İnternet

Gmail Arama Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

Gmail arama geçmişi temizleme işlemi ile Gmail’inizde gerçekleştirmiş olduğunuz aramaları temizleyebilirsiniz. Gmail hesabınız silmek isteyeceğiniz veya görmek istemeyeceğiniz bir arama geçmişine sahip olabilir. Bu arama geçmişinin çeşitli yöntemler ile temizlenmesini sağlayabilir mi Gmail’inizi daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Gmail Arama Geçmişi Nedir?

Gmail hesabınıza yaptığınız aramaların kaydı arama geçmişi içerisinden görülebilmektedir. E-posta hesaplarınızı kontrol ederken veya bir terim ile aramak istediğiniz bir mesaja kolayca ulaşabilmek için arama butonunu kullanabilirsiniz. Arama yapmış olduğunuz terimler daha sonrasında arama geçmişi adı verilen bir sekme içerisinde görünecektir. Arama geçmişinin görülebilmesi için arama ayarlarından arama geçmişi yazan sekmeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Arama geçmişi sekmesine tıkladığınızda Gmail hesabınıza yapmış olduğunuz tüm aramalara ulaşabilirsiniz. Bu arama geçmişini silebilirim veya buradan bazı terimleri tekrar aratarak erişmek istediğiniz e-posta olarak kısa süre içerisinde erişebilirsiniz. Arama geçmişinizin tutulmasını istemiyor iseniz arama geçmişi özelliğini kapatarak Gmail hesabınıza yapmış olduğunuz aramaların görünmesini engelleyebilirsiniz. Gmail hesabında yapılan aramaların temizlenebilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Arama geçmişinizi kapatmak istemiyor iseniz bu yöntemler arasından birini deneyerek arama geçmişinizi kısa süre içerisinde temizleyebilirsiniz.

Arama Geçmişini Tek Tek Temizlenmesi

Gmail arama geçmişi temizleme işlemi tek tek yapılabilecek tüm arama geçmişi de birden silinebilir. Arama geçmişinin tek tek silinmesi ile arama geçmişinde ihtiyacınız olan terimler haricindeki tüm arama geçmişinden kısa süre içerisinde arama geçmişinden tek tek silinebilmesi için arama çubuğuna tıklamanız ve arama çubuğu içerisinde çıkan son aramalarınızdan silmek istediğinizi seçmeniz yeterli olacaktır.

Pin

Arama geçmişinde yazan ve silmek istediğiniz terimin üzerine tıklayıp çarpı işaretine bastığınızda bu terim Gmail arama geçmişinizden silinecektir. Bu yöntem sayesinde arama çubuğunuzda yer alan ve fazla yer kaplayan terimleri silebilmeniz, aynı zamanda ihtiyacınıza yarayabileceğini düşündüğünüz arama terimlerini koruyabilmeniz mümkün olacaktır.

Tüm Arama Geçmişinin Temizlenmesi

Gmail‘de yer alan arama geçmişi tek tek silinebileceği gibi tüm geçmişi de birkaç hamle ile temizleyebilmek mümkündür. Gmail hesabınızdaki tüm arama geçmişini silebilmeniz için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Google etkinliğimiz seçeneğine tıklayarak tarihe ve ürüne göre filtrele yazan kısma basın
  • Tarihe ve ürüne göre fitre seçeneğinin altında çıkan Gmail seçeneğinin yanında bulunan uygula seçeneğini aktif hale getirin
  • Uygula işlemi yazan yere bastığınız takdirde Gmail hesabınızda yapmış olduğunuz tüm arama geçmişi karşınıza liste halinde gelecektir
  • Arama geçmişini sitesinin üst köşesinde sil seçeneğine basmanız ve arama geçmişinizin temizlenebilmesi için onay vermeniz gerekecektir
  • Onay verme işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde Gmail hesabınızda yapmış olduğunuz tüm aramalar silinecektir

Akıllı Telefonlarda Arama Geçmişini Silmek

Gmail arama geçmişi temizleme işlemini yapılabilmesi için bilgisayarlar gibi akıllı telefonlarda kullanılabilir. Akıllı telefonunuzdan Gmail’deki arama geçmişinizi silmek için yapmanız gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Telefonda yer alan Gmail uygulamasına giriş yapın
  • Uygulama içerisinde yer alan menüye tıklayın
  • Menü içerisinde yer alan ayarlar sekmesinin üzerine tıklayın ve e-posta adresini seçin
  • E-posta adresiniz seçtikten sonra sayfayı aşağı kaydırarak arama geçmişi temizle yazan yere tıklayın
  • Temize seçeneğine tıkladıktan sonra Gmail hesabınızda gerçekleştirmiş olduğunuz tüm aramalar bir saniyeler içerisinde silinecektir.
İçeriği oyla post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu