Diğer

ayetel kursi, ayetel kursi Türkçe okunuşu, Ayetel kursi arapça ve fazileti

Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayetlerinden biridir ve 2. sure olan Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. İslam inancına göre, bu ayetin okunması kişiyi korur ve şeytanın kötü etkilerinden uzak tutar. Ayete’l Kursi’nin Arapça metni şöyledir: “Allahu la ilahe illa hu, el hayyul kayyum, la te’huduhu sinetun velâ nevm, lehu ma fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeshfeu indehu illa bi’iznih, ya’lemu ma beyne eydihim ve ma halfehum, ve la yuhitune bi şey’im min ilmihi illa bima şa’, vesia kürsiyyuhussemavati vel’ard, ve la yeuduhu hıfzuhuma, ve huvel aliyyul azim.” Türkçe anlamı ise şöyledir: “Allah! O’ndan başka ilah yoktur. Hayy ve Kayyum olan odur. Ne uyuklama ne de uyku O’na erişir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan kimse, O’nun huzurunda şefaat edemez. O, önlerindeki ve arkalarındaki her şeyi bilir, ama onlar, O’nun bilgisinden, ancak O’nun izin verdiği kadarını kavrayabilirler. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplar. Onların korunması, O’na ağır gelmez. O, yüce ve büyüktür.”

Ayetel Kursi Türkçe Okunuşu (Meali)

Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu ve meali şu şekildedir:
“Allah! O’ndan başka ilah yoktur. Hayy ve Kayyum olan odur. Ne uyuklama ne de uyku O’na erişir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan kimse, O’nun huzurunda şefaat edemez. O, önlerindeki ve arkalarındaki her şeyi bilir, ama onlar, O’nun bilgisinden, ancak O’nun izin verdiği kadarını kavrayabilirler. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplar. Onların korunması, O’na ağır gelmez. O, yüce ve büyüktür.”

Ayetel Kursi Arapça

آية الكرسي Ayetel Kürsi Arapça olarak şöyledir:
اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ
Not: Kur’an-ı Kerim’de Arapça harflerle yazılmıştır.

Ayetel Kursi Fazileti

Ayetel Kursi’nin İslam inancında birçok fazileti vardır. Bunlar şunlardır:
1. Şeytanın kötü etkilerinden korur: Ayetel Kursi’nin okunması kişiyi şeytanın kötü etkilerinden korur.
2. Allah’ın gücünü ve kudretini anlatır: Ayetel Kursi, Allah’ın gücünü ve kudretini anlatması bakımından çok önemlidir.
3. Huzur ve güven verir: Ayetel Kursi’nin okunması huzur ve güven verir. İnsanı sıkıntı ve stresten uzaklaştırır.
4. İşlerin kolaylaşmasını sağlar: Ayetel Kursi’nin okunması işlerin kolaylaşmasına yardımcı olur.
5. İbadetin sevabını arttırır: Ayetel Kursi’nin okunması, ibadetin sevabını arttırır.
6. Kabir azabından korur: Ayetel Kursi’nin okunması, kabir azabından korur.
7. Rahmet ve mağfiret kapılarını açar: Ayetel Kursi’nin okunması, Allah’ın rahmet ve mağfiret kapılarını açması için vesiledir.
Bu sebeplerden dolayı, Ayetel Kursi Müslümanlar arasında çok önemli bir dua olarak kabul edilir ve sık sık okunur.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu