Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Siber Zorbalık Nedir?

  • Konbuyu başlatan Slade
  • Başlangıç tarihi
Siber zorbalık nedir? Çevrimiçi olarak gerçekleşen bir zorbalık türüdür. Korku, mahcubiyet veya başka bir duygusal sıkıntıya neden olma niyetiyle tehdit edici veya zararlı mesajlar göndererek yapılır. Genel olarak kısa mesaj, e-posta, sosyal medya gönderileri ve anlık mesajlar dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Ayrıca, utanç verici resimleri çevrimiçi yayınlama veya söylentiler yayma biçimini de alabilir.

Yani sanal ortamda yapılan pek çok kötü davranış ve hareket bu kapsamda yer alabilir. Yani, çevrimiçi ortamda gerçekleşen bir zorbalık şeklidir. Şahsen veya kısa mesajlar, sosyal medya veya diğer dijital platformlar aracılığıyla olabilir. Günümüzde teknolojinin yayılması ve herkesin internete kolay bir şekilde erişebilmesi doğrultusunda siber zorbalığın çok fazla yayıldığını söylemek mümkündür.

Siber Zorbalık Ne Anlama Gelir?​

Sanal ortamda yapılan zorbalık, son birkaç yılda artan en yaygın zorbalık türlerinden biridir. Mağdurların kendilerini savunmasını zorlaştırmak için teknolojiyi kullandığından, geleneksel zorbalığın ötesine geçen bir taciz ve duygusal istismar biçimidir. Yapılan bir araştırma, her 5 çocuktan 1'inin siber zorbalığa maruz kaldığını ve 7 yetişkinden 1'inin çevrimiçi zorbalığa maruz kaldığı tespit edildi.

Siber zorbalik

Siber ya da sanal zorbalık, teknolojinin taciz etmek, korkutmak, küçük düşürmek, tehdit etmek veya korkuya neden olmak için kullanılmasıdır. Terim en çok çevrimiçi taciz ve zorbalıktan bahsederken kullanılır. Son yıllarda siber zorbalık daha fazla dikkat çeken bir konudur. Pek çok biçimde olabilir ve bir bilgisayara veya akıllı telefona erişimi olan herkes tarafından yapılabilir. Siber zorbalığın meydana gelebileceği yollardan bazıları sosyal medya gönderileri, kısa mesaj, e-posta veya anlık mesajlardır.

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, çocuklarının siber zorbalığa uğramasını önleyebilmeleri ve zaten bir siber zorbalığın kurbanıysa bununla nasıl başa çıkacaklarını öğretebilmeleri için bu sorunların farkında olmaları önemlidir. Siber zorbalık, dijital cihazların kullanımı yoluyla gerçekleşen bir zorbalık ve taciz biçimidir. Kişinin telefonunu veya bilgisayarını kullanmadığı zamanlarda bile her yerde ve her zaman gerçekleşebilen bir zorbalık türüdür. En yaygın siber zorbalık türleri şunlardır;

  • Metin mesajları yoluyla zorbalık
  • Sosyal medya aracılığıyla zorbalık
  • Anlık mesajlar yoluyla zorbalık
  • E-posta yoluyla zorbalık
  • Siber taciz

Kimler Siber Zorbalığa Maruz Kalıyor?​

Sanal zorbalık, öncelikle internet veya diğer elektronik cihazlar aracılığıyla gerçekleşen bir zorbalık şeklidir. Bu tip bir zorbalık, sosyal medya, mesajlaşma, anlık mesajlaşma, e-posta, sohbet odaları ve oyunlar gibi dijital cihazlar aracılığıyla yapılan her türlü iletişim olarak tanımlanabilir. Siber zorbalıklar, çocuklardan yetişkinlere kadar herkesi hedef alabilir. Ayrıca çevrimiçi veya çevrimdışı olarak şahsen de gerçekleşebilir. Siber zorbalık sorununun en yaygın biçimi, bir kişinin çevrimiçi olarak başka bir kişiye taciz edici mesajlar göndermesi ve alıcının, özellikle de çocuksa, tehdit altında veya korkmuş hissetmesidir.