Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Web Sitenizi Nasıl Daha Güvenli Bir Hale Getirebilirsiniz?

WebFaresi

WebFaresi

Tilki Adayı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
85
Ticaret: 0 / 0 / 0
Günümüzde web sitelerinin güvenliğiyle ilgili sorunlar oldukça sık bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu nedenle, artık site sahiplerinin bu konu üzerine özellikle eğilmeleri şart oldu! Peki, tüm bu zafiyetler neden ortaya çıkıyor? İşte, gelin bunun nedenlerine bir göz atalım.
  • Hosting satışı yapan firmaların büyük bir kısmı yeterli güvenlik önlemlerine sahip değil. Kötü niyetli kişiler bu açıklardan yararlanabiliyor.
  • Çoğu webmaster, benzer CMS’leri (CMS: Wordpress, Joomla vs.) kullanıyor ve tek bir açık bularak birçok siteye zarar vermek mümkün olabiliyor.
  • Web Site Güvenliği için özel bir çalışma yapılmıyor.
İşte tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde web sayfalarının güvenlik zafiyetleri verdiklerini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Eğer sizin de bir web siteniz varsa ve güvenlik konusuyla başınız derde girmesin istiyorsanız aşağıdaki notları inceleyin. Böylece web sitenizin kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmesine engel olabilirsiniz.

Web Site Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?​

Yapmanız gereken birçok şey var, ancak biz bu yazımızda temel noktalara değindik. Gerçi sadece bunları uygulamanız dahi riski oldukça düşürecektir ancak yine de her zaman risk olduğunu unutmamakta fayda var.

1) Güvenlik Eklentileri Kullanın!​

Güvenlikle ilgili eklentiler artık neredeyse tüm CMS’ler içerisinde yer alıyor. Bu eklentileri kullanarak şifrenizi kırma girişiminde bulunan kişileri durdurabilirsiniz.

2) SSL Sertifikası​

Bu sertifikanın işlevi oldukça fazla, bir başka yazıda buna değineceğiz. Ancak güvenli bir web sitesi için SSL Sertifikası oldukça önemlidir.

3) Wordpress, Joomla gibi CMS’leri Güncellemeyi Unutmayın!​

Web Sitesi Güvenliğini Arttırmak için kullandığınız CMS’i güncel tutmayı unutmayın. Bu güncellemelerin birçoğu güvenlikle ilgilidir ve mutlaka uygulanmalıdır.

Bu yazımızda, sitenizin güvenliğini arttırmak için kullanabileceğiniz 3 farklı yönteme değindik. Aklınıza takılan şeyler olursa yorumlarda sorabilirsiniz. İyi forumlar!