Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk İki Bölüm İncelemesi

• Konbuyu başlatan LOTR Manyağı
  • Başlangıç tarihi
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Web
karavilgrup.com.tr
Herkese selam,

Evet arkadaşlar o büyük gün geldi geçti, dizimizin ilk iki bölümünü izledik. Beğenenler oldu, beğenmeyenler oldu. Bence karar vermek için erken zira daha sadece giriş yapıldı. Ancak yine de güzel ve kötü bulduğum yanları yazarak sizlerin de fikirlerini öğrenmek isterim. İncelememiz dört kısımdan oluşacak çünkü ilk iki bölümde dört ana hikaye ile diziye giriş yapıldı. Ben diziyi yorumlarken Orta Dünya hakkında bilgisi olmayan, kitapları okumamış kişiler için yorumlayacağım zira benim gibi Orta Dünya geçmişini bilen kişiler diziden pek de zevk almadı açıkçası. Yorumlama kısımları spoiler içerir ona göre okuyun ve sonrasında bana sövmeyin.

1662197870025

Spoiler başlangıcı.

1-) Galadriel'in yolculuğu: Şimdi ablamız temelde intikam almak istiyor, abisi Sauron ile savaşırken ölüyor ve Galadriel' de bunu devam ettirmek istiyor. Herkes Sauron'un artık yok olduğunu, son ork görülmesinden bu yana yıllar geçtiğini ve artık barış içinde yaşandığını söylese de Galadriel buna inanmıyor ve kötülüğün hala orada bir yerde saklandığını savunuyor. Sauron sadece dizinin başlarında bir kere görünüyor o da eski flashback görselleri şeklinde. Gil-Galad artık Galadriel'i zapt edemeyeceğini anlıyor ve hadi evladım sen Valinor'a git yakamızdan düş diye onu gemiye koyup gönderiyor. İstemeye istemeye de olsa kabul ediyor ama tam Valinor'un kapıları açılırken dank etmiş olacak ki abla denize atlıyor. Hadi buraya kadar her şeyi anladım, o kadar senarist var bu dizide bir kişi de demedi mi yahu bu kadın Valinor'dan Orta Dünya'ya kadar nasıl yüzecek. Elf de olsa gücünün bir sınırı var Valinor dediğimiz yer haritanın en batısı. Burası çok çok saçmaydı. Kaldı ki Halbrand ile sal üzerinde tanışmaları falan bunların hiç biri de kitaplarda yok. Yani burası tam bir rezaletti ve saçmalıktı. Ve ilerleyen bölümlerde umarım ki Galadriel ile Halbrand arasında bir ilişki yaşanmaz yoksa rezillik olur. Öte yandan Elrond ile Galadriel dostluğunu da dizi bizlere sunuyor ki bunu zaten biliyoruz. Çok anlatılacak bir şey yok o kısımla alakalı.
1662197875550

1662197882403

2-)Elrond ve Celebrimbor ikilisinin Khazad-dum yolculuğu: Elrond başlarda bir Elf beyi değil bir yönetici. Gil-Galad onu Celebrimbor ile tanıştırıp daha sonraki bölümlerde dövülecek güç yüzüklerinin başlangıç hikayesi için bir araya getiriyor. Burada çok sevdiğim bir sahne vardı ki o da Celebrimbor, Silmariller'den ve Feanor'dan söz edilmiş. Hatta Morgoth(Melkor), Silmariller'i çaldığı zaman saf kötülük olmasına rağmen neredeyse o mücevherlerin içerisindeki saf ışığın Melkor'un kalbine dokunacağından bile söz edildi ki bunlar çok güzel detaylardı. Sonra bu abiler yallah deyip cücelerin yanına yürüyerek gidiyor. Ya arkadaş bu adamlar sıradan Elf değil. Bunlar yönetici ve kaldı ki Celebrimbor çok çok önemli bir Elf ve zanaatkar. Bu ikilinin arkasında hiç mi Elf askeri olmaz ya koca yolu iki kişi yürüyerek gittiler. Kapıya geldiler cüceler bunlara kapıyı açmadı. Yazık yavrum Celebrimbor kuyruğunu kıstırdı o kadar yolu geri döndü. Yani tamam şimdi Amazon zaten bazı sahnelerde kitaba bağlı kalmayacaklarını söyledi ama bunlar saçma sahneler. Eğer bunlara dikkat etmeyeceklerse çok seyirci kaybederler. Elrond ile Durin zaten yakın arkadaş hatta o kadar yakın ki Durin trip atıyor Elrond niye düğünüme gelmedin diye. Burası da komik bir sahneydi, eleştirmiyorum. Zaten Elrond aslında Gil-Galad'ın teklifini iletmeye gitmiş oraya ve burada kitaba bağlı kalmak zorundalar yani ilerleyen dönemde bir ittifak olacak. Son olarak Durin ve babası son sahnede sandığı açıyor ve bir ışık beliriyor sandıktan. Bu yüzde 90 ihtimalle Mithril ışığı zira aklıma ikinci bir seçenek gelmedi. Arkenstone diyenler olmuş ama Arkenstone Thorin döneminde bulunuyor yani alakasız.

