Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Temel Klavye Kısa Yolları

• Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Temel klavye kısa yolları, Windows işletim sisteminde olduğu gibi MacOs işletim sistemi ve diğer sistemlerde de mevcuttur. Klavye kısa yolları daha çok fare ile yapmak istediğiniz ama daha hızlı olması gereken işlemlerin klavye üzerinde ki tuş kombinasyonlarıdır. En çok kullanılanları şunlardır;

Klavye kisa yollari

Yardım Sekmesi; İşletim sistemlerinin her birinin yardım sekmesi vardır. Bu yardım sekmesi, belirli yazılımları çalıştırırken size yol gösterir. Ancak bazen bu yardım sekmesini bulmak zor olabilir. Windows işletim sistemi, basit bir kısa yol tuşu sağlayarak bunu kolaylaştırır. Yardım sekmesinin kısa yol tuşları aşağıdaki gibidir;

• F1 basmak

Dosya ve klasör adı değiştirmek; Windows dosyamızın veya klasörümüzün adını sık sık değiştirebiliriz. Bu yeniden isimlendirmeyi fare ile yaptığımızda, birçok şey yapılması gerekiyor. Önce belirli bir dosya veya klasör seçin. İkincisi, sağ tıklayın. Üçüncüsü, isim değişikliğini bulun ve seçin. Bir sürü işlem karmaşası. Son olarak, seçilen öğeyi yeniden adlandırabilirsiniz, ancak öğeyi seçtikten sonra, aşağıdaki gibi tek bir tuşa basarak yeniden adlandırabilirsiniz;

• F2 basmak

Dosya veya klasör aramak; Windows işletim sistemi içerisinde sistem size bir disk veya sürücüden hızlı arama seçeneği sunar. Dosya veya klasör aramak için kullanacağınız klavye kısa yolları, onu daha kullanışlı hale getirir. Kısaltmalar aşağıdaki gibidir:

F3 basmak ya da CTRL+E ya da CTRL+F​

Adres çubuğu listesini görüntüleyin: Dosya gezgini üzerindeki adres çubuğuna doğrudan girmek istiyorsanız. Aşağıdaki gibi yapabilirsiniz;

• F4 basmak

Adres çubuğunda sürücü dizini görmek istiyorsanız F4 basmak yeterlidir. Herhangi bir klasöre gidebilirsiniz; İlgili klasörün dizin yolunu manuel olarak girmeniz yeterlidir. Bu kısa yol, bu web tarayıcısının adres çubuğunu görüntülemek için Microsoft Edge'de de kullanılır.

İçeriği yenilemek: Bazen web tarayıcısını veya aktif pencereyi yenilemek gerekir. Bunu tek tuşla yapabilirsiniz. Masaüstlerini veya uygulamaları yenilemek için iki kısa yol kombinasyonu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

• F5 basmak ya da CTRL-R

İmleci adres çubuğuna taşımak: Şu anda, fare işaretçisini ekranın herhangi bir köşesinden web tarayıcısı adres çubuğuna taşımak istiyorsanız, bunu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

• F6 basmak

Uygulamayı kapatmak: Çalışan herhangi bir uygulamayı kapatmak istiyorsanız. Bunu aşağıdaki gibi yapın;

• ALT+F4

Bu tuş kombinasyonu masaüstünde o an açık olan bütün uygulamaları kapatır.

Dosya ve klasörün özelliklerini görüntülemek: Dosya veya klasör özellikleri, belirli bir dosya veya klasörün size verdiği bilgiler arka uç bilgileridir. Özellikler dahil birçok bilgiyi size sağlarlar dosya türü, konumu, boyutu, oluşturma veya değiştirme tarihi, öznitelikler, güvenlik ve çok daha fazlası hakkında bilgi sağlar. Bir dosya veya klasörün arka uç bilgilerini bulmak için aşağıdaki windows tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekir:

• ALT+ENTER

Geri gitmek: Açık olan herhangi bir dosya komutundan ya da adres gezgininde geri gitmek isterseniz aşağıdaki kombinasyonu kullanabilirsiniz:

• ALT+SOL OK

Tüm öğeleri seçmek: Bu kısa yol tuşu seçim sürecini basitleştirir. Tüm öğeleri seçmeniz gerekiyorsa, sürüklemek için fareye basmak yerine seçmek için klavyenin iki tuşuna aynı anda basın. Bunun özel kısaltması aşağıdaki gibidir:

• CTRL+A

Seçili öğeyi kopyalamak: Bir dosya veya klasörü kopyalamak istiyorsanız, önce dosya veya klasörü seçmelisiniz. Ardından, seçilen öğeyi kopyalamak için aşağıdaki kısa yol tuşunu kullanın:

• CTRL+C

Muhtemelen, bu herhangi bir sürücü veya uygulamada kullanılan Windows işletim sistemi içerisinde en çok kullanılan kısa yol tuşudur.

Seçili öğeyi yapıştırmak: Seçmiş olduğunuz öğe ya da öğeleri farklı bir konuma yapıştırmanız gerekiyorsa aşağıdaki kısa yolu kullanabilirsiniz:

• CTRL+V

Seçili öğeyi kesmek: Aslında bir kesme komutunu çalıştırdığınızda, bu taşıma komutu gibi çalışır: bir dosya veya klasörü, hatta seçili bir öğeyi bir yerden başka bir yere taşımak istiyorsanız, önce onu kesmeniz gerekir; Ardından belirtilen yere yapıştırın. Seçili öğeyi kesmek için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir;

• CTRL+X

Dosya ve klasörün silinmesi: Dosya ya da klasör fark etmez silmek istediğiniz zaman fare ile uğraşmak yerine bu kısa yolu kullanabilirsiniz;

• CTRL+D

Başlat menüsünü açmak: Windows Başlat menüsü tüm uygulamaları, dosyaları ve ayarları içerir. Bu, Windows işletim sistemi içerisinde her şeye erişebileceğiniz çok kullanışlı bir araçtır. Her Windows kullanıcısına ara ara başlat menüsü lazım olabilir ve bundan yardım alır. Başlat menüsüne gitmek için aşağıdaki Windows klavye kısa yollarını kullanın;

• CTRL+ESC

Windows belgesindeki öğeleri seçmek: Açık belgede ya da masaüstünde bulunan birden fazla öğeyi seçmeniz gerekirse bunu yapabileceğiniz kısa yol budur;

• CTRL+OK

Bunun için ilk yapmanız gereken belirli bir dosya veya klasör seçmek. Ardından CTRL+OK tuşlarına basın ve ardından başka bir dosya veya klasör seçin. Sağdaki öğeyi seçmek için CTRL+SAĞ OK tuşlarına basın. Öte yandan, soldaki öğeyi seçmek istiyorsanız CTRL+SOL OK tuşlarına basın. Aynı şekilde yukarı ok ve aşağı ok tuşlarını da seçiminize göre kullanabilirsiniz. Bu kısa yol tuşu, Word belgenizde ki sözcükleri seçmek için de kullanılabilir.

Windows yardımı açmak: Windows Yardım ve destek merkezi, tüm Windows ipuçlarını ve püf noktalarını size sunar. Bir probleminiz varsa, Windows bir çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır. Ve nasıl düzelteceğinizi size söyleyecektir. Bu yüzden windows kullanıcıları için çok önemli bir bağlantıdır. Kısa yol şöyle çalışır;

• Windows tuşu+F1

Masaüstü ve uygulamalar arasında geçiş yapmak: Bir uygulamayı çalıştırdığınızda ve uygulamayı simge durumuna küçültmediğinizde, uygulama tüm ekranı kaplar. Bu noktada herhangi bir nedenle masaüstüne geçmeniz gerekiyorsa, tüm uygulamaları simge durumuna küçültün veya görev çubuğuna sağ tıklayın ve masaüstünü gösteri seçin. Temel olarak, tüm süreç zorlaşacaktır.

LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bir bilgisayar insanının çalışırken pratik olması çok önemlidir. Kısa yollar hız demektir ve candır.