Diğer

iPhone IP Adresi Öğrenme ve Değiştirme İşlemi

IP adresi kullanımı her cihaza özel olarak tanımlanmaktadır. Bu adresler aslında sanal dünyadaki sanal adresler olarak ifade edilebilir. Tabii bu sanal adresleri bulmak ve değiştirmek önem arz etmektedir. IP adresini bularak internete bağlantı sağlayabilirsiniz.

Wifi Adresinde IP Bulma

İphone IP adresi öğrenme kullandığınız internet ağına göre faklılık göstermektedir. Bir mekânda otururken IPhone cihazınız ile bir wifi ağına sağladınız. Bağlandınız bu alın IP adresini bulmak istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

  • Öncelikle İPhone cihazınızda yer alan ayarlar uygulamasına girin
  • Bu uygulamada yer alan ve wifi yazan alana tıklayın
  • Daha sonra açılan wifi adreslerinden bağlanmış olduğunuz ağı bulun
  • Bağlandınız wifi ağının yanında yer alan (i) yazan alana dokunun
  • Bu simgeye dokunduktan sonra ekranınızda IP adresi belirecektir. Bu IP adresi bağlı olduğunuz wifinin IP adresidir.
Pin

Mobil Ağdaki IP Adresini Öğrenme

IPhone cihazınızla bağlandığınız wifi ağının IP adresinin nasıl bulunacağını yukarıda görebilirsiniz. Eğer bir wifi ağına bağlı değilseniz ve mobil internetinizi kullanıyorsanız IP adresini öğrenmek çok da zor değildir. Mobil ağ üzerinden bir adresini öğrenmek için bunları yapabilirsiniz:

  • Mobil ağda yer alan IP adresinizi öğrenmek için IP adresini bulan sitelerden yardım alın
  • IP adresinizi bulmanızı kolaylaştıracak bu sitelerden birine girin
  • Siteye IP adresinizi bulabilmesi için gerekli bilgileri yazın
  • Doğru bilgileri verdiğiniz takdirde site kısa sürede IP adresinizi bulacaktır.

Mobil ağ üzerinden IP adresinizi öğrenmek işte bu kadar kolaydır.

IP Adresini Değiştirme

İPhone IP adı öğrenme ve değiştirme işlemi iPhone kullanıcılar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir.  Mobil ağ üzerinden veya bağlandığınız wifi üzerinden IP adresinizi öğrenmek oldukça kolay bir işlemdir. Ancak IP adresinizi değiştirmek istiyor iseniz öncelikle bunu nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. IP adresinizi değiştirmeye karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu uçak moduna almak olmalıdır. Kısa bir süre bekledikten sonra telefonunuzu uçak modundan çıkartabilirsiniz. Uçak modundan çıktıktan sonra IP adresinin değiştiğini göreceksiniz. İşte IP adresinizi IPhone telefonunuz üzerinden değiştirmek bu kadar kolaydır.

Pin

Mobil ağ ile internete bağlıysanız IP adresinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak mobil ağı değil de wifi kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Wifi ağına bağlıyken telefonunuzu uçak moduna almak sonrasında uçak modundan çıkarmak işe yaramayacaktır. Telefonu uçak moduna alıp IP adresini değiştirme işlemi yalnızca mobil ağa bağlı iken mümkün olmaktadır. Yani IP adresinizi değiştirmek istiyorsanız wifi ile bağlantınızı kesebilirsiniz.

VPN İndirin

İphone IP adresi değiştirme için yapılacaklar için birden fazla yol vardır. Mobil ağa bağlıyken telefonunuzu uçak moduna alıp uçak modundan çıkarmak IP adresinizin kısa sürede değişmesini sağlayacaktır. Ancak bu taktik wifi ile internete bağlandıysanız işe yaramayacaktır. Bu noktada yapabileceğiniz şey VPN yüklemek olmalıdır.

IPhone cihazınız bir wifi ağına bağlı ise IP adresini değiştirmek için App Store girin. App Store uygulamasına girdikten sonra arama yerine VPN yazın. Çıkan arama sonuçları içinden bir VPN programı seçin. Seçtiğiniz bu VPN programını IPhone cihazınıza indirin. İndirme tamamlandıktan sonra programın kurulumunu tamamlayın. Kurulum tamamlandıktan sonra programı kullanmaya başlayabilirsiniz. VPN programını kullanarak wifi ağına bağlı olsanız dahi IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Wifi ile internete bağlıyken IP adresini değiştirmek bu kadar kolaydır.

App Store’dan hangi VPN programını indireceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki programlardan birini seçebilirsiniz. Bu programlar şöyle sıralanabilir:

ProtonVPN

Bu VPN uygulaması IPhone cihazınız için kullanabileceğiniz tek ücretsiz VPN uygulamasıdır. Bu programı telefonunuza indirerek istediğiniz sitelerde IP adresiniz gizlenerek dolaşabilirsiniz. Ücretsiz bir uygulama olduğu için sınırsız bir şekilde kullanmanız mümkün değildir. Bu uygulama sunduğu hizmeti günlük ve aylık bazda belli bir kota çerçevesinde sunmaktadır.

Proton VPN’in ücretsiz olması bazı kısıtlamaları da beraberinde getirir. Bu uygulamayı yalnızca bir cihazda kullanabilirsiniz. Bu VPN programını kullanırken reklamlara ve güvenlik tehditlerine maruz kalabilirsiniz. Bu sorunları ortadan kaldırmanın tek yolu ise programın premium paketini satın almaktır.

ExpressVPN

Bir diğer VPN uygulaması ise ExpressVPN idir. Öncelikle bilmeniz gereken bu uygulamanın ücretsiz olmadığıdır. Ücretsiz kullanımı bulunmayan bu program 30 gün içinde pişman olmanıza karşın para iadesi yapması ile bilinmektedir. VPN uygulamasını indirdiniz ve premium üyelik aldınız ancak bu uygulamanın size uygun olmadığını düşünüyor iseniz 30 gün içinde başvurmanız halinde paranızı geri alabilirsiniz.

Pin

ExpressVPN, VPN uygulamaları arasında zirvede yer almaktadır. Uygulamada dil olarak Türkçe seçeneğinin bulunması uygulamayı kullanmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu uygulama yüksek bir hıza da sahIPtir. Kısacası kullanmak için ödemeniz gereken ücreti sonuna kadar hak edecek bir uygulamadır.

Windscribe

Bir diğer VPN uygulaması ise Windscribe isimli uygulamadır. Bu uygulama hem ücretli hem de ücretsiz paketi ile dikkat çekmektedir. Ücretsiz paketi ile istediğiniz yayınları izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu uygulamayı ailenizle birlikte aynı anda kullanabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz versiyonunda veri kullanım kotanız 15 gb ile sınırlıdır. Uygulamanın premium paketlerini alır iseniz kullanım kotası olmadan uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulanan premium paketleri ile 50’nin üzerinde ülkede yer alan sunuculara bağlanabilirsiniz.

hide.me

Daha önce VPN uygulaması kullanmadıysanız tercih edebileceğiniz ilk uygulama hide.me uygulaması olabilir. Bu uygulama dil olarak Türkçeyi desteklediğinden kullanımı oldukça kolaydır. İlk defa VPN kullanıyorsanız uygulama içerisinde farklı sekmeleri karıştırıp öğrenmenizi sağlayacak kadar kolay ve kullanıma sahIPtir. Ayrıca bu uygulamayı kullanırken bir sorun yaşarsanız 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerinden de yardım alabilirsiniz. Yaşadığınız sorunu kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

İPhone IP adresi değiştirme için kullanılan bu vpn uygulaması ücretsiz bir versiyona da sahiptir. Uygulamanın ücretsiz versiyonu ile 10 GB’a kadar veri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama yayınları izlemek için pek de elverişli bir uygulama değildir. Uygulamanın hızının oldukça yavaş olduğunu da söylememiz gerekmektedir. Tüm bu olumsuz yönleri uygulamanın premium versiyonlarını satın alarak ortadan kaldırabilirsiniz.

3/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu