Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows Format Nasıl Atılır? (Detaylı Rehber)

• Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Windows bilgisayara format nasıl atılır? Sorusuna elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım. Elimde Flash (USB) Bellek olduğu için USB Bellek ile format atma işlemini gösterebilirim. Bildiğiniz gibi yeni bir bilgisayar almak oldukça maliyetli bir iş. Üstelik alım yaparken her özellik, her donanım bilgisayar maliyetini arttırıyor. Örneğin; madencilik ve dolar kurunun çoğalması ile ekran kartları çok yüksek seviyelerden satışa sunuluyor.

Elinde bilgisayarı olan ve yavaşlayan kişiler genellikle çareyi format atmakta buluyor. Bu sayede hem kullanılmayan programlar kaldırılmış, hem de bilgisayar hızı arttırılarak daha stabil bir kullanım elde ediliyor. Format atma işlemi Windows XP, Vista, 7, 8, 10 için format atma işlemi benzer şekillerde yapılmaktadır.

Windows Format Nasıl Atılır?​

Windows Format Nasıl Atılır? Sorusunu yanıtlamak için Tilki.NET ailesine özel bir rehber hazırlamaya çalıştım. Umarım bu rehber yüzlerce insana ulaşarak rehberlik eder. İşlemi yapabilmek için bilgisayarınızın kaç bit olduğunu ve hangi Windows sürümünü kullandığını bilmeniz ve kurulum dosyaları gereklidir. Windows format atma işlemini Adım 1, Adım 2 şeklinde ayrıntılı biçimde anlatmaya çalıştım.

Windows format atma rehberi

Adım 1: Windows Sürüm ve Kaç Bit Öğrenme​

• Bilgisayarınızın masa üstünü açın. Windows+D komutunu kullanarak da masa üstüne gidebilirsiniz.
  • Bu bilgisayar veya Bilgisayarım isimli klasöre sağ tıklayın.
  • Karşınıza bazı seçenekler gelecektir, bu kısımda Özellikler kısmına tıklayın.

Windows kac bit ogrenme

• Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi bilgisayarım 64 bit işletim sistemine sahip. Windows özellikleri kısmından sürüm ve edisyon bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

Adım 2: Windows XP, 7, 10, 10 Pro Format Dosyası ISO İndir​

Windows XP, 7, 10 veya 10 Pro indirmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için en güvenilir yol Microsoft sitesini kullanarak orjinal Windows dosyalarını indirmek olacaktır.

• Google arama motoruna girerek aşağıdaki aramayı kendinize göre düzenleyerek aratın.

Windows format atmak

• Benim bilgisayarım Windows 10 Pro ve 64 bit olduğu için aramayı da bu şekilde gerçekleştirdim. Arama olarak şu kelimeleri kendinize göre kullanabilirsiniz; Windows 10 Pro 64 Bit

Windows indir 1

• Microsoft sitesine girdiğinizde Aracı şimdi indirin butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın.
  • Bilgisayarınıza MediaCreationTool isimli bir dosya inecektir. Bu dosyayı çalıştırın.
  • Kurulum ekranında Kabul Et butonuna tıklayın.

Windows kurmak iso dosyasi

• Yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecek. Burada Başka bir bilgisayar için yükleme medyası kısmına tıklayın. Bu sayede Windows XP, Vista, 7, 8 veya 10 format kurulum dosyalarını ISO şeklinde usb belleğimize atmış olacağız.
  • Yeni gelen ekranda ileri diyoruz ve ISO dosyası seçerek devam ediyoruz.
  • Dosya kayıt yerini Masaüstü seçiyoruz ve kaydet butonuna tıklıyoruz.
  • Böylece Windows Format Dosyası İndirme işlemimiz başlamış olacak. Ekranda İlerleme durumuna dair bilgiler göreceksiniz.

Adım 3: USB İçin Biçimlendirme Programı Olan Rufus İndirme​

ISO dosyası indikten sonra USB belleğe aktarmak için Rufus programına ihtiyacımız var, oldukça küçük boyutta olan bu uygulama işimizi tam manasıyla görecektir. Aşağıdaki linke tıklayarak Rufus'un kendi internet sitesine gidin.

• Rufus indir

• Ardından Rufus 3.18 yazan kısma tıklayarak ilgili programı indirin.

Adım 4: Rufus ile Flash Belleğe ISO Dosyası Yazdırma​

Oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları sırası ile gerçekleştirerek Windows Format ISO Dosyası yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Rufus programını açın.

Rufus iso yazdirma

• Üstte kırmızı ile gösterdiğim SEÇ butonuna tıklayarak masa üstüne indirdiğiniz Windows iso dosyasını seçin.
  • Ardından BAŞLAT butonuna tıklayın.
  • Bu işlem bilgisayar özelliklerinize göre 3 - 15 dakika arası sürebilir. %95.7'ye geldiğinde uzun süre beklemeniz gerekebilir, programı kapatmadan tamamlanmasını bekleyin.
USB Belleğinizdeki tüm dosyaların silineceğini yani USB belleğinizin biçimlendirileceğini unutmayın. Eğer flash belleğinizde önemli bir dosya var ise bu dosyaları güvenli bir yere aktarmayı ihmal etmeyin.

Adım 5: Bilgisayarı USB ile Başlatarak ISO Dosyasını Çalıştırmak​

Windows Format Atmak için işlemlerimizin neredeyse çoğu bitti. Aşağıdaki adımları takip ederek kurulum aşamasına geçebilirsiniz.
  • İlk olarak ISO dosyası yüklediğiniz Usb'yi bilgisayarınıza takın.
  • Ardından bilgisayarınızı tamamen kapatın.
  • BIOS'a girme tuşu, her bilgisayarda farklıdır. Genellikle F2, F10 veya DEL tuşları ile girilir. Bilgisayarınızın BIOS'a nasıl gireceğini bilmiyorsanız; bilgisayarınız BIOS a girene kadar bu tuşlara hızlı şekilde basın.

Bios ayarlari

• BIOS'a girdikten sonra üst kısımda bulunan BOOT kısmına gelerek entera basın.
  • Boot Option #1 seçeneğine gelerek USB belleğinizi seçin.
  • Sağ üstte bulunan Exit > Save & Exit seçeneğine tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.
  • Ardından Windows Format Atma adımları ekranınıza gelecek ve İleri, İleri diyerek kurulumunuzu gerçekleştirebileceksiniz.

Adım 6: Format Sonrası Otomatik Driver Bulma​

Yukarıdaki adımları gerçekleştirerek Windows Format Atma işlemini gerçekleştirdiğiniz için tebrikler. Format sonrası driver cd'leriniz yok ise driver bulmak ve yüklemek çok uzun ve uğraştırıcı olabilir. Bu işi daha kolay halledebileceğiniz, bazı yardımcı programları kullanabilirsiniz. Kendi bilgisayarımı formatladığımda sıkça kullandığım bir program olan Driver Easy isimli programı deneyebilirsiniz. Resmi sitesini aşağıdaki kısma bırakıyorum.
Windows Format Atma sonrasında Otomatik Driver Bulma işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir çok yardımcı program bulunuyor. Ben sadece bu tarz programların varlığından haberdar olmanız için kendi kullandığım programı yukarıya ekleme gereği duydum. Uzun ve sıkıcı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım işinize yarayan güzel bir içerik olmuştur. İyi forumlar ♥

LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Ellerinize sağlık adminim, gayet açıklayıcı ve yalın bir anlatım olmuş. (y)(y)