1662197888933

1662197895064

3-) Arondir ve Bronwyn yolculuğu: Güney topraklardaki insanlar Elf buyruğu altındaki topraklarda yaşadıkları için sınır korumalarını Elf askerleri yapıyor. Arondir de burada karşımıza çıkıyor ve yine kitapta hiç geçmeyen Bronwyn ile aralarında ilişki olacağına dair sahneler ile karşımıza çıkıyor. Burada ineğin sütünün siyah akmasıyla aslında kötülüğün döndüğünü belki de hissedip elfleri uyaracak kişi Arondir. Bu hikayede asıl önemli olan kısım Bronwyn'in oğlu Theo. Çünkü Theo Sauron'un işaretini taşıyan bir asa mı dersiniz kılıç mı artık, bir alet buluyor ve bunu kendi kanıyla bir nevi aktif ediyor. Yani bu benim fikrim ama bulundukları köy Güney sınırına yakın bir köy olduğu için ve eskiden kötülüğün hakim olduğu bir yer olduğu için Theo muhtemelen kötü taraf ile bağlantısı olan bir karakter olacak. Arondir için söylenecek çok bir şey yok, ilerleyen bölümlerde açılacak bir hikaye. Ayrıca Bronwyn karakteri güzel ve savaşçı bir karakter, yapılan aksiyon sahneleri ork öldürme falan güzel detaylardı. Diziye heyecan katmış.

1662197901715

1662197907063

4-) Meteor adam: Beni ilk iki bölümde Galadriel sahnelerinden bile daha fazla heyecanlandıran meteor adam. Çünkü bu abimiz tam bir belirsizlik. Yine söyleyeceğim ama kitaplarda böyle gökten düşen bir adam yok, bilginiz olsun. Şimdi senaristler burada heyecan yaratmak istemiş ve bunu da başarmış. Çünkü bu adam belli ki çok sağlam güçleri olan bir adam. Nori ile olan dostlukları sırasında yeri geliyor iyi oluyor yeri geliyor kötü oluyor. Peki kim bu adam, tahminler neler? Öncelikle bölümler hakkındaki yorumları biraz okudum benim gibi düşünen bazı arkadaşları gördüm. O da şudur ki bu arkadaş Gandalf'ın gençliğine çok çok benzetilmiş. Kitaplara baksan olur mu, asla olmaz çünkü Gandalf ilk olarak Orta Dünya'ya üçüncü çağda geliyor. Dizimiz şuan ikinci çağı anlatıyor. Ama olur mu olmaz mı, senarist yazarsa neden olmasın. Bir diğer tahmin ise bunun Sauron olduğu. Çünkü Sauron istediği forma ve görünüşe bürünebilen bir Maia. Ayrıca ateş böceği sahnesinde gözlerinden ufak bir kırmızılık çıktı gibi yani kötü biri de olabilir onu da bilemiyorum artık. Burada Nori ve Poppy karakterlerine de bir parantez açmak istiyorum. Bu iki karakter de Frodo ve Sam gibi yakın arkadaş ve meraklı iki hobbit. Genellikle sempatik ve komik sahneleri onlara yazarak diziyi biraz güzelleştirmişler. İlerleyen bölümlerde Nori burnunu kesin işi olmayan olaylara sokacak çok belli.

1662197913488

1662197918191

Evet arkadaşlar ilk iki bölüm özet tarzındaki izlenimlerim bu şekilde. Genel olarak nasıl, beğendin mi diye soracak olursanız; ben çok beğendim diyemem zira ortada henüz hikaye yok. Hikaye alt katmanları oluşturuluyor. Orta Dünya hikayelerini bilen biri olarak kitaptan alakasız şeyler görmek beni üzdü, tam bir bağlılık isterdim ama Amazon bunu yapmayacağını zaten söylemişti. Ama kötü bir başlangıç da değil. Yani şimdilik izlemeye devam, bekleyip göreceğiz diyeceğim.

Sevgiyle kalın.