Android Device Nedir? Ne İşe Yarar?

Android Device cep telefonlarında kullanılan bir işletim sistemidir. Uzun yıllardır cep telefonlarında kullanılan bu işletim sistemi sahip olduğu avantajlar ile birçok kullanıcının favorisi olmayı başarmıştır.

Android Nedir?

Android Device Google tarafından geliştirilmiş olan bir işletim sistemidir. Google’ın geliştirdiği bu işletim sistemi akıllı cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Android işletim sistemi cep telefonlarına ek olarak tablet gibi akıllı cihazlarda kullanılabilir. 2008 yılında piyasaya sürülen bu işletim sistemi ücretsiz olarak kullanılması ile dikkat çeker. Linux tabanlı bu işletim sistemi kullanılan telefonlarda veya tabletlerde birçok uygulamanın açılmasında görev alır.

Android Device Ne İşe Yarar?

Android Device akıllı cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin bu kadar başarılı olmasının nedeni Google tarafından tasarlanmış olmasıdır. Açık kaynak olarak sunulan bu işletim sistemi birçok cihazda ücretsiz olarak kullanılabilir. Google tasarlamış oldu bu işletim sistemini Tüm detayları ile paylaşmaz. Android işletim sistemi akıllı cihazların fonksiyonel olarak kullanılması için geliştirilmiştir. Akıllı cihazların kullanılabilmesi ve uygulamalar yükleyebilmesi için işletim sistemine sahip olması gerekir. İşletim sistemi olmadan cihazların kullanılması mümkün değildir. Android işletim sistemi mobil cihazların kullanılmasında akıllı cihazlara uygulamalar yüklenmesinde ve bu uygulamaların çalıştırılmasında rol oynar.

Pin

Android işletim sistemine sahip bir cihazda yapılan her işlem bu işletim sistemi sayesinde mümkün olmaktadır. Android işletim sistemi dünyadaki akıllı cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olarak sunulması nedeniyle birçok akıllı cihazın işletim sistemi olarak tercih edilmiştir. Android işletim sistemi farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine uyum sağlayabilen bir işletim sistemidir. Farklı ekran boyutlarına uyumlu olması nedeniyle birçok marka ürettiği akıllı telefonlarda ve tabletlerde bu işletim sistemini kullanır.

Android İşletim Sisteminin Gelişim Süreci Nasıl Olmuştur?

Android işletim sistemi 15 yıl önce piyasaya sunulmuş bir sistemdir. Piyasaya ilk sürüldüğünde yeterli bulunmayan bu işletim sistemi zamanla kendini geliştirmiştir. Google tarafından desteklenen işletim sistemi her gün kendini geliştirmeye başararak yoluna devam etmiştir. Android işletim sisteminin kullanıldığı ilk cihaz HTC Dream isimli cihazdır. Bu cihaz Android işletim sisteminin en ilkel versiyonunu kullanıcılara sunmuştur. 1.0 ve 1.1 işletim sistemine sahip olan bu cihaz Android işletim sistemini ilk cihazı olduğu için çok fazla satışı olan bir cihaz değildir. Android işletim sistemi özellikle 2009’un sonlarında popüler olmaya başlamıştır. 1.6 Donut işletim sistemi sahip olduğu özellikleri ile dikkat çekmiştir ve Android işletim sisteminin kendini kanıtladığı ilk cihaz olmuştur.

Android İşletim Sistemi Nerelerde Kullanılır

Android Device 2008 yılından beri akıllı cihazlarda kullanılan bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi ilk çıktığı yıllarda sadece cep telefonlarında kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte Android işletim sisteminin kullanım alanları da genişlemiştir. İlk yıllarında sadece akıllı telefonlarda kullanılan bu işletim sistemi zamanla tabletlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Android işletim sistemi günümüzde akıllı saatlerde de kullanılmaya başlamıştır. Oyun konsolları ve akıllı televizyonlarda da Android işletim sisteminin kullanılmaya başlandığı görülmüştür. Android işletim sistemi o kadar gelişmiştir ki e-kitap okuyucu olarak tasarlanan cihazlarda ve müzik çalarlarda dahi kullanılabilir hale gelmiştir.

İçeriği oyla post
Yorum yapın