İnternet

Instagram Fotoğraf Çekmiyor Çözümü

Instagram fotoğraf çekmiyor sorunu son zamanlarda en sık karşılaşılan problemlerden birisidir. iPhone ve Android cihazlarda sıkça karşılaşılan sorunun olası çözümleri bulunmaktadır.

Instagram uygulaması bir süredir fotoğraf çekme konusunda bazı sorunlar yaşamaya başlamıştır. Hikaye çekme veya gönderi paylaşma esnasında kamera açıldığında siyah ekran vererek, hiçbir görüntü göstermemektedir. Bu sorun siyah ekran sorunu olarak da bilinirken birçok kullanıcı Instagram fotoğraf çekmiyor olarak araştırma yapabilir. Bu sorunun temelinde birkaç farklı sebep bulunmaktadır.

Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için ilk olarak sorunun kaynağını tespit etmek gerekir. Instagram’da kamera açılmıyor veya açılınca siyah ekran gösteriyor olmasının farklı temel sebepleri olabilir.

Instagram Fotoğraf Çekmiyor Hatası Neden Olur?

Instagram fotoğraf çekmiyor hatası birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Telefonunuzun yazılımsal bir sorunu olabilir veya tamamen kameranız bozulmuş olabilir. Ayrıca bazen uygulamaların kendisinde de sorunlar ortaya çıkarak, benzer hatalar ile karşılaşmamıza neden olabilir. Elbette bunları çözmek için birçok farklı yöntem kullanabiliriz.

Instagram Fotoğraf Çekmiyor Hatası Çözümü

İlk olarak telefonunuzun kamerasını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Instagram uygulamasından çıkarak, normal bir şekilde kamerayı açın ve kontrol edin. Eğer kameranızda bir sorun varsa Instagram’da siyah ekran göstermesi veya fotoğraf çekmemesi oldukça normaldir. Kameranızda bir sorun yoksa ve sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa, Instagram uygulamanız tarafından kaynaklanan bazı sorunlarınız olabilir.

Instagram fotoğraf çekmiyor hatası çözümü için şu adımları deneyebilirsiniz:

 • Telefonunuzun kamerasını Instagram uygulaması kullanmadan kontrol edin. Eğer sağlıklı çalışıyorsa diğer adıma geçin ama kamera uygulamasında dahi bir sorun olduğunu görüyorsanız en yakın yetkili servise başvurabilirsiniz.
 • Yakın çevrenizde sizinle aynı cihazı kullanan kullanıcılar varsa onlara hata alıp almadıklarını sorabilirsiniz. Diğer kullanıcılar ile cihazınızın aynı sürümde olduğundan emin olmalısınız.
 • Instagram uygulamanız güncel olmayabilir. Genellikle uygulama marketleri otomatik olarak güncelleme yapsa da o an internetiniz olmadığı için güncelleme yapmamış olabilir. Android veya iOS cihazlarınızda kendi uygulama marketlerine girerek, Instagram uygulamasının güncelleme durumunu kontrol edin.
 • Hatalar her zaman sizin tarafınızdan kaynaklanmayacaktır. Sorun tamamen genel bir uygulama hatasından kaynaklanabilir. Instagram çökmüş olabilir yani durum sizden kaynaklanmamış olabilir. Bu yüzden bir araştırma yaparak genel bir durum mu, yoksa size özel bir durum mu bunu kontrol etmeniz yararlı olacaktır.
 • Uygulamayı tamamen kapatın ve tekrar açın. Bunu yapmak için telefonunuzu da yeniden başlatabilirsiniz. Telefonunuzun kendi yazılımından kaynaklanan sorunlarda ortaya çıkmış olabilir. Yeniden başlatarak sorunu tekrar kontrol edin.

Bu denemelerin ardından sonra sorununuz devam ediyorsa ve genel bir sorun değilse, hata sizin telefonunuzdan veya internet bağlantınızdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer başka kullanıcılarda aynı sorundan etkilenmiş durumdaysa sorun global olabilir. Instagram sunucuları tarafından kaynaklanan bir sorundur. Geçici sorunlar genellikle 10 15 dakika içerisinde çözülebilir olsa da süre daha fazla da uzayabilir.

Bu gibi sorunlar genellikle uygulamanın güncel olmaması, işletim sistemindeki dahili bir hatadan veya Instagram tarafındaki sunucu hatalarından kaynaklanabilmektedir. İlk iki seçeneğe siz müdahale ederek çözüm arayabilirsiniz. Ama genel sunucu hataları için yapabileceğiniz tek şey sorunun Instagram tarafından çözülmesini beklemek olacaktır.

Eğer uygulamanız güncel sürümünde değilse mutlaka yeni sürüme güncellemelisiniz. Sizden kaynaklanan bir hata olduğundan eminseniz işletim sistemi sürümünüzü kontrol edebilirsiniz. iOS cihazlar için uygulamayı komple silip tekrar yükleyebilirsiniz. Android işletim sistemleri için uygulama verilerini temizleyerek işlemi deneyebilirsiniz.

Android için Instagram’a Kamera Erişim İzni Verme

Sorun oldukça basitte olabilir. Belki de Instagram’a kamera erişim izni vermediyseniz, hata bundan da kaynaklanabilir. Bunu çözmek içinse;

 • Telefonunuzun “Ayarlar” kısmına giriş yapın. Buradan “Uygulamalar” kısmını bulun ve ardından “Instagram” aratın.
 • Instagram ayarlarına giriş yaptıktan sonra “İzinler” seçeneğine girin.
 • Açılacak olan listede “Kamera” seçeneğini bulun ve buna dokunun.
 • Açılacak olan kamera izni sayfasında “Yalnızca uygulamayı kullanırken” seçeneğini seçerek devam edin.

iOS için Instagram’a Kamera Erişim İzni Verme

 • “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
 • Sayfayı aşağıya doğru kaydırarak Instagram’ı seçin.
 • Instagram’ın erişimine izin ver seçeneğinin hemen altında yer alan Kamera’yı açarak gerekli izni verin.

Tüm bu adımlara rağmen sorununuz devam ediyorsa uygulamayı cihazınızdan tamamen kaldırın. Uygulama marketine giriş yaparak tekrar Instagram’ı yükleyin ve fotoğraf yükleme işlemini deneyin. Instagram hakkında yazmış olduğumuz diğer yazılara göz atmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu