Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows 10 Güvenli Mod Açma

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
366
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Kredi
3,614
Points
532
Ticaret: 1 / 0 / 0
Bilgisayar kullanıcılarının çoğu zaman karşılaştığı sorunları çözmesi adına Windows tarafında sunulan güvenlik seçeneklerinden biri de Windows 10 Güvenli Mod olup bu sayede sadece sınırlı sayıda sürücü ve yazılım başlatılır. Bilgisayar sadece temel yazılım ve sürüleri ile çalıştığından dolayı bilgisayarda oluşan hatalar daha kolay tespit edilir, virüsler daha kolay temizlenir. Fakat Windows 10 ile birlikte güvenli mod açma seçenekleri de değişmiş olmakla birlikte çoğu kullanıcı bilgisayarı güvenli mod ile nasıl başlatılacağını bilmemektedir.

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?​

Windows 7, 8 gibi sürümlerde güvenli moda ulaşmak için iki seçenek bulunmakta iken Windows 10 üzerinden 3 farklı yol ile güvenli mod açılabilmektedir. Ayarlardan, ön yüklemeden ve siyah boş ekran üzerinden açılabilen güvenli mod seçeneklerine nasıl ulaşılabileceğine dair detaylar şu şekildedir.

Windows 10 guvenli mod nasil acilir

Windows Ayarlar Üzerinden Güvenli Mod Açma​

Windows 10 ile gelen özelliklerden biri de ayaralar kısmıdır. Bu bölümden Windows 10 Güvenli Mod açılabilmekte olup izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür:
 • Öncelikle klavyeden Windows tuşu + I tuşuna basın, bu şekilde açılmazsa başlat ve ardından ayarlar kısmını açabilirsiniz.

  Windows 10 guvenli mod

 • Açılan ayarlar bölümünden Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına girilir.

  Windows kurtarma

 • Bu bölümden kurtarma seçeneği seçilir. Kurtarma kısmı sol panelde yer almaktadır. Eğer halen görünmüyorsa sol üst panelde yer alan arama kısmından “Kurtarma” yazarak ilgili ayar seçeneğine ulaşmak mümkündür.

  Windows gelismis baslangic

 • Kurtarma kısmından Gelişmiş Başlangıç kısmından “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna tıklanır. Bilgisayar bu şekilde yeniden başlayacaktır.
 • Yeniden başladıktan sonra karşınıza mai bir ekran ile seçenekler gelecektir. Bu seçenekler “Devam Et”, “Sorun Gider” ve “Bilgisayarı Kurtar” şeklindedir. Buradan “Sorun Gider” seçeneğini tıklamak gerekmektedir.
 • “Sorun Gider” kısmından “Gelişmiş Seçenekler”, daha sonrasında ise “Başlangıç Seçenekleri” kısmına tıklanır.
 • Bu ekrandan birçok başlatma seçeneği bulunmakta olup seçme işlemi için klavyenizde F1 ile F7 arası tuşları kullanmalısınız. Güvenli mod için F4 ya da ağ destekli güvenli mod için F5 tuşuna basılır.
 • Seçme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar tekrar başlayacak olup güvenli modda açılacaktır.

Önyükleme ile Güvenli Modda Başlatma​

Ön yükleme seçeneğini kullanarak Windows 10 Güvenli Mod açmak için aşağıdaki adımları sırası ile takip ediniz.

 • Windows Tuşu + R kombinasyonları kullanılır. Ya da başlat, çalıştır yazarak da aynı şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

  Msconfig

 • Çalıştır programına “msconfig” yazıp enter tuşuna basın.

  Windows 10 guvenli mod nasil acilir

 • Açılan pencereden “Önyükleme” sekmesini seçin. Seçenekler arasından “Güvenli Önyükleme” seçeneğini bulun ve onayı kaldırın.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın, açıldığında Windows güvenli modda açılmış olacaktır.
Fakat her açılışta güvenli modda açılmasını istemiyorsanız bu sefer aynı işlemleri tekrar yaparak “Önyükleme” sekmesinde yer alan “Güvenli Önyükleme” kısmındaki tik işaretini tekrar koyun ve bilgisayarı yeniden başlatın bu sayede bilgisayar güvenli modda değil normal açılmış olacaktır.

Siyah ve Boş Ekrandan Windows 10 Güvenli Mod Açma​

Bilgisayar doğru bir şekilde açılmıyorsa, başlamıyorsa bu durumda Windows 10 Güvenli Mod siyah ya da boş ekran üzerinden açılır. Bunun için cihazınızın açma kapama tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun ve açmak için tekrar basın. Windows açılış sürecindeyken 10 saniye tekrar basılı tutun, bilgisayarı tekrar açın. Yeni aynı açılma anında 1 saniye basın ve tekrar açın, bu sefer bekleyin. Bilgisayar WinRE modu ile açılacak olup güvenli modda çalışacaktır.
 
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
503
Web
karavilgrup.com.tr
Kredi
1,666
Points
360
Ticaret: 0 / 0 / 0
Özellikle DDU ile program kalıntılarını kaldırmak için güvenli moda çoğu zaman ihtiyacımız oluyor. Yararlı konu (y)