İnternet

Facebook’ta Notlar Bölümü Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada düşüncelerinizi birçok şekilde yazabilirsiniz. Peki, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yapılandırılmış bir şekilde, bir makale gibi yazmak isterseniz ne yapmalısınız? İşte burada Facebook notları devreye girer. Ne yazık ki, Mark Zuckerberg Facebook’ta not kullanma fikrini devre dışı bırakmıştır.

Not, fikirleri, düşünceleri, izlenimleri vb. unutmamak için güvenli bir yerde tutmanın bir yolu olmuştur. Bu özellik artık yok ve kullanamıyorsunuz, ancak bazı kullanıcıların hâlâ kaydedilmiş eski notları bulunmaktadır. Peki ya zaten aldığım Facebook notları ne oldu? Nerede? Nasıl bulabiliriz?

Pin
Facebook Notes

Facebook Notlarınızı Nasıl Bulabilirsiniz

Facebook Notları, tüm özellikleri ve formatları kullanarak blog girişleri oluşturmanıza olanak tanıyan bir hizmettir. Ayrıca bu gönderileri sosyal medya platformu içindeki profillere ve sayfalara bağlamanızı sağlar, bir blog gibi. Ardından Ekim 2020 civarında, Facebook özelliği kaldıracağını aniden duyurdu. Ve şimdi, kullanıcıların Facebook’ta çalışmalarını yayınlamalarına yardımcı olan parça ortadan kalktı.

Facebook, yalnızca özelliği devre dışı bıraktı ve yeni notlar yazamazsınız. Ancak bu güncellemeden önce bazı notlar yazdıysanız, bu notlara hâlâ erişebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, eski notlarınıza erişmenize yardımcı olacaktır. Sonuna kadar okuyun ve bunu başarmak için bu basit adımları izleyin!

Adım #1: Facebook Hesabınıza Erişim Sağlayın

Eski notlarınıza erişmek için hesabınıza giriş yapmalısınız. Bilgisayarınızdaki web tarayıcınızı açın ve Facebook’a gidin. Daha önce hesabınızı oturum açmamışsanız, bilgilerinizi girin ve oturum aç‘a tıklayın. Facebook hesabınızın haber akışına yönlendirileceksiniz.

Adım #2: Profilinize Gidin

Haber akışınızda iken, profil resminize tıklayarak profilinize gidin. Bu, Facebook sayfanızın ana ekranında yer alan küçük fotoğraftır. Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, bir sonraki adım “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne erişmektir. Bunu yapmak için:

  1. Facebook ana sayfasının sağ üst köşesindeki profil resminize tıklayın. Buna tıkladığınızda, Facebook’ta yapabileceğiniz birkaç etkinlikle ilgili açılır bir liste göreceksiniz. Ancak şu anda ilgilendiğiniz şey, ayarlarınıza ve gizliliğinize ulaşmaktır.
  2. “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın ve başka bir seçenekler listesi görünecektir.
  3. Mevcut seçenekler listesinde “Ayarlar” seçeneğini belirleyip tıklayın.
  4. Ayarlar düğmesini tıkladığınızda, arayüzü yüklenir. Eski notlarınıza ulaşmak için bir sonraki adımı takip edebilirsiniz.

Adım #3: Facebook Bilgilerinize Erişin

Yapmanız gereken bir sonraki şey, ayarlar sayfanızdaki Facebook bilgilerinize gitmektir. Bunu yapmak için:

  • Hesap Merkezi“ne tıklayın; bu, tüm kişisel detayları içerir.
  • Sol taraftaki menüde “Facebook’taki Bilgileriniz” düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu seçeneği tıkladığınızda, arayüzün sağ tarafında bir sayfa yüklenir.
  • Bilgilerinize erişin” seçeneğini bulun ve hemen önündeki “Görüntüle” düğmesine dokunun.

Adım #4: Notlarınızı Bulun

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde izlerseniz, “Bilgilerinize erişin” arayüzüne ulaşırsınız.

  • Ardından, menünün sol tarafındaki “Facebook’taki etkinliğiniz” öğesini arayın ve üzerine tıklayın.
  • Notlarınızı bulmak için iyi bir şekilde kaydırmanız gerekecektir. Burada, geçmişte Facebook’ta yazdığınız tüm notlar bir dizinde düzenlenmiş olarak bulunmaktadır.

Facebook notlarınızın yerini ve notlara nasıl erişebileceğinizi keşfetmek için bu dört adımı dikkatlice takip etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Facebook’un bu sayfada notları dışa aktarma seçeneği olmadığını söylememiz gerekir. Ancak her birini yeni bir pencerede açarak başka bir platforma kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Facebook notlarınızda kayıtlı içeriğe sahipseniz, basit adımlarımızla geri alabilir ve yedek bir kopya oluşturabilirsiniz. Daha sonra, Medium, Tumblr veya Quora gibi standart makale stili sunan platformlara taşınabilirsiniz. Bu platformlarda gönderinize biçim, yapı ve bağlantılar ekleyebilirsiniz.

5/5 - (3 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu