Oyunlar

League Of Legends Elo Hell Nedir ve Nasıl Çıkılır?

LoL oynayan birçok oyuncunun yaşadığı sorunlardan biri Elo Hell olarak bilinmektedir. Oyuncular Elo Hell’e düştükten sonra oyun zevkleri neredeyse sona erer ve bu durumdan çıkmak için epey çaba sarf etmeleri gerekir. Eğer bir LoL oyuncusuysanız, farkında olmadan Elo Hell’e düşmüş olabilirsiniz. Bunu anlamak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Peki, nedir bu Elo Hell?

League Of Legends (kısaca LoL olarak bilinir, Türkçe anlamı ise Efsaneler Ligi’dir) Riot Games tarafından geliştirilmiş ve yayımlanmış bir video oyunudur. 27 Ekim 2009 tarihinde yayın hayatına başlamış bir MOBA türü oyundur. 3 Boyutlu izometrik bakış açısı ile online bir şekilde oynanmaktadır. Sihirdar Vadisi, Taktik Savaşları ve ARAM olmak üzere üç oyun modundan oluşmuştur. Sihirdar Vadisi ve ARAM modları iki takım olarak beşer kişi şeklinde oynanır. Nexus adı verilen merkezi patlatmak için savaşırlar. Nexus patladığında oyun sona erer.

League Of Legends Elo Hell Nedir?

League Of Legends Elo Hell kelime anlamı olarak Elo Cehennemi demektir. LoL’de oynadığınız dereceli oyunlarda maç kaybetme oranınızın, kazanma oranınıza kıyasla daha yüksek bir durumda olmasıdır. Buna Elo Hell denmektedir. Kazanma yüzdesi %45 oranının altında yer alan oyuncular genellikle LoL Elo Hell’e düşmüştür. Elo Hell’e düşme durumunda dereceli oyunlarınıza daha kötü oyuncular gelmeye başlar. Bu oyuncuların yer aldığı oyunlara katıldığınız için kazanma oranınız daha da düşecek ve oyundan keyif almayacak hale gelebilirsiniz. Çünkü kazanma oranı düşük olan oyuncular genellikle AFK kalma eğiliminde olup, oyun içerisindeki takım düzenini de olumsuz etkilerler. Takım düzenine uymayarak bilerek ölme, baron veya ejder kesmeye gelmeme, lane’e destek olmama gibi birçok takım oyununu bozan davranışlarda bulunurlar. Sürekli olarak hatalarınıza flame (kışkırtma gibi) eylemlerinde bulunurlar ve moralinizi daha fazla bozarlar.

Bahsettiğimiz gibi durumlar yaşıyor ve kazanma oranınız %45 altına düştüyse, siz de LoL Elo Hell’e düşmüş olabilirsiniz. Elo Hell’de olduğunuzu anlamanın daha pratik yolları da mümkün.

Elo Hell’e Düşme Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak Elo Hell’deki bir oyuncu her zaman kaybettiği LP puanından daha az puan kazanmaya başlar. Örnek vermemiz gerekirse Elo Hell’deki bir oyuncu dereceli oyunu kazandığında 15 LP artışı kazanıyorsa, kaybettiğinde bu puandan daha yüksek seviyelerde puan kaybetmeye başlar. Kazanma oranınız %45’in altındaysa yine Elo Hell’e düşmüş olursunuz. Bu oran elbette 10-20 maç ile belli olmaz, 50-100 üzeri maçlarda oluşan kazanma oranıdır. Bahsettiğimiz durumlar ile karşılaşıyorsanız, sizin hesabınızda Elo Hell’e düşmüş demektir. Peki, LoL Elo Hell’den Nasıl Çıkılır?

League Of Legends Elo Hell’den Nasıl Çıkılır?

Elo Hell’den nasıl çıkılacağından bahsetmeden önce düşmenize neden olabilecek bazı sebeplerden bahsedelim.

  • Takım ile kötü iletişim kurmanız Elo Hell’e düşmenize neden olabilir. Düşük derecelerde kötü iletişim en çok görülen sorunlardan birisidir. Bu da küfür ve rahatsız edici söylemlere neden olur. Oyuncular arasında oyun anında hakaretli tartışmalar meydana gelir.
  • Feedleme ve AFK kalma gibi oyun akışını bozan davranışlardan kaçınmalısınız. Düşük derecelerde sıkça karşılaşılan durumlardan biridir.
  • Kendi seviyenizden daha düşük takımlara düşebilirsiniz. Takım arkadaşlarınız nedeniyle kazandığınız lane’i ve oyunu kaybedebilirsiniz. Bu tarz durumlarda sakinliğinizi korumalı ve takım yönetimini elinize almaya çalışmalısınız.

LoL Elo Hell’den Nasıl Çıkılır?

  • Oyunu iyi bilen ve iyi oynayan arkadaşlarınızla hareket etmeye çalışın. O ligin oyuncusu olsalar dahi tanıdığınız ve yeteneğine güvendiğiniz arkadaşlarınız ile hareket etmek sizi Elo Hell’den çıkartabilir.
  • Elo Hell’e düşmüş diğer kişiler ile arkadaş olabilirsiniz. Örneğin ADC’yseniz bir önceki oyunda iyi anlaştığınız ve lane’i kazandığınız SUP arkadaşınız ile tekrar oyuna girebilirsiniz. Bu size hem moral sağlayacak hem de oyunu kazanma oranınızı arttıracaktır.
  • Takımı taşıma konusunda etkili olacak şampiyonlarla oynayın. Ayrıca metaları takip etmeniz de size fayda sağlayacaktır.
  • Takım yöneticiliği konusunda sorumluluk alın. Takımı yönetin, birlikte hareket edin ve görev bölümü yapın. (Top ittirme, ejder kesme gibi)
  • Takım arkadaşlarınızla doğru ve güzel iletişim kurun. Hatalarından dolayı baskı yapmayın ve hakaret etmeyin. Nazik olun ve yönlendirmeler yapın.
  • Oyun içerisinde kaybediyor olsanız bile umudunuzu yitirmeyin. Takımınıza da bunu aşılayın. Her oyun imkansız gözükse bile geri dönebilir.

Oyunlar kategorisinde yazmış olduğumuz bir önceki yazıyı görüntülemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu