle de bulmak işinize yaramadıysa, kişinin fotoğrafını deneyin. Fotoğraftan hesap bulmak için Google görseller kısmını kullanmanız gerekiyor. Google’a girdikten sonra herhangi bir arama yapın ve sekmelerden Görseller kısmına geçin. Aratma yapmanız gereken yer burasıdır.

Pin
Fotoğraftan Kişinin Sosyal Medya Hesabını Bulma

Aradığınız kişinin fotoğrafını telefonunuzda Google Görseller arama çubuğunda yer alan fotoğraf simgesine tıklayarak çekebilirsiniz. Bununla beraber aramalarda o görselle eşleşen tüm aramalar karşınıza çıkacaktır.

Google bu özelliği daha da geliştirerek Google Lens yazılımını çıkartmıştır. Bu Google Lens sayesinde sadece sosyal medya hesabı bulmak için değil ayrıca aradığınız bir ürünü de ismini bilmeden görseliyle arayabilirsiniz. Bu aramayla beraber karşınıza fotoğrafla eşleşen tüm ürünler ve görseller çıkacaktır. Numaradan sosyal medya hesabı bulma yöntemini inceleyelim.

Numaradan Sosyal Medya Hesabı Bulma 📱

Numaradan kişinin hem ismini hem de tüm platformlardaki sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz. Telefon numaraları genellikle internet ortamında dağıtılması en riskli olan verilerden birisidir. Fakat sosyal medya platformları e-posta ile doğrulamanın yanı sıra, telefon numarası ile de doğrulama yapmaya başladı. Bu sayede numara ile arama yaparak sosyal medya hesapları bulunabilir.

Sosyal medya üzerinden arama yapmanın yanı sıra arama motorlarını kullanarak da numara aratabilirsiniz. Arama motorlarında numara aratmak sizi kişinin bilgilerine ve sosyal medya hesaplarına götürebilir. Bu yöntem, diğer yöntemlere göre en yüksek ihtimalli sosyal medya hesabı bulma işlemidir. Adres bilgilerinden sosyal medya hesabı bulma adımına geçelim.

Adres Bilgilerinden Sosyal Medya Hesabı Bulma 📍

Birinin sosyal medya hesabını bulabilmek için haritalardan arama yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Harita verileri, konum paylaşma işlemleriyle oldukça yaygınlaşmıştır. Eğer aradığınız kişi düşündüğünüz adreste herhangi bir paylaşım yapmışsa sosyal medya hesaplarını bulabilirsiniz. Bunun için adresi Google Haritalar ve Sosyal Medya platformlarındaki konum aramalarında aratarak deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Sosyal Medya Bağımlılığı hakkında detaylı bir içerik paylaşmıştık. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

5/5 - (4 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu