Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

WordPress 503 Service Unavailable Nedir?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Wordpress 503 Service Unavailable hatası nedir sorusu özellikle site sahiplerinin bir anda beyaz ekran ile karşı karşıya kalmalarından dolayı sık merak ettikleri konuların başında geliyor. Hata oluştuğunda sitede işlem yapmak olanaklı olmadığından bir an önce hatanın da çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Wordpress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?​

503 Service Unavailable hatası oluşması için birden fazla durum söz konusudur. Bu yüzden nedenlere göre hatanın çözümü sağlanmalıdır.

Wordpress 503 service unavailable

Eklentiden Kaynaklı Bug​

Hatanın en yaygın oluşma nedenleri arasında eklentiden kaynaklı bug oluşumu gösterilebilir. Eğer bir eklenti yükledikten veya güncelleme sonrasında bu hata çıktıysa, sorunun kaynağını da buldunuz demektir. Fakat hangi eklentinin bu hataya sebep olduğunu bilmiyorsanız bu durumda tüm eklentileri devre dışı bırakın ve sonrasında tek tek eklentileri aktif hale getirmeyi deneyin. Eklentileri aktif hale getirirken en son eklenti aktifliğinde 503 Service Unavailable hatası tekrar çıktığında ilgili eklentiyi kaldırarak sorunu çözebilirsiniz.

Temadan Kaynaklı Sorun​

503 Service Unavailable hatası için temadan kaynaklı olarak sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle yeni bir tema ekledikten sonra bu sorunla karşılaşıyorsanız son yüklediğiniz temayı pasif hale getirmelisiniz. Eğer Wordpressadmin paneline ulaşamıyorsanız bu durumda panelinizden işlem yapmanız gerekir. Panelinize girdikten sonra phpMyAdmin kısmını seçin. Buradan wp_options tablosu içindeki template ve stylesheet kısmını bulun. Halihazırda kullanmakta olduğunuz temadının adı option_value kısmında çıkacaktır. Temanın adına çift tıklayarak varsayılan tema olan twentyseventeen olarak değiştirin.

PHP Kodundan Kaynaklı Sorun​

503 Service Unavailable hatası için bir diğer neden de özel PHP kodundan kaynaklanabilir. Web sitenizin bir yerinde hatalı olarak eklenmiş olan PHP kodunu bulmak için hata ayıklama moduna geçiş yaparak sorunu bulmalısınız. Ancak yönetici paneline giriş yapamıyorsanız şu adımları izleyin;

  • Panel’e girerek dosya yöneticisinden public_html klasörünü seçin.
  • Wp-config.php dosyasını bularak açın.
  • Buradan /*That’sall, stop editing! Happyblogging.*/ kısmını bulun ve satırın öncesine şu kodu ekleyin;
  • define ('WP_DEBUG', true);
  • define ('WP_DEBUG_LOG', true);
  • define ('WP_DEBUG_DISPLAY', false);
  • @ini_set ('display_errors', 0);
  • Sonrasında kaydet diyerek ekrandan çıkın ve hata kayıtlarını web sitenizi yenileyerek görebilirsiniz.
Bu nedenlerin yanında sunucuyla ilgili sorunlar da oluşabilir. Sunucudan kaynaklı sorunlar için ise hosting sağlayıcı firma ile iletişime geçebilirsiniz.