Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Wi-Fi Güçlendirici Nedir? Ne işe Yarar?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Wifi güçlendirici, Router’dan gelen wifi sinyalini artırır ve kapsama alanı dışında yer alan cihazlara wifi bağlantısını ulaştırmayı sağlayan donanımlardır. Wifi sinyal güçlendirici ile modem üzerinden gelen sinyaller tekrarlanıp uzaktaki alıcıların WLAN bağlantısından faydalanmasını sağlar. Herhangi bir bağlantıda wifi güçlendirici kullanılarak sinyalin ulaşmaması veya düşük seviye sinyal alan cihazlara yüksek sinyallerin gelmesini sağlamak mümkündür. Kablosuz interneti modemden alıp kapsama problemi olan yerlere ulaştıran wifi sinyal güçlendirici zayıf sinyalleri güçlendirir.

Bağlantı problemlerinin sebebi modem ve wifi ağı arasında bulunan sinyal problemleri olabilir. İnternet bağlantısı sorunu birçok farklı sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Altyapı sorunları, IP sorunu, yoğun internet trafiği, hava şartları da bağlantıya etki edebilmektedir. Bunların etkisinde kalan altyapı bulunuyorsa internet sağlayıcısı değiştirilmelidir. İlk olarak bağlantı problemlerin neden olduğunu anlamalı sonrasında eğer sinyal sorunu bulunuyorsa wifi güçlendirici tavsiye ve önerileri değerlendirilebilir. İlk olarak wifi sinyallerinin kalitesini düşüren dış etkenler nelerdir onlara bakmakta yarar vardır.

Wifi guclendirici nedir

Wi-Fi Güçlendirici Ne işe Yarar?​


Wifi güçlendirici
, wifi bağlantı noktasının kapsama alanının genişlemesi amacı ile kullanılır. Büyük bir ev veya ofiste ya da birçok katın kullanıldığı yerlerde modemlerin sağladığı wifi kapsama alanı yetmeyebilir. Bu tarz durumlarda da kablolu bağlantıların seçildiği görülmektedir. Modemden gelen sinyali etrafa yayarak çok daha geniş alanda yayılmayı sağlamaktadır. Modemden gelen internet sinyallerini çoğaltıp, internetin az veya hiç olmayan alanlara yayılmayı sağlayan cihazdır. Kablolu bağlantının kullanılmadığı anlarda ise devreye wifi güçlendirici girer.

Wifi Güçlendirme Nasıl Yapılır?​


Wifi bağlantısının yetersiz olduğu noktalarda kapsama alanının genişlemesi için bazı yöntemlerde kullanılır. Bu yöntemler şunlardır;

  • Router’ın tekrar konumlandırılması: Router bulunan ortamda doğru bir konumda olması gereklidir. Routerin cihazlardan uzakta bir noktaya yerleştirilmesi sinyal gücünün de düşmesine sebep olmaktadır. Router’in yer aldığı ortamdaki duvarlar, cephe kaplaması, kablolu telefonlar ve mikro dalga fırınlar sinyalin gücünü etkilemektedir. Router’dan çıkan Wifi sinyalleri merkezden ayrılıp kenara doğru yayıldığından konumun önemi olduğu ortaya çıkmaktadır.
  • Wifi kanal numara değişimi: Bulunulan çevrede çok fazla sayıda wifi ağı varsa wifi sinyali bundan etkilenir. Bu durumda çözüm olarak, router’ın yöntem paneli ara yüzden farklı kanal seçimi yapılarak çekim kalitesi iyileştirilir.
  • Wifi anten değişimi: Modem üzerinde yer alan wifi antenlerinin çekim güçleri sınırlıdır. Bundan dolayı çekim gücü artırımı için modem antenin çok daha güçlü modem anteni ile değişimi sinyal gücünü artıracaktır.
  • Cihazın açık noktada olması ve yakın çevresinin kapalı bulunmaması.
  • Yazılım güncellemesi bazı durumlarda az da olsa iş yapabilmektedir.

Bunlar dışında modem yazılımının güncellenmesi, alıcı cihazların kontrolü de sinyal seviye gücünün artırımı için kolay yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemler ve ipuçlarının uygulanması neticesinde henüz bir kapsama alanı içerisinde cihazlarda erişime ulaşılamıyorsa wifi güçlendirici almak doğru olacaktır.

Formun Üstü
Formun Altı