Bilgisayar

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

Çokça sorulan ve merak edilen sorulardan olan CD’ye müzik atma nasıl yapılır sorusuna bu makalemizde yanıt vererek yöntemleri inceleyeceğiz. Günümüz modern teknolojilerinde özellikle otomobillerde artık CD teknolojisi çok fazla kullanılmıyor. Yeni nesil otomobillerde Double Teyp adını verdiğimiz Android altyapılı ve dokunmatik bilgisayar ekranları tercih ediliyor.

Bunun dışında klasik araba radyolarında dahi USB desteği olduğundan dolayı herkes için son derece pratik bir seçenek oldu diyebilme şansına sahibiz. Ancak Tofaş, Renault Broadway gibi eski seri arabalara alınan yeni nesil radyolarda CD hala kullanılan bir teknoloji. Bu neden dolayısı ile CD’ye müzik atma işlemi çokça araştırılan bir konu ve elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirme yoluna gideceğiz.

CD’ye Müzik Atma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde artık laptop modellerinde ya da yeni nesil bilgisayar kasası modellerinde CD okuyuculara yer verilmiyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise artık tüm imkanların tamamen online olarak sunulmasıdır. CD’ye müzik atma işlemi yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç önemli seçenek var. Peki nedir bunlar? Hemen üzerinde duracak olursak;

 • Öncelikle müzik yazdırma işlemi yapacağınız bilgisayarda CD Writer ya da DVD Writer özellikli okuyucu olması gerekir. Klasik CD-ROM ya da DVD-ROM ile yazdırma işlemi yapamazsınız.
 • İkinci olarak radyonuzun desteklediği müzik formatını bilmelisiniz. Kimi radyo CD’den MP3 desteklemek yerine TRACK formatlı müzik dosyalarını destekler. Buna göre yazdırma yapmanız gerekir.
 • Dilerseniz Windows‘un kendi yazdırma özelliğini dilerseniz ise harici Nero gibi CD yazdırma yazılımlarını kullanarak CD’ye müzik atma işlemi yapabilirsiniz.

CD’ye Müzik Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sizlere bu anlamda klasik yöntemler ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve alternatifleri değerlendirme yoluna gideceğiz. Daha fazla merak ettikleriniz var ise yorum kısımlarından bizlere sorabilir ve her türlü konuda en ince ayrıntısına kadar bilgi edinebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak bilgisayarımızı açıyoruz ve açtıktan sonra yazdırma yapacağımız BOŞ CD’yi bilgisayarımızın CD Writer ya da DVD Writer okuyucusuna takıyoruz.
 • Akabinde bilgisayarımız CD’yi hızlı bir şekilde görecek ve karşınıza bilgisayarın CD’yi okuduğuna dair bir uyarı çıkaracaktır. Bilgisayarım’a girerek boş DVD & CD’ye giriyoruz.
 • Diski nasıl kullanmak istiyorsunuz? Menüsündeki Disk başlığı bölümünü doldurarak, CD/DVD yürütücü ile bölümüne tıklıyoruz. Ardından İleri butonuna tıklıyoruz.
 • Sonrasında yazdırmak istediğimiz müzik klasöründeki müzikleri kopyalayarak CD’ye yapıştırıyoruz.
 • Akabinde boş CD’nin içerisine baktığınızda müzik dosyaları şeffaf bir şekilde belirecektir. Bu, dosyaların yazdırmaya hazır olduğunu bizlere ileten bir seçenek.
 • Sol menüde bulunan DVD/CD kısmına sağ tıkladığınızda Diske Yaz seçeneğini göreceksiniz, buraya tıklıyoruz.
 • DİSKE YAZ seçeneğine tıkladıktan sonra ise karşınıza iki maddeli bir ekran daha çıkacaktır. Sizler, bu gelen iki seçenekten SES CD’Sİ HAZIRLA seçeneğine tıklayacaksınız. Eğer ki diğer seçeneğe tıklarsanız müzik çalar içerisinde ki MP3 dosyalarını herhangi bir şekilde tanımaz. SES CD’Sİ HAZIRLA diyoruz ve ilerliyoruz.
 • Son olarak Windows Media Player yazdırma ekranı gelecektir. Dosyaları CD’ye yazdırması biraz zaman alabilir, panik yapmayın ve işlemi sonlandırmayın aksi takdirde CD çöp olabilir. Yazdırma işlemi bittikten sonra CD’yi çıkarın ve dilediğiniz yerde müzik ortamı olarak kullanabilirsiniz.

Word Sayfayı İkiye Bölme, Üçe Bölme Nasıl Yapılır? Öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu