Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

SEO Nedir?

  • Konbuyu başlatan Thous
  • Başlangıç tarihi
SEO Nedir? Sorusunu yanıtlamadan önce bilmemiz gereken şey SEO; Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kelime Türkçe'de ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarında arama yaptığımızda, karşımıza belli kriterlere göre sonuçlar çıkmaktadır. Bu sonuçlar arama motorunun oluşturduğu algoritmanın bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Seo nedir neden onemlidir uzmani nedir

SEO Neden Önemlidir?​

SEO Neden Önemlidir? Sorusuna özetle şu şekilde yanıt verebiliriz; daha fazla ziyaretçi ve müşteriye ulaşmak için önemlidir. Hiçbir reklam vermeden, kim sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek istemez ki? Google üzerinden araştırma yaptığımızda genellikle ilk sayfadaki sonuçlara tıklayarak ilgili web sitelerine gideriz. Eğer ilk sayfada aradığımızı bulamıyorsak; nadiren ikinci veya üçüncü sayfaya gideriz.

İnternet sitemiz bilgi veya e-ticaret sitesi olabilir. İçeriğinin ne olduğu çok da fark etmez. Eğer sitemize daha fazla ziyaretçi veya müşteri çekmek istiyorsak karşımıza iki seçenek çıkar; Reklam vermek, SEO kriterlerini tamamlayarak üst sıralara tırmanmak. Reklam kesin sonuç verir fakat siteniz için maliyetli bir seçenek olabilir. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen SEO çeşitlerine göz atalım.

SEO Çeşitleri Nelerdir?​

SEO Çeşitleri Nelerdir? Sorusuna ise Teknik SEO, Site içi SEO, Site dışı SEO olarak yanıt verebilirsiniz. Hangi SEO çeşidi ne işe yarıyor detaylıca inceleyelim.
  • Teknik SEO; Sitenin taranabilmesi ve indexlenebilmesi, site hızı, site güvenliği gibi etkenler Teknik SEO olarak tanımlanabilir.
  • Site içi SEO; İçeriğin zenginliği, sayfalar arası bağlantı, içerik kalitesi gibi etkenler Site içi SEO olarak tanımlanabilir. İçeriğin zenginliği olarak tabir edilen kısım yazılan makaleler, alt başlıkları, eklenen görsellerin özgünlüğü, atılan başlık şeklidir.
  • Site dışı SEO; Alınan backlinklerin tümü Site dışı SEO olarak tanımlanabilir. Site dışı SEO'nun kaliteli yapılabilmesi için backlink çıkışı az olan ve kaliteli sitelerden alınması gerekmektedir. Örneğin bir forum tanıtımı yapmak istiyorsanız ve bu forum sitesinde 10.000 tane link çıkışı varsa ve otorite değeri olması gerekenden düşük ise bu siteden backlink almak sitenize katkı sağlamayacaktır.
En çok kullanılan CMS olan Wordpres'i kullandığım zaman genellikle Teknik SEO kısmını yaptırmak amacıyla Wordpress konusunda uzmanlaşmış arkadaşlarla çalışırım. Bu sayede bana SEO uyumlu makale yazma ve kaliteli backlink bulma kısmı düşer. Fakat YouTube üzerinde arattığınızda nasıl yapılacağına dair onlarca bilgi ve video da bulunuyor.

SEO Uzmanı Ne Demek?​

SEO Uzmanı; arama motoru optimizasyonu konusunda kendilerini sürekli geliştiren ve yaptığı çalışmalar sonucunda arama sonuçlarında sitenizin sıralamasını yükseltebilecek kişilerdir. SEO Uzmanı ile çalışmadan önce daha önce çalıştığı sitelere dair referanslar isteyerek bu kelimelerin ufak analizlerini yapmak yerinde bir davranış olacaktır.

SEO Nedir? Neden Önemlidir? Çeşitleri Nelerdir? Uzmanı Ne Demek? Gibi sorulara yanıt vermeye çalıştığım makalemin sonuna geldik. Arama motoru optimizasyonu hakkında her hafta saatlerce videolar izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Umarım sade ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. İyi forumlar ♥
 
LOTR Manyağı

LOTR Manyağı

Balrog of Morgoth 💀
Moderatör
Katılım
7 May 2022
Mesajlar
529
Web
karavilgrup.com.tr
Ticaret: 0 / 0 / 0
Ellerinize sağlık adminim, site yönetiyorum diyen her insanın mutlaka bilmesi gereken bilgiler (y)