Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vektör Nedir?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Vektör tasarımı, vektör nedir, adından da anlaşılacağı gibi, vektörlerden oluşan bir görüntüdür. Bir vektör, iki bağlantı noktası arasında bir bütünlük oluşturmak için matematiği kullanır. Bu nedenle, tanımlanmış bir boyutu olan raster bir görüntünün aksine, görüntü kalitesini kaybetmeden süresiz olarak büyütülebilir. Örneğin, herhangi bir raster görüntü alınırsa (örneğin, JPG veya PNG formatında, tanımlı bir 200 x 200 piksel boyutuna sahip olacaktır) bu resmi büyütmek istersek, resmi oluşturan tüm küçük piksellerin göründüğünü göreceğiz. Tasarımda vektör veya vektör tasarımı ürünün kalitesini artırmak için kullanılır.

Bir vektörün veya vektörleştirilmiş bir görüntünün (grafik olarak da adlandırılır) anlamının, bitmap görüntüsü olarak şimdiye kadar bildiğinizden tamamen farklı olduğu söylenebilir. Temel fark, vektörleri kullanırken, kaliteden ödün vermeden görüntünün herhangi bir şekilde (yeniden boyutlandırma, döndürme, taşıma, uzatma) değiştirilebilmesidir. Öte yandan, bir vektör görüntüsü veya vektör çizimi alır ve büyütmek isterseniz, kaliteyi asla kaybetmez. Ayrıca vektör nedir tasarımda vektörler, belirli bir çözünürlük tarafından yönetilmeyen nokta ve çizgilerden oluşur.

Değişiklikleri elde etmek için onu oluşturan noktaları düzenlemek yeterlidir. En net avantajlardan biri, bir vektör görüntü dosyasının pikselleştirilmiş veya rasterleştirilmiş bir görüntüyle karşılaştırıldığında sahip olabileceği ağırlıktır. Böyle bir durumda, sadece matematiksel parametreler saklandığından vektör çok daha küçük bir ağırlığa sahiptir.

Vektör Tasarımı için Kullanılan Programlar

Vektör grafik üretimi için en yaygın kullanılan ücretli programlar:
  • Adobe Illustrator,
  • Corel Draw,
  • Adobe Flash,
  • PDF Acrobat
  • Post Script
OpenOffice Draw, Sodipodi, Xara LX ve diğerleri vektör tasarımı için ücretsizdir. Ayrıca vektör nedir sorusunun cevabına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Adobe, Illustrator yazılımı tarafından kullanılan ana uzantıdır. Bu, tasarımcılar tarafından vektör sanatı oluşturmak için en çok kullanılan formatlardan biridir. Illustrator'da tasarlanan vektörler, diğer tasarım programlarından çok daha fazla tanımlamaya izin verir. Birçok profesyonel grafik tasarımcı, müşterilerine profesyonel görüntüler sunmak için Illustrator'ı kullanır.

PDF formatı en evrensel formatlardan biridir çünkü Illustrator ve ücretsiz yazılım veya bir web tarayıcısı gibi düzenleme yazılımları kullanan herkes tarafından açılabilir. Bu yüzden yüksek çözünürlüklü paketlerde sağlanır. Bir dosya yazdırırken de çok uygundur. SVG, web için en popüler vektör formatıdır. Web sayfanızda vektör grafikleri veya vektör görüntüleri görüntülemenize olanak tanır ve normal raster görüntü formatından daha az hantaldır.

Neden Vektörlere İhtiyacınız Var?

Yazdırmak istiyorsak bir vektör logomuz veya vektör grafik tasarımınız olmalıdır. Ayrıca vektör nedir sorusunun cevabına ulaşmak çok kolaydır. Kartvizit üretimi, tişört baskısı ve hatta reklam broşürleri için olsun, matbaa kesinlikle logolarının vektör tasarımını sağlamanızı isteyecektir. Bu format, bir tasarımcı ile logonuzda değişiklik yapmak için de gereklidir. Öte yandan, bir logonun web kullanımı için, dosya daha küçük olduğundan, logonuzun JPG veya PNG'de raster bir sürümünü kullanmak daha iyi olabilir. Bu, resmin sayfanıza yüklenmesini hızlandıracaktır.

Tasarımda vektörlerin kullanımı. Animasyon tasarımı, 3B ve 2B çizimler gibi sektörlerde giderek daha fazla kullanılır. Web tasarımı ve video oyunu tasarımı, vektör görüntülerinin kullanımıyla yakından ilişkilidir. PDF formatında bilinenler gibi dijital belgeler, vektörlerin kullanımını dünyanın her yerine yaymıştır. Ve son olarak, vektör tipi dosyalar oluşturmak için kullanılan yazı tipleri vardır.