Bilgisayar

Lenovo HDMI Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Lenovo HDMI bağlantı sorunu genelde bilgisayar ile bağlantı kurulamadığında ortaya çıkar. HDMI kablosunun çok fazla çeşitlere sahip olması nedeni ile kullanıcılar sorun yaşadığında nasıl çözüm üretebileceklerini tam olarak bilemez. Her iki ucunda da giriş soketleri bulunan HDMI kablosu kullanımı oldukça kolay olması nedeni ile çok sık tercih edilir. Lenovo cihazlarınızda sürekli kullandığınız HDMI kablosu ile bağlantı sağlayamadığınızda Lenovo HDMI bağlantı sorunu nasıl çözülür konusunda araştırma yaparak bu problemden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

HDMI Bağlantısı Ne Demek?

HDMI kablosu, elektronik ortamlarda aktarım yapma işlevine sahiptir. High Definition Multimedia İnterface teknolojisini en yakın hali ile HDMI şeklinde tanımlamak mümkün olur. Türkçesi “Yüksek Çözünürlüklü Ortam Arayüzü” olan HDMI dijital ortamlarda görüntü ve sesi kalitesini bozmadan aktarmaya yarar. Bu kablo ile iki cihaz arasındaki görüntü ve ses eş zamanlı olarak aktarılır. Sıkıştırma işlemi uygulanmaması sayesinde görüntü bilgisayarda olduğu gibi üst düzey çözünürlük ile aktarılır.

Her dönemde popüler özelliklere sahip olan HDMI kablosu 4K teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. İletkenlikteki başarısı sayesinde günümüzde birçok kablosuz bağlantı seçeneği varken hala yoğun bir şekilde HDMI kullanımını devam eder. Birçok kablosuz cihaz ile kıyaslandığında HDMI kablosunun daha başarılı sonuçlar ortaya koyduğu da kanıtlanmıştır.

Günümüzde HDMI kablolarının birçok farklı versiyonu bulunur. HDMI kablosu;

 • 1.0 (En yaygın- İlk sürüm)
 • 1.1
 • 1.2
 • 1.3
 • 1.4
 • 2.0
 • 2.1

Gibi farklı versiyonlara sahiptir. Bu kablolar aynı zamanda Ethernet kanalı, Stereoscopic 3D Over, Audio Return Channel gibi farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Mini tabletlerde ve bazı fotoğraf makinalarında da görüntü aktarımı amacı ile kullanımı söz konusudur. Lenovo HDMI bağlantı sorunu yaşadığınızda kolayca çözüm önerilerini izleyerek cihazlar arasında üst düzey görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz.

Lenovo HDMI Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Lenovo HDMI bağlantısını birkaç adımla kolayca yapabilirsiniz. HDMI ile bilgisayar ve televizyon arasındaki bağlantıyı kurmak için;

 • HDMI kablosunun bir girişini bilgisayarınızın giriş soketine yerleştirin.
 • Kablonun diğer ucunu televizyonunuzun arka veya yan kısmında bulunan HDMI girişine takın. Giriş seçeneği iki tane olabilir. Hangisini takacağınız bu aşamada fark etmez. Daha sonra taktığınız soket ile bilgisayar görüntü seçimini eşleştirmeniz gerekecektir.
 • Bilgisayarınızın ekran ayarları sayfasını açın.
 • Görüntü çıkış alanına gelin ve TV ekranını buradan aktif edin.
 • Bağlantı kuracağınız televizyonu açın ve televizyon menüsünden “Harici Girişler” ekranına ilerleyin.
 • Ekranda “Varsayılan” seçimi aktiftir. Bu seçimi değiştirerek “HDMI1” kutusunu aktif edin. Eğer HDMI kablosunu televizyonun ikinci girişine takarsanız, bu durumda ekrandan “HDMI2” seçimini yapmanız gerekir.
 • Ardından bilgisayarınızdan yansıtmak istediğiniz görüntüyü açın.

İki cihaz arasında herhangi bir bağlantı sıkıntısı olmaması durumunda görüntü sağlıklı bir şekilde televizyon ekranına gelecektir. Bu adımdan sonra kablo bağlantısını kesmediğiniz sürece izlemeye devam edebilirsiniz. HDMI bağlantısını kesmek istediğinizde televizyonunuzdan HDMI kablosunu çıkartmanız ve görüntü ekranı ayarlarından tekrar “Varsayılan” seçimini yapmanız yeterli olacaktır.

Lenovo Bilgisayar HDMI Kablosunu Neden Görmez?

Lenovo HDMI bağlantı sorunu yaşıyorsanız bunun birçok farklı nedeni olduğunu bilmelisiniz. Sorun bilgisayardan kaynaklanabileceği gibi kablo ya da televizyonlardan da kaynaklanıyor. HDMI kablosu ile cihazlardaki görüntü eşleştirmesini yapamıyorsanız, bu konuda sunulan çözüm önerilerini gözden geçirerek problemi gidermeye çalışabilirsiniz.

HDMI bağlantısı, bilgisayarlar ile televizyon gibi görüntü cihazlarının arasında görüntü transferi sağlayan teknolojik kablolardır. HDMI kablosu sayesinde hem görüntüyü hem de sesi orijinal kalite ile birebir televizyona aktarmak mümkün olur. Kablonun soket girişinin yer aldığı birçok farklı cihaz üzerinde HDMI ile görüntü alınabilir ve gönderilebilir. Ekran yansıtmasına ihtiyacınız olduğunda Lenovo bilgisayarınızdan bu kablo ile kolayca bağ kurabilir ve görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

Lenovo HDMI Bağlantı Sorunu Çözümü

Bilgisayarlarda en fazla görülen sorunlardan birisi olan HDMI bağlantı sorunu çözümü için aşağıdaki önerileri gözden geçirebilirsiniz;

 • Bilgisayarınızda bir sürücü problemi olabilir. Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncel olmayan sürücüler varsa gerekli güncellemeleri yapın. Sürücüler güncel durumda olduğunda HDMI bağlantı sorunu giderilebilir.
 • Bilgisayarınızda kullandığınız sürücüler arızalı olabilir. Sürücüleri tek tek kontrol edin ve arızalı olan sürücüleri bilgisayarınızdan kaldırın. Arızalı sürücüleri tekrar indirerek bilgisayarınıza kurun. Sürücüleri indirmek için hizmet alacağınız sitenin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde sorunu yaşamaya devam edebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın HDM girişi arızalı olabilir. Bu durumda cihaz HDMI kablosunu bağlamanıza rağmen gerekli bağlantıyı sağlamaz. Soketin arızalı olması durumunda yeni bir soket takarak sorunu giderebilirsiniz.
 • Kullandığınız HDMI kablosu arızalı olabilir. Arızalı kabloyu yenisi ile değiştirerek tekrar bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızda veya HDMI kablosunda bir sorun olmamasına rağmen bağlamak istediğiniz televizyon ya da diğer cihazların HDMI girişleri arızalı olabilir. Böyle bir durumda gerekli bağlantıyı kuramazsınız. Cihazların HDMI girişini kontrol edebilir ve soket arızalarını giderdikten sonra tekrar bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

Lenovo HDMI bağlantı sorunu basit adımlar ile giderilebilir. Deneyeceğiniz öneriler ile bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Eğer bütün çözümleri denemenize rağmen hala HDMI arızası devam ediyorsa, bu durumda LENOVO cihaz servisleri ile iletişime geçerek teknik destek alabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu