Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri

Resident Evil Village Capcom tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış Resident Evil oyun serisinin 8. Oyunudur. Resident Evil oyuncuları tarafından büyük bir heyecan ile beklenen oyun, çıkış tarihi olan 7 Mayıs 2021’den beri büyük bir ilgi görmektedir. 

25 yıllık bir geçmişe sahip olan Resident Evil, Japonya merkezli oyun geliştirici bir şirket olan Capcom’un en popüler oyunlarından biridir. Seri bir oyun olarak tasarlanmış ve yeni oyunların çıkmaya devam etmesiyle dikkat çeken Resident Evil’in son çıkan oyunu ise Resident Evil Village olarak bilinmektedir. Resident Evil; korku, gerilim ve hayatta kalma türüne sahip bir oyundur. Bunun yanı sıra birçok oyuncu tarafından korku ve gerilim alanında en başarılı oyunlardan biri olarak tanımlanmaktadır.

Filmleri dahi yapılmış, en genel tanımıyla bir marka haline gelmiş Resident Evil’in son çıkan serisi olan Resident Evil Village konusu ise modern bir korku hikayesi olarak ele alınmıştır.

Resident Evil Village Hangi Platformlar ile Oynanabilir?

Resident Evil Village oynamak için PlayStation 4 ve 5, Xbox One ve Series, Microsoft Windows ya da  Stadia platformları tercih edilebilir. Farklı Platformlar tercih edilerek oynanabilecek Resident Evil Village, Ethan Winters adlı ana karakterin çaresiz ve korku dolu hikayesini ele almaktadır. Aynı serinin diğer oyunlarında bir koca figürü olarak ele alınan Ethan, Village serisinde baba rolü ile oyunculara sunulmaktadır. Oyun içerisinde pek çok farklı zorlu durumun içerisinde kalan Ethan, buna bağlı olarak çeşitli mücadeleler vermektedir.

Pin

Resident Evil Village’ın Konusu Nedir?

Resident Evil Village hikayesi serinin 7. oyunundan 3 yıl sonra başlar. Ana karakter olan Ethan, kızı ve eşi ile bırakmış olsa da çeşitli sebepler dolayısıyla başa derde girer ve kızı elinden alınır. Serinin en popüler karakterlerinden biri olarak oyuncuların karşısına çıkan Chris Redfield, Village serisinde de yer almaktadır. Village serisinde Chris, Ethan’ı korkunç bir maceranın içine sürükleyerek, oyunculara adeta ters köşe yapar.

Oyunun konusu gereği Chris, Ethan’ı çaresiz bir baba olarak kabuslarla dolu bir köyün ortasına bırakır. Resident Evil Village karakterleri arasında bulunan Ethan’ın bunu neden yaptığı ise oyuncular tarafından büyük bir? Haline gelmektedir. Ethan dışında oyunda yer alan karakterler Lady Dimtirescu, kızları ve Tüccar Duke da Oyuncular tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Oyunda yer alan karakterlerin tamamının kendine ait bir geçmişe sahip olmaları ve hikayelerinin başarılı şekilde işlenmesi, oyuna duyulan ilgi ve hayranlığı arttırmaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere bir köyde geçmekte olan Resident Evil Village’ın atmosferi Resident Evil 4 oyunundan oyunculara tanıdık gelmektedir. Resident Evil 4 oyunda oyuncuların ilgisini çeken köy atmosferinin karlı versiyonunu Village serisinde tekrar kullanılmıştır. Atmosferde kullanılan kaleler, heykeller ya da tabelalar hikayenin gizem dolu ortamını yaratabilmek adına oldukça başarılı olmuştur.

Oyun içerisinde diğer insanların yaşamakta olduğu evlere giriş yapılabilir, karşınıza çıkan notlar ile evlerine girdiğiniz insanların yaşamları hakkında ipuçları edinebilirsiniz. Büyük korkuluklardan uzun ve geniş tarlalara dek gizemli atmosferi yaratmak adına oldukça başarılı şekilde ele alınmış pek çok farklı detay bulunmaktadır.

Resident Evil Village Sistem Gereksinimleri

Başarılı bir envantere ve crafting sistemine sahip olan Resident Evil Village sistem gereksinimleri arasında ilk olarak 64 bit işlemci ve işletim sistemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 8 GB RAM ve Windows 10 işletim sistemi de sistem gereksinimleri arasında yer alır.

Oyuncular hikaye içerisinde ilerlerken pek çok farklı yerden çeşitli malzemeler bulmaktadır. Bu malzemeler mekanik parçalar olabileceği gibi bitki parçaları da olabilir. Bulduğunuz parçalar belirli bir sayıya ulaştığı takdirde crafting sistemi sayesinde ilkyardım şişesi ya da bomba gibi eşyalar üretebilirsiniz. Oyunun sahip olduğu crafting sistemi oyuncuların elle kombine etmelerine gerek kalmadan yalnızca belirli sayıda malzeme toplayarak otomatik olarak istedikleri ürünü üretebilmek adına avantaj sunar.

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500.
  • Bellek: 8 GB RAM.
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 560 with 4GB VRAM / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB VRAM.
  • DirectX: Sürüm 12.

Resident Evil Village’da Hile Var mı?

Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi Village’da da oyuncuların daha hızlı ilerleme kaydedebilmek adına oyunda kullanılabilecekleri hileleri araştırdıkları bilinmektedir. Bu doğrultuda oyuncuların özellikle sonsuz cephane elde etmek için yeni aradıklarını dile getirmek mümkündür. Resident Evil Village’da sonsuz cephane elde etmek için;

Pin
  • Başlık ekranına gitmeli,
  • Bonuslar bölümünü açmalı,
  • Ekstra içerik mağazasını seçmeli,
  • Oyun içerisindeki maçlar sayesinde mağazanın para birimi olarak kullandığı CP ile satın alım işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Resident Evil Village hileleri arasında bulunan tek bir silahta sonsuz yapana sağlama hilesi için silahı tamamen yükseltmeniz ve özelleştirilebilir parçaların tamamını kirliliğini açmanız gerekir. Parçaların kilidini açmak için Duke’tan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Resident Evil Village Eksileri ve Artıları

Piyasaya sürüldüğü günden itibaren büyük bir ilgi gören Resident Evil Village sorunları oyunculara göre değişkenlik gösterse de, birçok oyuncu kötü karakterlerin yeterince detaylı bir hikayeye sahip olmamasını eksi bir özellik olarak değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra oyun içerisinde yer alan bulmacalar ilgi çekici ve detaylı olmadığı için de oyuncular tarafından eksi puan almıştır. Son olarak birçok oyuncu, boss savaşlarının mekanik olarak yetersiz bulmaktadır. Ancak bunların haricinde kalan akıcı bir oynanış sistemine sahip olması ve sinematik sahneleri oldukça dikkat çekicidir. Tüccar sisteminin geri gelmesi ve grafiklerin oldukça büyük bir kaliteye sahip olması da oyunun büyük bir ilgi görmesini sağlamıştır.

İçeriği oyla post
Yorum yapın