Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Youtube Ne Kanalı Açabilirim? (Tavsiye)

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Dünyanın en fazla vakit geçirilen platformlarından olan Youtube dünyanın her bölgesinde yediden yetmişe herkesin eğlenceli zamanlar geçirdiği büyük bir mecraya dönüştü. Son yapılan açıklamalara göre YouTube aktif kullanıcı sayısı iki milyara yaklaştı. Üye olmadan video izleyenlerin sayısı düşünüldüğünde YouTube günlük ziyaret sayıları milyarlar aştı. Dakikada 300 saat video yüklenilen YouTube içerisinde spor, haber, eğlence, eğitim, sağlık ya da korku gibi birçok farklı kanal tipi oluşmaya başladı. Bugün doğum günüm olduğu için ekstra özenerek hazırladığım Youtube Kanal Konusu Önerileri makalemize geçelim.

YouTube
tarafından başlatılan ortaklık programı sayesinde platform üzerinden video yükleyen kişilere izlenimleri ile orantılı olarak bir kar payı verilmeye başlanmasıyla YouTube’ın seyri de değişti. Dünya üzerinde milyon kullanıcılara ulaşan Youtuberlar ortaya çıktı. Youtube üzerinden ciddi oranda paralar kazanılmasıyla çoğu kişi platformu kazanç kapısı olarak görmeye başladı ve kanal açarak video yayınladı. Halen de milyonlarca kullanıcı her gün video eklemesi yaparak fenomen olmaya ve para kazanmaya çalışmaktadır. Ancak kötü içeriklerin artması ile beraber sitenin kalitesini arttırmaya çalışan YouTube kanal kazançlarına yeni sınırlamalar getirdi.


Youtube Kanal Konusu Önerileri​

YouTube ’da kanal konusu arayanlara öneriler olarak birçok farklı kanal konsepti sunulmaktadır. Olası kanallar üzerinde durmak faydalıdır.

Youtube Kanal Konusu nerileri

Oyun Kanalları​

Dünya genelinde en popüler olan YouTube fenomenlerinin birçoğu; bu işe oyun videoları çekerek başlamıştır. Halen en fazla izlenme rakamlarına ulaşan kanallar arasında oyun videoları yer almaktadır. Oyun içi konuşmalar, aşamaların nasıl geçeceği, nasıl bir strateji izleneceği gibi içerikleri barındıran oyun kanalları talep görmektedir. Oyunun bilindik ve dünya üzerinde çokça kullanıcısı olan bir oyun olması önemlidir. Bu ulaşmak istenilen kitlenin de fazlalaşmasıdır. Oyunu iyi oynamak ve izleyicilere heyecanlı bir şekilde sunmak oyun kanalları için olmazsa olmazlardandır. İzlenme sayıları ve getirdiği kazançlar dikkate alındığında oyun kanalları halen Youtube’da kanal konusu arayanlara öneriler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Yemek Pişirme Kanalları​

Yemek pişirme kanallarını en çok ziyaret edenler ev hanımları gibi gözükse de bu kanallar çoğu kişinin yararlanmasına imkân sağlamaktadır. Yemek yapan ev hanımları bu kanalları takip ederek yöresel lezzetlerden dünya mutfağına kadar birçok yeni yemek ve pasta tarifi almaktadır. Ayrıntılı tarifler doğrultusunda yaş pastalar, kekler, sütlü tatlılar, et yemekleri, börekler herkesin yapabileceği bir türe dönüşmektedir. Ayrıca öğrencilere yemek önerileri, bekarlara yemek tarifleri, tost nasıl yapılır gibi özel konseptlerde oldukça talep gören kanallar arasında yer almaktadır. Yemek yapmayı bilen ve paylaşmayı sevenler için düşünülebilir bir kanal önerisidir.

Aile Kanalları​

Son yıllarda tren olan kanallardan birisidir. Aile bireylerinden dikkat çekici olan ve ilgi çeken bireyin günlük yaşantıları ve diyalogları kanalda yayınlanır. Anneanne, babaanne, dede, baba ya da çocuk gibi aile bireyleri seçilip kanal açılabilir. Özellikle son zamanlarda baba-çocuk, anne-çocuk ilişkilerini ele alan ve çocukların günlük aktivitelerini içeren kanallar ciddi izlenme rakamlarına ulaşmıştır.

Bebek ya da Çocuk Kanalları​

Günümüzde telefon ya da tablet kullanım yaşı oldukça düşmüştür. Bunun yanında akıllı telefonlardan da sosyal platformlara ulaşılmaktadır. Anneler ağlayan bebeklerin susması ya da güzel vakitler geçirmesi için genellikle YouTube üzerinde bulunan bebek-çocuk kanallarını açmaktadırlar. Çocuklar videoları izlerlerken anneler de günlük işlerini yapabilmektedir. Hayvanları anlatan kanallar, masal kahramanlarına yönelik hikayeler, meyve ve sebze diyalogları, ninniler, eğlendirici şarkılar çocuk kanalları içerisinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde en çok izlenen ilk on kanal arasında çocuk kanalları da bulunmaktadır.

Şaka Kanalları​

Günlük stresten kurtulmak isteyen kişiler teselliyi sosyal medya platformlarında ya da video izleme sitelerinde aramaktadır. YouTube bu konuda en fazla seçeneği bulunduran sitedir. Tartışmasız olarak liderliğini sürdüren YouTube amatör ya da profesyonel şakalar içermektedir. Özellikle toplumun dokusuna hitap eden şakalar hemen ön plana çıkmaktadır. Çaydanlık şakasının 5 milyondan fazla izlenmesi bunun göstergesidir. Yaratıcı şakalar yapabildiğini düşünen kişilerin tercihi olan kanalların çekimi esnasında tepkiler ile karşılaşılacağı da unutulmamalıdır.

Gezi Kanalları​

Her insanın tatil zamanların yönelik planlarından birisi yurt içi ve yurt dışı gezilerdir. Bunun yanında insanlar gitmedikleri yerlere meraklı ve ilgilidir. Bu nedenle gezilen yerler anlatan kanallar YouTube üzerinde hatırı sayılır biz izleyiciye sahiptir. Yurt içi gezilerde ilde nerelerin gezileceği, nasıl gidileceği, nerede konaklanacağı ve hangi mekânlarda yemek yeneceği gibi bilgiler verilmektedir. Yurtdışındaki gezilerde de bunlara ilave olarak para ve vize bilgileri eklenmektedir. Tek başına dünyayı gezen Youtuberları izleyen kişiler bu kanallardan güç almaktadır. Türkiye’de en fazla izlenen kanallardan birisi de yurt dışı gezi kanalıdır.


Belgesel Kanalları​

Televizyonlarda ara sıra yayınlan belgesel programları oldukça kısıtlıdır. Belgesel sevenler bu nedenle uydu yayını yapan kanalları tercih ederek keyifli zamanlar geçirmektedir. YouTube üzerinde belgesel yayını yapan kanalların çıkması ile daha kolay ulaşıldığı için belgeselciler YouTube platformundan yararlanmaktadır. Kaliteli içerikler üreten, hayvanların doğasına inen, ayrıntılı bilgi veren ama sıkıcı olmayan kanallar hemen dikkat çekecektir.

Sosyal Deney Kanalları​

İnsanların duygusal yanlarına yönelen sosyal deney kanalları izleyicilere belli mesajlar vermek isteyen ve bunun için toplumdaki diğer kişilere yönelik deneyler yapan kanallardır. Hem eğlenceli, hem düşündürücü olan bu kanallar insanların tepkilerinin merak edilmesinden dolayı sonuna kadar izlenilmektedir. Karnım aç para, ekmek alır mısın gibi basit bir sorudan hareketle çekilen videolar milyonlarda kişiler tarafından izlenilmektedir. Günümüzde sosyal deneyler ile madde bağımlılığı, anne sevgisi, ön yargı gibi alanlarda oldukça başarılı videolar çekilmektedir. Tek başına sosyal deney kanalları açılabileceği gibi, açılan başka kanalda sosyal deney videosu da yayınlanabilir. YouTube ’da kanal konusu arayanlara öneriler sıralamasında son yıllardaki verilen ışığında ilk sıralarda görülmektedir.

Bilgi Vermek Amaçlı Anlatım Yapılan Kanallar​

Sıkıcı gibi görünse de başarılı bir şekilde yapıldığı takdirde hâyli bir seyirci kitlesine ulaşan bu kanallarda nedir, nerede kullanılır, ne işe yarar gibi sorular ışığında konu anlatımı yapılmaktadır. Türkiye’de en fazla kullanıcı sayısına sahip kanallardan birisi bilgi kanalıdır.

Spor Kanalları​

Tartışmasız dünya üzerinde en fazla talep gören alan spordur. Sporun her türlüsünün dikkat çeken bir yanı bulunmaktadır. Spor dallarındaki özel hareketleri, özetleri, transferleri, idmanları gösteren kanallar her zaman en fazla izlenilenler arasındadır. Ancak telif uygulamasına en fazla dikkat edilmesi gereken kanallardandır.

Kısa Film Kanalları​


Özel bir kanal türü olan bu kanalda, çekilen kısa filmler yayınlanmaktadır. Ülkemizde kısa filmlerin özel bir izleyici kitlesi bulunur. İyi çekilmiş, konusuyla seyircinin dikkatini çeken kısa filmler on milyon üzerinde izlenme sayıların ulaşmaktadır. Ayrıca kısa filmler kişinin oyunculuk yeteneğini de geliştirmektedir.

Eğitim Kanalları​


Ülkemizde sınav sistemlerinin çokluğu nedeniyle eğitim verilen kanallar da takip edilmektedir. Kamu personeli alımına yönelik sınavlar, akademik sınavlar ve üniversite sınavına yönelik eğitimler içeren ve hafıza teknikleri sunan kanallar özellikle sınavlara hazırlanan kişiler tarafından izlenilmektedir. Öğretmen olanlar ve pratik konu anlatımına sahip kişiler için eğitim videoları en büyük alternatiftir.

Sokak Röportajı​


Son yıllarda tren olan sosyal medya videolarının başında sokak röportajlarında oluşan diyaloglar gelmektedir. Özellikle farklı düşünce yapılarına sahip kişilerin oluşturduğu görüntüler yıllarca unutulmamaktadır. Bir kamera ve bir mikrofon ile merakla beklenilen videolar yayınlanabilir. Konunun güncel olması ya da herkesin ilgisini çekecek nitelikte olması kanalın izlenme sayısını arttıracaktır.

Makyaj ve Kombin Kanalları​


Kadınlara hitap eden makyaj kanalları tüm dünyada hızla yükseliş göstermektedir. Farklı makyaj tarzları ile kadınların ilgisini çeken Youtuberlar kısa sürede fenomen olmaktadır. Bu konuda kendisine güvenen kadınların ilk tercihlerinden biri olabilir. Bununla beraber herkesin önceliklerinden biri olan kıyafetler ile ilgili kanallar da azımsanmayacak rakamlara ulaşmıştır. Kıyafet kombinler, moda kıyafetler, eski kıyafetlerin değerlendirilmesi gibi konuları olan bu kanallar erkek ve çocuklara da hitap etmektedir.

Diğer Kanal Önerileri​


YouTube her türlü fikrin hayata geçirildiği bir mecra olarak her gün gelişmektedir. Bu konuda sayılanlar dışındaki tarzlarda da videolar yayınlanabilir. Saç modeli, başarı hikayeleri, girişimcilik fikirleri, siyasi videolar, kitap yorumlama, film değerlendirme, elektronik eşyaları inceleme, araba tanıtımı, evcil hayvan bakımı, nakliyat fikirleri, dekorasyon önerileri gibi konularda kanallar da başarılı olmaktadır.