İnternet

Instagram’da Etiketleme Rehberi – Fotoğraf, Yorum, Hikaye, Kişi Etiketleme

Instagram’da arkadaş, fotoğraf, yorum ve hikaye etikeleme yapılarak, hesaplar arasındaki etkileşim artırılmaktadır. Kişisel olarak ya da ticari olarak etiketleme işlemleri yapılmaktadır. Yapılan etiketlemelerin etkili ve doğru bir şekilde yapılması, iyi bir kazanç sağlayabilir. Doğru etiketlemenin yapılabilmesi ve Instagram’ın verimli bir şekilde kullanılabilmesi için, etiketi yapılacak kişi ve kurumların net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Instagram etiketleme işleminin uygun ve etkili bir şekilde yapılması kullanıcılar açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Birçok kişiyi bir ürüne veya bir duruma çekebilmek için, etiketleme en doğru tercih olmaktadır. Instagram’da etiketleme nasıl olur ve etiketleme çeşitleri nelerdir gibi birçok konu araştırılmaktadır. Etiketleme çeşitlerinden bahsedecek olursak;

 • Arkadaş veya kişi etiketleme
 • Resim ve fotoğraf etiketleme
 • Yoruma etiketleme
 • Hikayeye etiketleme şeklinde sıralamamız mümkündür.

Instagram’da Etiket ve Etiketleme Nedir?​

Instagram’da etiket ve etiketleme nedir gibi sorular, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Etiket, kullanıcıların birbirleri ile olan etkileşimlerinin artırılması, bir kurumun veya hizmetin reklamının yapılabilmesi ve kullanıcıların görünürlüğünün artırılması için kullanılan bir araçtır.

Instagram’da Etiket ve Etiketleme Ne İşe Yarar?

Etiket ve etiketleme kullanımı hesapların kolay bulunabilmesini sağlamaktadır. Instagram’da etiketleme işleminin kullanım amaçları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir kurumun veya bir kişinin Instagram’dan aranması işleminde, etiketler yardımıyla aranılan hesapların bulunması kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.
 • Etiketler konuların kategorize edilmesinde büyük avantaj sağlamaktadır.
 • Etiket kullanılarak takipçi arttırma işlemi, marka tanıtımı ve canlı yayınlara izleyici bağlama işlemleri yapılmaktadır.
 • Doğru etiketler yapılarak, daha fazla takipçi ve beğeni kazanılmaktadır.
YouTube video

Instagram‘da Arkadaş Nasıl Etiketlenir?​

Instagram hesapları kişilere özeldir. Ancak bazı durumlarda farklı hesaplar ile etkileşim içinde olmak ve takipçilerini hikâyelere ya da gönderilere etiketlemek için, etiketler kullanılmaktadır. Bu noktada Instagram’da biri nasıl etiketlenir sorusu ortaya çıkmaktadır. Instagram’da kişi etiketleme işlemi oldukça basittir.

 • Arkadaş etiketleme işlemi, @ simgesi kullanılarak yapılmaktadır.
 • Bir grup arkadaşın ortak fotoğraf paylaşması veya bir videoda yer alması, etiket yapmak için oldukça geçerli bir nedendir.
 • Ortak olarak paylaşılan gönderilerin birçok kişi tarafından görülmesi, etiketler yardımı ile gerçekleşir.
 • Etiket yapabilmek için fotoğrafın üzerine tek bir tıklama yaparak @ simgesi konulur ve etiket yapılacak arkadaş seçilir.

Bu sayede Instagram etiketleme işlemi tamamlanır.

Instagram‘da Fotoğraf Nasıl Etiketlenir?

Instagram fotoğraf veya resim etiketleme işlemi oldukça basittir. Instagram kullanıcıları kendilerine ait hesaplarında sadece kendi fotoğraflarını paylaşmamaktadır. Arkadaşlarını ve tanıdıkları ünlü kişileri hesaplarında etiketleme yaparak, diğer kullanıcılara göstermektedir. Etiketleme işlemi Instagram kullanılmaya başlayan herkes için vazgeçilmez bir özelliktir. Özellikle sevilen bir mekâna gidildiğinde ve arkadaş grubu ile vakit geçirildiğinde, paylaşılan fotoğraflara etiketleme işlemi yapılır. Bu sayede hep birlikte olunduğu herkes tarafından görülür. Sosyal bir hayata sahip olan kişilerin, bu işlemi çok fazla kullanması muhtemeldir. Ancak daha az sosyal olan ve Instagram’da etiketleme yapamıyorum diyen kişiler için, bu işlemler sırasıyla açıklanacak olursa;

 • Öncelikle Instagram giriş sayfasının açılması ve kullanıcı adı ve şifre ile hesaba giriş yapılması gerekir.
 • Giriş sayfasının üst kısmında yer alan artı işaretinden, gönderi yükle seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Daha sonra paylaşılmak istenen fotoğraf seçilmeli ve düzenleme alanına geçilmelidir. Fotoğraf ile ilgili düzenlemelerin yapılmasının ardından kişilere etiketle seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Fotoğraf üzerinde etiketleme yapılacak kişilerin üzerine tıklanarak, açılan alana o kişinin kullanıcı adı girilir.
 • Böylece etiketleme işlemi tamamlanır.
 • Daha sonra bitti butonuna tıklanarak paylaşım yapılır.

Daha önce paylaşılan fotoğraflara etiketleme yapılabilmesi için, farklı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan bahsedilecek olursa;

 • Önceden paylaşılan ve etiketleme yapılmak istenen fotoğrafın üzerinde gelinir.
 • Sağ üst kısımda bulunan üç nokta seçeneğinden düzenleme bölümü açılır.
 • Daha sonra kişileri ekle seçeneği tıklanarak, üzerine tıklanan kişinin kullanıcı adı yazılır ve işlem tamamlanır.

