Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Temettü Emekliliği Nedir, Nasıl Temettü Emeklisi Olunur?

WebFaresi

WebFaresi

Tilki Adayı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
85
Ticaret: 0 / 0 / 0
Geleceğe dair yatırım yapmak, pasif gelir kazanmak isteyen birçok kişinin ilgisini çeken Temettü Emekliliği; eğer sizin için de mantıklı bir yatırım aracıysa bu yazımızda Temettü Hisseleri ve Temettü Emekliliği ile ilgili birçok farklı bilgiye sahip olmak işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Peki, Temettü Emekliliği Nedir? Aslında oldukça basit! Tam anlamıyla doğru bir strateji sonucunda aldığınız hisselerin bir süre sonra yaşam giderlerinizi karşılayacak düzeye gelmesidir. Faiz ile karıştırmayın, çünkü tam anlamıyla farklı şeyler. Şimdi, bu konunun detaylarına inelim.

Temettü Emekliliği Nedir?​

Bazı şirketler her yıl ortalama 1 defa olmak üzere yatırımcılarına kâr paylarından, yatırımcılarının hisseleriyle doğru orantılı olacak şekilde dağıtım yaparlar. Örneğin, bu günlerde Ereğli brüt olarak 4 TL civarında temettü veriyor ve piyasanın temettü dağıtımı konusunda lideri konumunda.

Konuyu daha iyi anlamanız için Ereğli örneğiyle devam edelim. Ereğli hisseleri bugünlerde 35 TL dolaylarında diyebiliriz. Sizin 350.000 TL’niz var ve tamamıyla Ereğli hisseleri satın aldığınızı varsayarsak Ereğli’den almış olduğunuz 10.000 kâğıt bulunuyor. Kâğıt başına yıllık 4 TL temettü alacaksınız, yani toplamda her yıl ortalama 40.000 TL gibi bir temettü alabilirsiniz.

Temettü Emekliliği mantığı işte bu kadar basit! Ancak Temettü Emeklisi Olmak hiç kolay bir iş değil! Peki, Nasıl Temettü Emeklisi Olunur? Elinize geçen tüm parayı yüksek temettü veren ve değerlenme ihtimali yüksek hisseler arasında dağıtarak Temettü Emeklisi olabilirsiniz. Temettü almaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi! Çünkü paranız sürekli orada birikecek ve bir süre sonra katlanmaya başlayacak. Ancak belli bir noktaya gelene kadar o paraya asla dokunmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Herkese bol şans, iyi forumlar!