Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Upload Ne Demek?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
Bilgi işlemde, İnternet'ten bir bilgisayara veya mobil cihaza aktarılan dosyalara "indirilenler" denir. Sesten filmlere, dünyanın her yerinde her gün milyonlarca belge ve veri indiriliyor; bu nedenle indirme bir endüstri haline gelmiştir. "İndirme" terimi, mobil verilerin indirilmesini, yani mobil ağlarda gezinmek için verilerin gönderilmesini de ifade edebilir. Ayrıca, upload ne demek sorusunun cevabına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İndirme Nedir?

Upload ne demek
Genellikle upload ne demek İndirme, gerçek zamanlı olarak aktarılan ve işlem devam ederken kullanılabilen uzun süre saklanamayan akış verilerinin aksine, tüm dosyaların İnternet'ten bir bilgisayara veya cihazlara daha sonra kullanılmak üzere aktarılmasıdır. İndirmek, iki cihaz arasında veri aktarmak, kopyalamak veya taşımak ya da İnternet'ten indirmek ile aynı şey değildir. İndirme aynı zamanda yazı tiplerini bir lazer yazıcıya yükleme işlemini açıklamak için de kullanılır. Yazı tipi önce yazıcının yerel bellek diskine kopyalanmalıdır. Bu şekilde indirilen bir yazı tipine, yazıcılarda kalıcı olarak kalan sabit yazı tiplerinden ayırt edilmesi için yumuşak yazı tipi denir.

İndirme Türleri

İndirme türleri şunlardır: Direkt indirme, bu indirme türü dosya aktarım hızı yalnızca gönderenin yükleme bant genişliğine ve dosyanın bant genişliğine bağlı olduğundan, kullanıcının sıraya girmesi gerekmediği bir sunucudan gelenleri ifade eder. Ayrıca, kullanıcının indirme işlemini gerçekleştiren belirli programlara sahip olması gerekmez, yalnızca tarayıcıyı kullanması yeterlidir. Bu indirme türü, kullanıcıların internet bağlantısının az olduğu durumlarda en çok kullanılan ve ideal olandır.

P2P İndirme

Bu indirmeyi gerçekleştirmek için bir P2P ağı kullanılır; bu, eşler arası ağ iletişimi için bir kısaltmadır; İngilizce eşler arası ağ anlamına gelir. Bu sunucu ağı, aralarında aynı davranışa sahip bir dizi düğüm bulunan, bazıları sunucu gibi görünen sabit istemciler olmadan çalışır.

Bu ağ, birbirine bağlı bilgisayarlar arasında herhangi bir formatta doğrudan bilgi alışverişine izin vererek, diğer ağ düğümleriyle ilişkili olarak tüm üyelerinin aynı anda istemci ve sunucu olarak hareket etme kalitesine sahiptir. Ayrıca upload ne demek soruları kolaylıkla bulunabilir.

Güvenli indirme, şu anda dijital medya açısından her türlü uygulama ve dosya indirilebilir, en çok indirilen ve en güvenli olanlardır:

  • JPG/GIF/PNG; bunlar görüntü biçimleridir.
  • MP3/WAV; ses formatı dosyaları.
  • AVI/MPEG/MP4; video formatları.
  • DOC/TXT; metin dosyalarını düzenlemek ve oluşturmak için biçimlere sahip dosyalar.
  • EXE; bunlar, yürütülebilir dosyalar olarak adlandırılan dosyalardır. Yeni programlar yapmak ya da önceden yapılmış programların kişiler tarafından çalıştırılması için kullanılırlar.
  • PDF; yapıldıktan sonra artık geri dönüşü olmayan metin dosyaları yapmak için kullanılırlar.
  • ZIP/RAR; internet üzerinden dağıtılmak üzere küçük alanlarda bilgi depolamak için oluşturulmuş sıkıştırılmış klasörlerdir.
Dosyaları indir, bir dosyayı indirmenin tanımı temel olarak onu internetten bilgisayarınıza veya cep telefonunuza aktarmaktır. Demoları, müzik ve video dosyaları ya da belgeler şeklinde güncellemeler ve programlar genellikle indirilir. Bir web dosyasını indirmeyi seçtiğinizde, tarayıcı onunla ne yapmak istediğinizi sorar. İndirmek istediğiniz dosyaya göre izleyeceğiniz bazı adımlar vardır. Biraz araştırma ile upload ne demek bilmeyen kişilerde artık herhangi bir sorun yaratmaz.