Instagram Yorumda Etiketleme Nasıl Yapılır?​

Instagram’da etiketleme kavramı her geçen gün farklı bir boyut kazanmaktadır. Sosyal olarak Instagram’ı kullanan her kullanıcı, etiketleme işlemini her gün yapmaktadır. Özellikle çok fazla takipçiye sahip kullanıcılar, takipçilerinin görmesini istediği gönderilerin altına etiketleme yaparak, gönderilerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirler. Aynı şekilde birçok e-ticaret sayfası, çekilişler düzenleyerek etiketlemeye teşvik etmektedir.

Bu noktada Instagram yorumda etiketleme kavramı ortaya çıkar. Çekilişlere katılmak isteyen kişilerden, bir arkadaşını veya üç arkadaşını yoruma etiketlenmesi gibi işlemler istenir. Kullanıcılar bu şartı sağladıkları takdirde, çekilişe katılma hakkı elde edebilirler. Aynı şekilde birçok kullanıcı kendi paylaşımlarının altına veya arkadaşlarının paylaşımlarına yorumda etiketleme yaparak, geniş bir sosyal ağ oluşturur. Hesaplar arasındaki etkileşim bu şekilde artış gösterir. Instagram’da etiket yapma işlemi oldukça basittir. Ayrıca kullanıcılar açısından büyük avantajlar sağlar. Yorumda etiketleme yapmak isteyen Instagram kullanıcılarının izlemeleri gereken adımlardan bahsedilecek olursa;

 • Öncelikle etiketleme yapılacak olan gönderinin üzerine gelinir ve yorum kısmı açılır.
 • Daha sonra yorum kısmına bir şeyler yazılarak veya yazmadan, etiketlemek istenen kişinin kullanıcı adının önüne @ işareti konularak, yorum etiketleme işlemi yapılır.
 • Gönderilerin yorum kısmına, birçok kişi için etiketleme işlemi yapılabilir. Etiketlenen kişiye, etiket yapıldığı anda bir bildirim gitmektedir.

Instagram’da yoruma etiketleme yapmak, oldukça kolay olmasına rağmen bazı kullanıcılar yanlış kişileri etiketleyebilmektedirler. Böyle bir durumda kullanıcılar paniğe kapılmaktadır. Ancak bu durumun düzeltilmesi de oldukça kolaydır. Instagram etiketleme hatalarının yaşanması durumunu göz önüne alarak, yorumda düzenleme işlemi imkânı sunar. Kullanıcılar birkaç adımı gerçekleştirerek, bu hatanın düzeltme işlemini gerçekleştirebilirler. Yapılacaklardan bahsedilecek olursa;

 • Instagram etiketleme Yoruma yapılan yanlış etiketin kaldırılması için, yapılan yorumun üzerine tıklanır.
 • Yorum üzerine biraz uzun basıldığında kullanıcıların karşısına farklı seçenekler gelecektir.
 • Kullanıcıların karşısına gelen seçenekler arasında yorumun tamamen kaldırılması gibi bir seçenek bulunur.
 • Yorumun düzenleme seçeneği seçilerek, yapılan yanlış etiket kaldırılabilir.

Bu işlem ile yapılan yorum gönderinin altında kalır ve sadece yanlış yapılan etiket kaldırılır.

Instagram Hikayede Etiketleme Nasıl Yapılır?​

Instagram’ın daha renkli ve eğlenceli olması gönderilere, hikâyelere ve yorumlara yapılan etiketler sayesinde gerçekleşebilir. Etiketler hesapların daha sosyal olmasını ve etkileşim güçlerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda yapılan etiketler sayesinde hesapların birçok kişi tarafından fark edilmesi işlemi de gerçekleştirilebilir. Instagram hikayelerinde etiket yapmak, son zamanlarda oldukça popülerdir. Birçok kullanıcı gün içinde yaptıkları her işi veya gittikleri her yeri hikâye olarak atmaktadır. Kalabalık bir arkadaş grubunun bulunduğu fotoğraflara etiketleme yapılarak, hikâyeler daha da eğlenceli bir hâle getirilebilir. Instagram hikayede etiket nasıl yapılır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Instagram kullanıcıları yapacakları birkaç adım sayesinde, hızlı ve kolay bir şekilde etiketleme işlemi gerçekleştirebilirler. Yapılacak işlemlerden bahsedilecek olursa;

 • Öncelikle Instagram mobil uygulaması açılmalıdır.
 • Daha sonra kullanıcılar, kullanıcı adı ve şifreleri ile hesaba giriş yapmalılardır.
 • Daha sonra hikaye ekle bölümüne gelinip, bir hikaye oluşturulmalıdır.
 • Hikayenin üzerine tıklanarak metin ekle seçeneğine gelinmeli ve etiket yapılmak istenen kullanıcının adının hemen önüne @ işareti konularak, hikayeye kişilerin etiketlenmesi işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Hikayeye etiket yapıldıktan sonra, istenen alanlara bu etiketlerin yerleştirilmesi mümkündür.
 • Etiket işleminden sonra hikaye paylaşılır ve sonrasında etiketlenen herkese bir bildirim gider.

Hikâyeyi paylaşan kişi izin verdikten sonra etikette yer alan kişilerde, bu hikâyeleri kendi hikayelerinde paylaşabilirler. Instagram uygulamasında yapılan bütün etiketleme işlemleri oldukça kolay ve basittir. Sırasıyla yapılan adımlar sayesinde, pratik bir şekilde etiketlemeler yapılabilir. ​

Instagram keşfete düşmek için denenmiş yöntemler başlıklı yazımızı okuyarak, Instagram keşfete çıkma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu