Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows 10 Güncelleme Kapatma nasıl yapılır?

 • Konbuyu başlatan Thous
 • Başlangıç tarihi
Thous

Thous

Yönetici
Yönetici
Katılım
28 Şub 2022
Mesajlar
370
Konum
Samsun
Web
tilki.net
Ticaret: 1 / 0 / 0
Windows güncellemeleri bilgisayarı dış tehditlerden korumak üzerine geliştirmeler üreten ve sistemin kalitesini arttırmak amacı ile yenilikler içeren yükleme paketleridir. Bu noktada Windows 10 güncelleme kapatma konusu merak edilmekte olup özellikle otomatik güncelleme, bilgisayarın yeniden başlatılması, lisanslı işletim sisteminin bulunmaması gibi nedenler ile bu uygulama kapatılmak istenmektedir. Windows 10 içerisinde entegre olarak gelen güncellemeleri kapatmak için farklı yolların izlenmesi gerekmektedir. Birkaç yöntem bulunmakta olup aynı zamanda güncelleme türüne göre kapama yapmak mümkün oluyor.

Her ne kadar bilgisayarın güvenliğini sağlamak amacı ile olsa da çoğu zaman kendiliğinden yeniden başlama, oyun oynarken hata verme ve farklı birçok soruna yol açması dolayısı ile güncelleştirmeler birçok kullanıcı tarafından kapatılmaktadır. Kullanıcılar elle kendiliğinden güncelleme yapabildiğinden, çok uzun süre güncelleme yapmamak durumunda güncelleştirmeleri kapatmak bir soruna yol açmamaktadır.

Windows 10 guncelleme kapatma

Ayalar Kısmından Kapatma

Windows 10 güncelleme kapatma işlemi yapmak isteyen kullanıcıların tercih edebileceği seçenekler arasında ayaralar kısmından kapatmak yer alıyor. Bunun için izlenmesi gereken adımları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

 • Başlat açılır, “Ayarlar” yazılarak ilgili ayar kısmına gidilir. Başlat içerisinde ayrıca ayarlar için bir kısa yol da bulunur. Buradan da giriş yapmak mümkündür.

  Windows 10 guncelleme nasil kapatilir

 • Ayarlar bölümünden “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına girilir. Açılan özel ayar kısmından “Gelişmiş seçenekler > Güncelleştirme Seçenekleri” bölümüne gelir.

  Windows guncelleme kapatma

 • Burada kaydırma çubuğunda yer alan tüm ayarlar “Kapalı” konuma getirilir.
Bu işlem sonrasında tüm güncelleştirmeler kapatılmış olacaktır. Böylelikle kullanıcılar tekrar bu ayarları aktif konuma getirmedikçe yükleme olmayacaktır. Bu sayfada ayrıca güncelleştirmeleri belirli bir aralık, süre için de kapatmak duraksatmak mümkündür. Bunun için de aynı sayfada yer alan “Güncelleştirme duraklat” kısmından güncelleştirmelerinin tekrar başlamasını istediğiniz tarihi seçebilirsiniz.

Kayıt Defterinden Kapatma

Kullanıcıların güncelleştirmeleri kapatmak için tercih edebileceği bir diğer seçenek ise Kayıt Defterini kullanmaktır. Bu seçenek ile Windows 10 güncelleme kapatma işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir.

Öncelikle Başlat, daha sonra “Regedit” ya da “Kayıt Defteri” yazarak enter tuşuna basmak gerekmektedir.
 • Kayıt Defteri kısmında “HKEY_LOCAL_MACHINE” daha sona “SOFTWARE” daha ardından “Policies”, sonrasında “Microsoft” ve “Windows” yolu takip edilir.
 • Burada Windows seçeneğine tıklanarak “Yeni”, “Anahtar” deyin.
 • Yeni ayara Yeni anahtarı WindowsUpdate ismini verin.
 • Yeni oluşturulan anahtara sağ tık deyip ve yeni denilir.
 • Yeni tuşa AU adını verilir ve Enter tuşuna basılır.
 • Ekranda sağ panelde sağ tık yapılır, Yeni, DWORD (32-bit) değeri denir.
 • Yeni anahtara NoAutoUpdate ismi verilerek tamam denilir ve anahtar değeri olarak 1 verilir.
 • Tamam işleminden sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

Servisler Kullanılarak

Windows içerisinde güncelleştirmeleri kapatmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Hali hazırda bahsedilen diğer yöntemlere ek olarak bir diğer yöntem ise servisler kullanılarak özellikle otomatik güncelleştirmeleri kapatmaktır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar:

 • Windows Tuşu + R tuş kombinasyonu kullanılarak ya da Başlat, Hizmetler yazarak ilgili ayar kısmına erişilir.
 • Buradan Windows update ayarı bulunur.
 • İlgili ayar üzerinde sağ tık, özellikler, Başlangıç türü “Devre Dışı” Seçeneği seçilir.
Bilgisayarı başlattığınızda Windows 10 güncelleme kapatma işlemi tamam olacaktır. İlgili ayarı geri alarak güncelleştirmeleri tekrar aktif etmek mümkündür.
 
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
528
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Ayrıca kapatmasanız bile yayımlanan her güncellemeyi yüklemelisiniz diye bir kaide yok. Bazı güncellemeler bilgisayarınızı kasabileceği gibi, gereksiz yük de bindirir. Yayımlanan güncelleştirmeleri önce araştırıp sonra kurunuz.
 
m2hmet

m2hmet

Tilki Adayı
Katılım
19 Haz 2022
Mesajlar
58
Konum
Gaziantep
Ticaret: 0 / 0 / 0
Teşekkür ederim, paylaşımlarınız çok bilgilendirici. 🤍 Ayrica an itibari ile çok şükür 30 mesajım oldu :)