Mobil

iPhone X’de NFC Var mı?

iPhone X’de NFC özelliği bulunur, birçok iPhone modelinde bulunan özelliklerden biridir. Ödeme kanallarında rahatlık sunan özellik, kullanıcıların sık şekilde tercih ettikleri temassız yöntemler arasında yer alır. Gelişen teknoloji doğrultusunda gelişen ve uzun yıllardır kullanılan bir teknoloji olsa da Türkiye sınırlarında pek yaygın değildir. Dünya’nın farklı yerlerinde kullanımı tercih edilebilir.

iPhone X NFC Nasıl Aktif Edilir?

iPhone X model telefona sahip olan kullanıcılar, NFC özelliğini aktif hale getirebilir. Gelişmiş işletim sistemlerine sahip olan telefonlar, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli özellikler sunar. NFC bu özellikler arasında yer alır, NFC özelliğini aktif hale getirmek için şu adımların izlenmesi gerekir;

  1. Ayarlar uygulaması açılır,
  2. Denetim Merkezi açılır,
  3. Alt kısımda bulunan NFC ya da Etiket Okuma seçeneğinin yanında çıkan + sembolüne tıklanır,

Adımlar sırası ile takip edildiğinde NFC aktif edilmiş olur. Kullanıcılar, özelliği kullanmak istedikleri zaman Denetim Merkezi üzerinden aynı adımları tekrar gerçekleştirmelidir. Manuel olarak aktif edilmesi gereken bir özellik olması güvenlik konusunda alınan önlemlerden biridir.

Pin

iPhone X NFC Gözükmüyor Nasıl Bulabilirim?

Telefonlarında NFC özelliği görünmeyen kişilerin öncelikle özelliği aktif etmesi gerekir. iPhone X’de NFC aktif edildikten sonra kullanılabilen bir özelliktir. iPhone X modelinden daha eski olan modellerde NFC özelliği bulunmaz. Eski modellerde NFC görünmemesinin sebebi özelliğin bulunmamasıdır, ancak kullanıcılar NFC etiket okuyucu ekleme özelliğinden faydalanabilir. iPhone X ve daha üstü modellerde özelliği manuel olarak aktif ederek kullanabilir.

iPhone X NFC Nasıl Kullanılır?

Near Field Communication, NFC yakın alan iletişimi olarak tanımlanır. NFC özelliği cihazların yakın mesafelerde veri paylaşımı yapmasına imkan sunar. Kablosuz bir şekilde veri paylaşımı yapılmasını sağlayan özellik, cihazlar arasında basit komutlar ile ücretsiz şekilde paylaşım yapılmasına yardımcı olur. Banka, kredi ve ulaşım kartlarında pratik kullanım sunar. iPhone telefonlarda, Apple Pay teknolojisinin kullanılmasında da etkilidir.

Temassız ödeme yöntemlerinden biri olan NFC özelliği, kullanıcıların kolay şekilde ödeme yapmasına yardımcı olur. Kredi ve banka kartlarına ihtiyaç duymadan ödeme yapma imkanı sunan özellik, sadece telefon ile kullanılabilir. Ulaşım kartlarının bazılarında da NFC özelliği aktif hale getirilebilir. Sadece telefonunuzu yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Temassız şekilde işlem yapma imkanı bulunan kartlara NFC özelliği ile erişilebilir. iPhone X’de NFC kullanıcıların temassız özelliğinden pratik bir şekilde faydalanmasına imkan sunar. Gelişen teknoloji sayesinde daha sık şekilde kullanılan temassız özelliğini telefonlarınız sayesinde deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Pin

iPhone X NFC İle Ödeme Nasıl Yapılır?

Telefonda bulunan NFC özelliğini kullanarak ödeme yapmak için satın alma yapılacak yerde NFC ödemenin kabul edilmesi gerekir. Dünya çapında yaşanılan gelişmeler arasında yer alan bir teknoloji olsa da yaygın şekilde kullanılmaz. NFC ödeme kabul edilmeyen yerlerde herhangi bir ödeme yapılması mümkün değildir. iPhone X’de NFC kullanılarak temassız ödeme yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

  1. Ayarlar uygulaması açılır,
  2. Denetim Masası açılır,
  3. NFC ile Ödeme seçeneği seçilir,
  4. Face ID ile kimlik doğrulaması yapılır,
  5. Ekrana onay gelene kadar telefonun üst kısmı pos cihazında tutulmalıdır.

Temassız bir şekilde ödeme yapmak için aynı zamanda QR kullanılabilir. QR kod ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar, satıcıdan QR kod talep edebilir. Kamera seçeneği seçilerek QR kodun taranması ödeme yapılmasını sağlar. Kolay şekilde ödeme yapma imkanı sunan yöntemler sayesinde karta gerek duymadan ödemeler gerçekleştirilebilir.

iPhone X NFC Güvenli mi?

Gelişen teknolojilerden sonra akıllarda bazı soru işareti oluşabilir. Günlük hayatta alışkanlıklar arasında bulunmayan yeni yöntemlerin güvenilirliği merak konusu olabilir. Dijital ortamlarda bazı sistemlerde güvenlik açıkları gündeme gelebilir, NFC genel olarak güvenli bir teknolojidir. Ödeme işlemleri için kullanılan kartların güvenliği konusunda endişe duyulmasına gerek yoktur. Ödemenin yapılabilmesi için cihazların yan yana gelmesi gerekir. Uzaktan çalıştırılabilecek bir sistem değildir. Endişelerin ortadan kalkmasını sağlayacak özelliklere sahip olsa da NFC özelliğinin kullanılmadığı durumlarda devre dışı bırakılması gerekir.

iPhone cihazlarda bulunan özellik kullanım öncesinde manuel şekilde aktif edilmesi gerekir. Temel olarak güvenlik önlemi alınmasını sağlayan bir özelliktir. Kullanıcılar, ödemelerden önce Face ID ile kimlik doğrulaması da yapar. Telefonun kişisel sahibi dışında bir başkasının ödeme yapması oldukça zordur. Kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı önlem almak için dikkatli olunması gerekebilir. NFC özellikle iPhone cihazlarda oldukça güvenli bir kullanıma sahiptir.

iPhone NFC Hangi İşlemlerde Kullanılabilir?

NFC birçok farklı işlemi destekleyen bir teknolojidir. Telefon numarasını tuşlamak yerine veri paylaşımı sayesinde temassız şekilde yapmak mümkündür. Veri paylaşımı yapılmasına imkan sunan özelliğin kullanılabilmesi için iki cihazında NFC özelliğinin bulunması gerekir. Aktif hale getirilen cihazlar arasında paylaşımlar yapılabilir. Fotoğraf ve dosya paylaşımı içinde NFC kullanılabilir. Günlük hayatta kolaylık sunduğu ortamlar ilk olarak ödemeler olsa da farklı amaçlar için kullanımı tercih edilebilir.

Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar, kartlarını telefonlarına kaydetmelidir. iPhone X’de NFC kullanılarak kart, kablo ya da herhangi bir bağlantı kurulmadan veri paylaşımı yapılabilir. Ödeme yaparken zaman kaybetmemek için güvenli şekilde NFC özelliği kullanılabilir. Teknolojik gelişmelerden faydalanmak ve daha pratik bir deneyime sahip olmak için iPhone X model telefonlarınızda bulunan NFC özelliğinden yararlanabilirsiniz.

İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu