Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Wordpress domain değiştirme bazı durumlarda alan adı değiştirmenin gerekli olduğu anlarda kullanılmaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak yapacağınız domain değişikliği mevcut sitenizdeki bilgilerin, dosyaların, içeriklerin etkilenmeden yeni adresinde ulaşılır olmasını sağlar.

Alan Adı Neden Değiştirilir?​

Domain ya da alan adı sitenin ziyaretçiler tarafından ulaşıldığı adresi ifade etmektedir. Bazı durumlarda daha iyi bir alan adı bulduğunuzda ya da kurumsal web sitesine sahipseniz marka isim değişikliği yapıldığında domaini de değiştirmek gerekir.

Wordpress domain degistirme

Wordpress Domain Değişikliği İçin Yapılacaklar​

Wordpress domain değiştirme için öncelikle sitede herhangi bir veri kaybı olmaması için sitenin tam yedeğinin alınması sağlanmalıdır. Tam yedek alınması herhangi bir sorun ile karşılaşmanız halinde web sitenizi kurtarmak için yararlı olacaktır.

Yedek aldıktan sonra yeni bir domain almanız gerekmektedir. Alacağınız ismi bulduktan sonra herhangi bir alan adı sağlayıcı firmadan alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise güvenilir firmaları tercih etmemeniz halinde sonrasında alan adınıza erişimi kaybedebilirsiniz.

  • Alan adınızı aldıktan sonra sitenizin mevcut adresteki paneline girerek buradan Alan Adı kısmını seçin ve Site Ekle kısmına tıklayın. Yeni alan adınızı buraya ekleyin. Sonraki aşamada aldığınız alan adı eğer yönlendirme yapılacaksa domain aldığınız firmanın eposta olarak ilettiği NS bilgilerini ilgili ekranda ekleyin.
  • Wordpress yönetici paneline giriş yaparak sırasıyla Kontrol Paneli -> Ayarlar ve Genel kısmını seçin. Buradan mevcut Wordpress adresinizi yeni alan adınız ile değiştirin. Sonrasında ayarlarınızı kaydedin.
  • Wordpress domain değiştirme için son adım olarak wp-config.php dosyasında değişiklik yapmanız gerekiyor. Panelden ulaşabileceğiniz gibi FTP programı aracılığıyla da bu dosyaya ulaşabilirsiniz.
  • Public_html klasörü içindeki wp-config.php dosyasını bulun ve dosyayı Notepad++ gibi programlar aracılığıyla açarak düzenleyin.
  • Aşağıda yer alan kodlara yeni site adresinizi yazarak dosyayı kaydedin;
  • define('WP_HOME','http://sitenizinadi.com');
  • define('WP_SITEURL','http://sitenizinadi.com');
Alan adınıza veritabanı güncelleme de yapmanız gerektiğinden phpMyAdmin’e girin. Buradan wp_options kısmını seçin ve site URL ile home dizinlerini düzenleyin. Açılacak olan ekranda mevcut URL gözükecektir, bunu yeni adresiniz ile değiştirin. Eğer siteniz oturmuş bir siteyse bu durumda 301 yönlendirmesi de yapmanız arama motoru sıralamasında yerinizi kaybetmemek için yararlı olacaktır.