İnternet

Instagram’da Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin sıkça kullanılması, fiziki ziyaretleri azalttı. Neredeyse tüm ziyaretler artık sosyal medya üzerinden yapılmaya başladı. Çoğu kişi bu durumu her ne kadar olumsuz karşılasa da görüntülü arama teknolojisinin bu denli gelişmesi büyük bir pratiklik sağlıyor. WhatsApp, Skype gibi platformlar kullanarak görüntülü arama yapabiliyoruz. Bu özelliğe artık Instagram’da dahil oldu. Instagram’da görüntülü arama nasıl yapılır?

Instagram TV özelliği altında görüntülü görüşme özelliğini sunmaya başlayan Instagram, kullanıcı sayısıyla beraber ilk 3 uygulama arasında yer almaktadır. Yıllardır aktif olarak Facebook Messenger’da kullanılan bu özellik Instagram’a her ne kadar geç gelse de konuşmalara büyük bir renk katmıştır.

En aktif kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram için Instagram’da görüntülü arama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı kullanıcılar tarafından sürekli araştırılıyor. Aynı anda en fazla 6 kişi ile görüntülü konuşma imkanı tanıyor. Görüntülü konuşma nasıl yapılıyor?
Instagram'da Görüntülü Arama Nasıl YapılırPin

 • Instagram uygulamasını açtıktan sonra DM bölümünü açmak için sola kaydırın veya sağ üstte yer alan sohbet simgesine dokunun.
 • Karşınıza sohbet listeniz çıkacaktır. Görüntülü arama yapmak istediğiniz kişinin sohbetini açın.
 • Sohbet ekranı açıldıktan sonra sağ üstte yer alan kamera simgesine dokunun. Ardından uygulamanın soracağı kamera ve mikrofon özelliklerini onaylayın.
 • Artık görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Instagram’da Görüntülü Konuşmayı Kaydetmek Mümkün Mü?

Instagram uygulaması politikaları gereği hiçbir kayıt işlemine müsaade etmemektedir. Sadece paylaşılan videoları ve fotoğrafları uygulama içerisinde kaydetmenize imkan tanır. Instagram uygulaması üzerinden hiçbir şekilde cihaza kaydetme işlemi gerçekleştirilemez. Instagram dışında uygulamalar kullanarak, Instagram içerisinde dilediğimiz her şeyi kaydedebiliriz.

Instagram görüntülü konuşma özelliği geldiğinden bu yana en çok merak edilen sorulardan birisi konuşmaları kaydetmek mümkün mü sorusudur. Instagram harici farklı uygulamalar kullanarak Instagram görüntülü konuşmaları kaydetmek mümkün. Instagram’da görüntülü konuşma özelliğini kullanırken, güvendiğiniz kişiler ile görüşme yaptığınızdan emin olun. Aksi takdirde görüntülü konuşmayı farklı uygulamalar kullanarak kaydedebilirler ve bunu size karşı kullanabilirler. Görüntülü konuşmayı kaydedebilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Instagram Görüntülü Konuşmayı iPhone Cihazıma Nasıl Kaydederim?

iPhone cihazları, Android cihazlara göre Instagram görüntülü konuşmayı kaydetme konusunda biraz daha şanslıdırlar. Çünkü iPhone cihazlarda ekran kaydını alabilme özelliği kendiliğinden bulunmaktadır. Ekran kaydı özelliğiyle beraber kolayca görüntülü konuşmayı kaydedebilirsiniz:

 • İlk olarak iPhone cihazınızda “Ayarlar” kısmını açın ve buradan “Denetim Merkezi” seçeneğine dokunun.
 • Bunun ardından “Denetimleri Özelleştir” seçeneğine giriş yapın ve ekran kaydının hemen yanında yer alan simgeye dokunun.
 • Bir sonraki adımda ise ekranın alt tarafından yukarıya doğru ekranı kaydırın.
 • Yuvarlak kayıt simgesine basılı tutarak “Kaydı Başlat” seçeneğine dokunun. 3 saniyelik bir geri sayımın hemen ardından ekran kaydı işlemi başlamış olacaktır. Bu adımları tamamlayarak, görüntülü konuşmayı kaydedebilirsiniz.
 • Ekran kaydını kapatabilmek için “Denetim Merkezi” kısmını tekrar açın ve yuvarlak kayıt simgesine bir defa dokunun. Ardından “Durdur” seçeneğine dokunarak kaydı sonlandırın.
 • Almış olduğunuz ekran kaydı cihazınıza kaydedilmiş olacaktır.

Instagram Görüntülü Konuşmayı Android Cihazıma Nasıl Kaydederim?

Android işletim sistemine sahip olan cihazların kendilerine ait herhangi bir ekran kayıt aracı veya özelliği bulunmamaktadır. Fakat bu işlemi gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz birçok az yer kaplayan ve güvenilir uygulama bulunmaktadır. Android’de herhangi bir uygulama indirmeden ekran kaydı yapmanız mümkün olmayacaktır. Google Playstore uygulamasını kullanarak, ekran kaydı uygulamalarını inceleyebilirsiniz. Puanlarına göre en yüksek olan ücretsiz bir uygulamayı indirerek ekran kaydı almanız ve görüntülü konuşmayı kaydetmeniz mümkün olacaktır.

Instagram Görüntülü Sohbet Çalışmıyor

Bazı kullanıcılar Instagram’da görüntülü sohbetin çalışmaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sorunun çözülmesi için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • Görüntülü sohbet sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak internet bağlantınızı kontrol edin. Wi-Fi ağında bir sorun olabilir, bunu farklı bir cihazdan kontrol edin veya hücresel veriye bağlanarak deneyin.
 • Instagram uygulamanızı güncel tutun. En temel sorunlardan birisi kullanıcıların uygulamayı güncellememesi olabiliyor. Bunun için telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak uygulama mağazalarına girerek ilgili güncellemeleri yapın.
 • Instagram uygulamasını tamamen kapatıp tekrar açın.
 • Instagram uygulamasını telefonunuzdan kaldırarak, yeniden yükleyin.
 • Eğer bu adımların hiçbiri bir işe yaramıyor ve sorununuz devam ediyorsa, Instagram destek ekibi ile iletişime geçmeyi deneyin.
İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu