Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows.old Klasörü Silme İşlemi Programsız Nasıl Yapılır?

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Windows işletim sistemi kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında özellikle sistem klasörlerinin silinmemesi durumudur. Bu klasörlerden biri de old klasörü olmakla birlikte Windows.old klasörü silme işlemi çoğu zaman kullanıcıların zorlandığı konu olmaktadır. Windows old klasörü özellikle Windows 10 işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarda sıklıkla karşılan sorunlar arasında yer alır. Bu klasör güncelleme yapıldıkça boyutu büyür ve diskte gereksiz yer kaplamaya başlar. Kullanıcıların bu gereksiz boyut büyümesini önlemek için yaptığı silme işlemleri ise Windows old klasörünün bir sistem klasörü olmasından dolayı çoğu zaman mümkün olmaz.

Windows old nasil silinir


Eski sistem güncellemelerinin yer aldığı bu klasörü silmek için ise farklı yöntemler kullanılabilir. Fakat kullanıcıların bu klasörü silme durumunda karşılaşabileceği durumlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bilgisayarda oluşabilecek bir hata sonrasında geri dönüş işlemi yapılamaz. Zira bu klasörde Geri Yükleme Noktaları bulunmaktadır. Silinmesi durumunda ise bilgisayarı bir önceki tarihe döndürmek mümkün olmaz. Bu sebeple silme işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin bu durumu bilerek silme işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Klasörü Silme İşlemi Kısa Yoldan Nasıl Yapılır?

Windows 10 kullanıcıları için Windows.old klasörü silme işlemi izlenmesi gereken birtakım adımlardan oluşmaktadır. Bu adımları şu şekilde açıklamak mümkündür.

Baslat ayarlar
 • Öncelikle bilgisayarın ayarlar sayfasını açmak gerekmektedir. Başlat’a bastıktan sonra “Ayarlar” yazarak kısa yolsan bu kısma ulaşmak mümkündür.

  Sistem

 • Sonrasında ise Ayalar sayfasından “Sistem” sekmesinin seçilmesi gerekir.

  1655982059490

 • Sol panelde “Depolama” isimli bir sekme bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklayın.

  Gecici dosyalar

 • Açılan ekrandan “Geçici Dosyalar” kısmını seçin.

  Windows old silme

 • Bu sayfada yer alan “Geçici Windows yükleme dosyaları” onay seçeneğine tıklayın ve sonrasında “Dosyaları Kaldırın” butonuna tıklanır.
Bu işlemden sonra klasör içindeki yükleme dosyaları temizlenmekte olup aynı zamanda geri yükleme noktaları da silinmiş olmaktadır.

Windows 10 old klasörü içerisindeki dosyalar sistem araçlarını kullanarak bu şekilde silinmektedir. Fakat bazı durumlarda yükleme dosyaları ifadesi geçici dosyalar arasında yer almayabilir. Bu durumda kullanıcılar farklı araçlar kullanarak da sistemdeki bu klasörü silebilmektedir.
 
m2hmet

m2hmet

Tilki Adayı
Katılım
19 Haz 2022
Mesajlar
58
Konum
Gaziantep
Ticaret: 0 / 0 / 0
Sağ olun Emre hocam. :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri: