İnternet

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal medya algoritma yapısında ve arama motorları sıralamalarında yapılan sürekli güncellemeler ile içeriğinizin fark edilmesini sağlamak imkansıza yakın görünebilir. Organik aramalar her ne kadar ücretsiz olsa da yetersiz kalabilir. Buna alternatif olarak viral olmak için biraz para harcamanız gerekir.

Kazanılan ve sahip olunan medya her ne kadar kendi pazarlama değerine sahip olsa da sosyal medya reklamcılığı ilk günden itibaren size trafik ve satış getirebilecek en kesin yoldur. 2021 yılı itibariyle, Z kuşağının %75’i ve Y kuşağının %48’i satın alma kararları için sosyal medya reklamlarından etkilenmektedir. 2020 yılında ABD’de sosyal medya reklamları için yapılan harcama 40,3 milyar dolar değerindedir.

İşletmeniz ister büyük ister küçük olsun, kalabalığın arasından sıyrılmak ve içeriklerinizden daha fazla görüntülenme elde ederek, kazanç ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sosyal medyada reklam yapmak sizin için en hızlı çözüm olacaktır. Peki, sosyal medya reklamcılığı nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı; sosyal medya platformlarında reklam verenlerin, o platformu kullanan kişilere pazarlama yapmak için kullandığı bir reklam türüdür.

Sosyal medya ağları, belirli bir platformdaki etkileşimlere dayalı olarak kullanıcıyla yakından alakalı reklamları sunmak için kullanıcının bilgilerini kullanmaktadır. Buna örnek vermemiz gerekirse, internette bir monitör aratmanız durumunda birkaç saniye sonra karşınıza monitör reklamları çıkmaya başlayacaktır. Bunu mutlaka fark etmişsinizdir.

Sosyal medya platformunun kullanıcı demografisiyle uyumlu bir hedef pazar belirlendiğinde sosyal medya reklamlarında daha düşük maliyetlere sahip olarak, daha yüksek dönüşümler elde edebilir ve satışlarınızda ciddi artışlar sağlayabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamlarında markaya uygun şekilde hedefler belirlenmeli ve zamanla bu hedeflere ulaşmaya çalışılmalıdır. Sosyal medya reklamları birçok farklı mecrada yapılabilir. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında reklam vermek mümkündür. Tüm bu mecralara reklam vermek yerine markanın veya ürünün hedef kitlesine en uygun kullanıcıları barındıran mecralarda reklam vermek hem bütçe açısından hem de hedeflenen hacme ulaşabilmek açısından oldukça önemlidir.

Pin

Sosyal medyada reklam vermek için mecraya karar verdikten sonra o mecraya uygun şekilde görsel veya video hazırlamanız gerekecektir. Hazırlanacak olan görsel veya videonun ilgi çekici olmasına dikkat edin. İlgi çekici olması halinde alacağınız geri dönüş oldukça fazla olacaktır.

İlgi Çekici Bir Sosyal Medya Reklamı Oluşturmanın Etkili Adımları

İlgi çekici bir sosyal medya reklamı oluşturmak için birçok etkili adım bulunmaktadır. Bu adımları uygulayarak, satış hacminizi veya marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Ne Satacağınızı Belirleyin

Bir e-ticaret işletmeniz varsa ve yalnızca bir ürün üretiyor/satıyorsa sizin için bu adım önemsiz olacaktır. Aynı şekilde birden çok ürün satıyorsanız, en çok sattığınız ürün için reklam vererek satışlarınızı daha çok arttırabilirsiniz.

İşletmenizin daha büyük bir ürün çeşidi bulunuyorsa, hangi ürünlerinizin daha değerli olduğunu belirlemeli ve buna uygun olarak reklam vermelisiniz. Bu adımda yapmanız gereken hangi ürününüzün en yüksek değerlere sahip olduğunu bulmaktır. Bir ürününüzün üretim maliyeti veya alış maliyeti en düşük olan ama satış fiyatı olarak en yüksek kâr marjına sahip olan ürünü değerlendirebilirsiniz. Bu sizin kâr marjı oranınızın artmasına ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır. Ürün çeşitlerinize göz atın ve her birinin alış/üretim ile satış fiyatı arasındaki kâr marjını gözden geçirerek en değerli ürününüzü bulun. Bu ürün üzerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca ortalama değerlere ve kâr oranına sahip olup, işletmenize özel olan veya çok sattığınız bir ürün üzerine de çalışarak sürüm hızından gelirinizi ve satışınızı arttırabilirsiniz.

Kitlenizi Araştırın

Kitlenizi iyi araştırmalı ve analiz etmelisiniz. Müşteriniz sadece fiziksel olarak ürünün kendisini satın almıyor aynı zamanda ürünün onlar için neler yapabileceğini de alıyor. Pazarlama da ürün sorunları üçe indirgenir:

  • Fiziksel: Ürünün kendisi.
  • İşlevsel: Ürünün müşteri için neler yaptığı.
  • Kimlik: Ürünün müşteriye nasıl hissettirdiği ve kattığı değer.

Bu maddelere uygun şekilde hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz gerekir. Satış yapmaya çalışmadan önce hedef kitlenizin kim olduklarını ve ne istediklerini iyi anlamalısınız. Ürününüzün işlevsel amacını ve müşterilerinizin gerçekte neler hissettiğini anlamak her zaman çok net olmayabilir. Bu anlamanın en etkili yöntemi ise geri dönüşlere bakmaktır.

Ürününüze yapılan yorumları okuyun. Olumlu veya olumsuz müşterileriniz tarafından yapılan her geri dönüş sizin için en değerli bilgiler olacaktır. Bu incelemeler, ürünü sattığınız mecralara göre değişebilir. Satış platformlarında çoğunlukla ürünü teslim aldıktan sonra yorum yapılır. Ayrıca web siteniz üzerinden satış yapıyorsanız, mutlaka bir geri dönüş ve değerlendirme yapılabilecek form oluşturun. Google İşletme kullanıyorsanız, müşterileriniz işletmenizi değerlendirmek için yorum yapacaktır. Örneğin Instagram satışlarınızda gönderilerinizin altına yorumlar yapılacaktır. Tüm bunları değerlendirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra müşterilerinizin farklı ürünler veya konular hakkında ne düşündüklerini anlamak için Google Trendler’i ve anahtar kelime aramalarını da kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir kelime veya kelime öbeği yazarak arama yapmaktır. Hemen ardından ilgili sorular karşınıza gelecektir. Bu soruları uygun şekilde değerlendirerek kendinize potansiyel satışlar yaratabilirsiniz.

Performansınızı Geliştirin

Reklam harcamalarından elde ettiğiniz getiri (ROAS), reklam kampanyalarınızın işe yarayıp yaramadığı hakkında sizlere ipucu verecektir. Fakat kampanyalarınız başarılı değilse nedenini size söyleyemez. Sosyal medyada reklam vermenin temel amacı daha fazla trafik çekerek, daha fazla satış elde etmektir. Müşterinin satın alma işlemini tamamlamasına kadar ki tüm adım bir pazarlamacı olarak size aittir. Bu yüzden sürekli araştırmacı olun ve performansınızla beraber kendinizi de geliştirin.

Sosyal Medya Pazarlaması Türleri

Reklam panolarının, gazete ve dergilerin tek reklam aracı olduğu günler artık geride kaldı. İçerik ve dijital pazarlama dünyası büyüdükçe kendine özgü yeni reklam modelleri geliştirmeye başladı. Kısa bir şekilde farklı reklam pazarlaması türlerinden bahsedeceğiz.

Fotoğraf Reklamları: Muhtemelen sizin de en çok karşılaştığınız reklam türüdür. Fotoğraf reklamları sık sık sosyal medya ağlarında, internet sitelerinde ve afişlerde sıkça karşımıza çıkar. Fotoğraf reklamlarını oluşturmak oldukça kolaydır. Burada ilgi çekici bir reklam görseli hazırlamanız ve görselinizin de yüksek çözünürlüklü olması çok önemlidir.

Video Reklamları: Video reklamlarında mutlaka 1 dakikanın altında reklam ile pazarlama yapmalısınız. Araştırmalara göre 1 dakikanın üstündeki videolar kullanıcılar tarafından ya atlanıyor ya da tamamen kapatılıyor. İlgi çekici efektler ile kısa videolar hazırlamanız iyi bir pazarlama yöntemi olacaktır.

Hikaye Reklamları: Hikaye reklamları hayatımıza Instagram ile girmiş olup artık neredeyse tüm sosyal mecralarda karşımıza çıkmaya başlamıştır. Sosyal medya kullanıcıları anasayfa içeriğinden çok artık hikaye içeriklerini tükettiği için iyi bir pazarlama türüdür. Kısa bir hikaye döngüsünün içerisinde iyi bir ürün/hizmet pazarlaması yapabilirsiniz.

Veliler için imzalanması istenen Sosyal Medya İzin Belgesi Nedir? Başlıklı konumuzu incelemeyi unutmayınız.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu