İnternet

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Belirtileri ve Çözümleri

Sosyal medya bağımlılığı, teknolojinin de ilerlemesi ile sıkça görülebilen bir durumdur. Bu yazımızda Sosyal medya bağımlılığı nedir? Belirtileri ve Çözümleri Nelerdir? Gibi sorulara yanıt vererek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal medya platformlarının çeşitliliğinin artması, tablet, telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin hayatımızın her alanında kullanılması, her bireyin bu aletlerden en az birine sahip olması gibi etkenler; sosyal medya kullanım oranını arttırmakta ve sosyal medyayı boş vakit değerlendirme aktivitesine dönüştürmektedir.

Hatta dünya çapında yaşanan ve can kaybına sebep olan salgın bile etkenler arasında sayılabilir. Covid-19 salgını esnasında alınan tedbirler, insanların sosyalleşememesi gibi durumlara sebep olmuş. Ne yazık ki; sosyal medya kullanım oranı da bu süreçte büyük ölçüde artarak bağımlılık seviyesine gelmiştir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? 📖

Sosyal medya bağımlılığı, kişilerin sosyal medyada çok fazla vakit geçirmesi yani bağımlı olması durumuna denmektedir. Bağımlılık seviyesi, kişilerin etkinlik ve takipçi sayısı ile doğru orantılı olarak yükselmektedir.

Pin
Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Ek olarak narsist kişilik bozukluğu olan kişilerde sıkça görülebilir. Narsist kişilik bozukluğu olan bireylerde kendisine hayranlık duyulma ihtiyacı, empati eksikliği, kendini beğenmişlik ve insanlara tepeden bakma gibi davranışlar görülür. Bu davranışlara sahip kişiler; sosyal medyayı etkin kullanarak hayranlık uyandırma, beğenilme dürtüsü ile hareket ederler.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri 👨‍💻

Sosyal medya bağımlısı olan kişiler genellikle aşağıdaki belirtileri göstermektedir.

 • Sosyal medyaya girilmediğinde huzursuzluk, gerginlik, yoksunluk durumu oluşur.
 • Sosyal medyaya olması gerekenden çok daha fazla vakit ayırırlar.
 • Rutin işlerde (iş hayatı, temizlik, yemek yapmak) bile sosyal medyaya girmeyi planlarlar.
 • Sosyal medyadaki görsel ve paylaşımları, sürekli olarak kendi hayatları ile kıyaslarlar.
 • Yüz yüze olan iletişimden kaçarlar. Sosyal medyada ki iletişim ve etkileşim daha cazip hale gelir.
 • Yaşadıkları her olayı sosyal medyada paylaşırlar.
 • Her zaman sosyal medyada aktif (online) olmak isterler.

Sosyal Medya Bağımlılığı Çözümleri ✅

Sosyal medya bağımlığından nasıl kurtulurum? Diye kara kara düşünmeyin diye sizler için yararlı olabileceğini düşündüğümüz çözümleri sıraladık.

 • Bağımlılıktan kurtulmanın ilk yolu kararlılıktan ve kendine güvenmekten geçer. Kendinize ve bu bağımlılığı aşabileceğinize inanın.
 • Sosyal medya uygulamalarını telefonunuzda ana sayfanızdan kaldırarak, sayfalar bölümünün en sonuna taşıyın.
 • Sosyal medyayı sık kullandığınız yerlerde yanınıza telefon almayın. Örneğin; uyumadan önce sosyal medyaya sıkça bakıyorsanız; telefonunuzu, yatağınızın 2 metre uzağındaki bir yere koyabilirsiniz.
 • Sosyal medya üzerinden aynı şehirde yaşadığınız yakınlarınızla iletişim kurmayı azaltın. Örneğin; arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden konuşmak yerine mümkünse buluşun.
 • Kendinize değer katacak yeni hobiler (Evcil hayvan sahiplenme, yeni bir dil öğrenme, gazete veya kitap okumak gibi) bulun.
 • Birden fazla sosyal medya hesabı kullanıyorsanız, sayısını düşürün. En sık kullandığınız sosyal medyayı kaldırarak başlayabilirsiniz.
 • Sizinle aynı durumda olan bir arkadaşınızı ikna edin ve bu konuda birbirinizi destekleyin. İlerleme kaydettiğiniz durumları da birbirinizle paylaşın.

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için sosyal çevreniz ile konuşmalı ve mutlaka fikirlerini sormalısınız. Eğer bağımlılığınız ileri seviyedeyse profesyonel yardım almanızı öneririz.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu